Вернуться   ::AzeriTriColor-Форум:: > Азеритриколор > Интервью > Интервью с форумчанами

Ответ

Опции темы Опции просмотра
Старый 28.03.2013, 02:18   #1876
Местный

Поблагодарили 1,661 раз(а) в 1,294 сообщениях
Вес репутации: 255
Arian на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Mixail Посмотреть сообщение
Спасибо Хикмят, это самый реальный вариант на счет скачков. Но что косается россии, думаю или она должна экономически развалиться. что вряд ли возможно, либо разделиться на несколько государств, думаю после этого амбиции поутихнут и в мире настанет относитальный мир.
А третьего, неутешительного, варианта не предусматриваете?

Arian вне форума   Ответить с цитированием
Старый 28.03.2013, 03:34   #1877
Местный

Поблагодарили 1,667 раз(а) в 1,286 сообщениях
Вес репутации: 111
Cайгон и Ямайка на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Arian Посмотреть сообщение
А третьего, неутешительного, варианта не предусматриваете?
Нет третьего и представить невозможно после независимых лезгистанов, аварстанов, лакистанов и прочих чеченстанов...

Cайгон и Ямайка вне форума   Ответить с цитированием
Старый 30.03.2013, 01:55   #1878
Местный

Поблагодарили 2,198 раз(а) в 1,381 сообщениях
Вес репутации: 114
Хикмет Гаджи-заде на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

“Bircə qaldı eşşək versiyası” – Hikmət Hacızadə

http://qafqazinfo.az/site/%E2%80%9CB...999-xeber.html

Хикмет Гаджи-заде вне форума   Ответить с цитированием
Старый 30.03.2013, 01:55   #1879
Местный

Мои фотоальбомы

Hikmət Hacızadə: Klassik siyasi ideologiyalar

Пользователь сказал cпасибо:
prostak (17.04.2013)
Старый 17.04.2013, 11:13   #1880
Нас 146%! ;-)

Поблагодарили 1,460 раз(а) в 978 сообщениях
Вес репутации: 55
prostak на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

İlkin Qəmbərin toyunda.

prostak вне форума   Ответить с цитированием
Старый 03.05.2013, 14:11   #1881
Местный

Мои фотоальбомы

http://etatist.com/xeber/5489-hikmt-...styirm-ki.html

ikmət Hacızadə: "Nazirdən soruşmaq istəyirəm ki..."

Oxunub : 463 Tarix : Bu gün, 09:29
"Mən həmişə azadlığı sevirdim"

Hikmət Hacızadə Azərbaycanda bəlkə də tək demokrat olan adamdır. Onu hər kəs bəyənir, özünə məxsus yumoru və səmimiyyəti ilə. Ancaq göründüyü kimi sadəlövh deyil. O sadəcə dövrünün yetişdirdiyi əsl intellektlərdəndəndir. Onun fərqi budur, çox bilir ki, çox sadədir. Söhbətimiz qısa alındı, ancaq sonuncu sualımın ikinci hissəsini verməyə imkan vermədən fikrini gitarası ilə isbatladı, təbii, özünə məxsus tərzlə...

Etatist.com-un bu dəfəki müsahibi, Baş Nazirin keçmiş müavini, Azərbaycanın Rusiyadakı keçmiş səfiri Azərbaycanın istiqlal hərəkatında fəal iştirak etmiş, Azərbaycan Xalq Cəbhəsinin yaradıcılarından biri, Müsavat Partiyasının və onun Divanın üzvü, Demokratiya və İnsan haqları barəsində biliklərin ayılması ilə məşğul olan İqtisadi və Siyasi Araşdırmalar Mərkəzinin (FAR-Centre) qurucusu və vitse-prezidenti, Xalq Cəbhəsi və Müsavat Partiyasının nizamnamə və məramnamələrinin tərtibçilərindən biri, bir neçə kitab müəllifi Hikmət Hacızadədir.

"Biz azad doğulmuş insanlardanıq"

- Hikmət bəy, indiyədək heç bir müsahibənizdə gəncliyinizdən danışmamısınız. Gəncliyiniz necə keçib?
- Gərgin olub. Çünki, biz azad doğulmuş insanlardanıq. Mən həmişə azadlığı sevirdim. Əlbəttə ki, sovet hökumətində, siyasi azadlıqdan söhbət gedə bilməzdi ancaq, şəxsi azadlığımız var idi. Yəni, mən və mənim nəslim o vaxt necə davranmaq, kiminlə dostluq etmək, hansı kitabları oxumaq, necə bir geyim geyinmək uğrunda vuruşurduq. Mən Azərbaycanda öndə gedənlərdən idim. Bizim ansamblımız var idi, gitara çalırdıq, mübarizə aparırdıq, özümüzü azad hiss etmək istəyirdik. Hamısı sıxıntı, basqı altında idi. Axırda qələbə çaldıq.

- O zaman Bakıda qalırdınız və səhv eləmirəmsə roka qulaq asırdınız.
- Bəli.

- Viktor Tsoya qulaq asırdınız?
- Mən şəxsən yox. Biz başlayanda Viktor Tsoy yox idi. Onlar 20 il sonra gəldilər. O zamanlar "Beatles”, "Chikago” və s. dinləyirdik. Sonra isə sovet hökumətində də rok yarandı. Tsoy məhz onlardan idi. Yəni onlar təxminən 10-15 il sonra yarandılar, sonra inkişaf etməyə başladılar. Mən artıq həmin vaxt caza qulaq asmağa başlamışdım. Amma Viktor Tsoy yaxşı ifaçı idi.

- Mənə elə gəlir ki, gəncliyinizlə bağlı sualı gözləmirdiniz, elədir?
- Bəli, gözləmirdim (gülür)

- Bu sualdan çəkinirsiniz?
- Yox, mən fəxr edirəm, həmin vaxtları yada salanda özümü xoşbəxt hiss edirəm. Bakı Dövlət Universitetində Fizfakda oxudum. Fizfak xüsusi intellektual bir yer idi. Daha sonra hardasa 6-7 il Moskvada oxudum, aspiranturanı bitirdim. Moskvanın kənarında bir biolji "Puşkin” mərkəzi var idi, ora SSRİ-də alimlər, aspirantlar, istedadlı adamlar gəlirdilər. Bizim çox gözəl və yaradıcı bir mühitimiz var idi. Fizika-riyaziyyatdan diplom müdafiə etdim. Sistemin dağılmasını orda gördüm. Şüurun, xalqın ləyaqətinin dirçəlməsini, mədəniyyətin çiçəklənməsini orda gördüm.

"İnsanlar gördü ki, sistem çürüyür”

- Nədə görürdünüz bu dirçəlməni?
- İnsanlar gördü ki, sistem çürüyür. KQB qorxurdu, hamının başının üstündə domokl qılıncı kimi asılmışdı. Buna baxmayaraq xüsusilə akademiyada alimlərin danışmağına heç nə kimi baxırdılar. Onlar danışmağa, məktublar yazmağa, cürbəcür qadağan olunmuş kitabları tapmağa və çap etməyə başladılar. Yüksək səviyyədə disidentlər yarandı. Bunu mən öz gözümlə gördüm.

- Bəs indi necə sistemin dağılma simptonlarını görə bilirsiniz?
- Mən dünyada böyük demokratik dalğanı görürəm. Azərbaycanda da ümumi şüurun, gəncliyin keyfiyyətinin artdığını görürəm və inanıram ki, tez bir zamanda bizdə də böyük dəyişikliklər olacaq.

- Sizin bir övladınız var – Adnan bəy. Deyirlər, valideynlər adətən öz həyatlarında özlərinin təmin edə bilmədiklərini öz övladları üçün təmin etmək istəyirlər. Siz Adnan bəyə ən önəmli, özünüzdə olmayan nə vermisiniz?
- Bu barədə heç düşünməmişdim. Mənim hər şeyim var idi. Ancaq biz sovet hökumətini görmüşdük, dünyanı görməmişdik. Mən də istəyirdim ki, oğlum getsin xarici görsün, xarici dili öyrənsin.

- Siz bunu verdiyinizi düşünürsünüz?
- Bəli. Oğlum getdi, məktəbi də, universiteti də Virciniya Riçmend unversitetində oxudu.

"Sizdən çox şey öyrənirəm”

- Freydin belə bir fikri var idi ki, valideynlər öz övladlarında yaşamağa davam edirlər.
- Bəli, razıyam, mən davam edirəm. Nəinki Adnanda, bütün gəncliyimizdə öz həyatımın davamını görürəm. Mən həmişə dəstəkləyirəm və sevinirəm ki, siz varsınız. Sizdən çox şey öyrənirəm.

"Dissident klublar dedikdə istehza ilə deməmişəm”

- Keçən dəfə sizin bir müsahibənizi oxudum. Demişdiniz ki, mövcud partiyalar dissident klublara bənzəyirlər. Necə fikirləşirsiniz, bu dissident klublardan xilas olmadığımız təqdirdə mübarizə ola bilərmi və xilasımız olmalıdırmı?
- Dissident klublar siyasi partiyadan arxasında sosial qüvvə olmamağı ilə fərqlənir. Onların bizim ölkədə olmamağının səbəbi nə sevmədikləri, nə də hörmətdən düşdükləri üçündür. Sosial qüvvə ümumilə ölkədə yoxdur. Biz diktaturada yaşayırıq və burda siyasi partiyalar mümkün deyil. Amma dissident klublar mənəvi gücə məxsusdurlar. Dissident klublar dedikdə istehza ilə deməmişəm. Onlar həqiqi qəhrəmanlardır. Çünki, siyasi partiya lideri öz qrupuna arxalanır. Amma dissident təkcə özünə arxalanır. Onun qrupu yoxdur, ölüb satılıb, sınıb. O təkcə özü danışır. Özü bir kitab yazır, bütün ölkəni lərzəyə gətirir.

"Partiya lideri tutulanda həmin dəqiqə milyonlarla adam meydana çıxmalıdır”

- Yazmırlar axı...
- Onlar ki, sınmayıblar, onlar meydandadır. Məsələn, İsa bəyin bir oğlunu aparıb öldürmək istəyirdilər, o biri oğlunu gündə prokratura çağırır. Oğluna toy eləməyə belə qoymurdular. Amma o sınmır başqaları kimi. Bu da bir nümunədir. Hələ ki, bu mümkündür. Mən dissident klubu deyəndə, bu adamları daha yüksək qəhrəmanlar kimi qəbul edirəm. Çünki partiya lideri tutulanda həmin dəqiqə milyonlarla adam meydana çıxmalıdır. Amma burda heç kim çıxmır. Onu tuturlar ancaq o yenə də sınmır.

- Dissidentin siyasi iddiası ola bilərmi?
- Dissidentin hər şeyi ola bilər. Amma söhbət ondan gedir ki, o təkdir.

"Onlar o xəbəri eşitsələr və başa düşsələr, o dəqiqə ürəkləri partlayar”

- Tək olan adamın siyasi iddiası ola bilərmi?
- Ola bilər. Deyə bilər ki, xalq nə vaxtsa oyanacaq, mən prezident olacam. Sual yarana bilər ki, niyə bunlar özlərini dissident adlandırmır, partiya adlandırırlar? Ona görə elə edirlər ki, Azərbaycanda böyük bir kütlə var. Hansı ki, onlar o xəbəri eşitsələr və başa düşsələr, o dəqiqə ürəkləri partlayar. Ölərlər ki, son ümidimiz, inandığımız bunlar idi. Bunlar isə 50 nəfər olubmuşlar. Ona görə o sözü demirlər. Amma mən onu deməyə bilmərəm. Çünki, məndən gündə soruşurlar və mən gərək ətraflı izah edim.

- Hikmət bəy, siz yəqin ki, Corc Ourelin "1984” və Oldos Hakslinin "Yeni Dünya” əsərini oxumusunuz.
- Bəli.

- Mənə elə gəlir ki, Azərbaycanda bu 2 utopiya əsərinin hər ikisinin elementləri, çox ağıllı vəziyyətdə mövcuddur. Əgər biz gerçəkdə mübarizə aparmaq istəyiriksə, birinci romantik vəfamızdan xilas olmalıyıq. Məsələn Azərbaycandakı iqtidarın da, müxalif elitanın da övladları eyni ataları kimi bir-biriləri ilə tez və antitez üzərindən mübarizə aparmağa başlayırlar. Mənə elə gəlir ki, bütün bunların hamısını uçurtmaqdan ötrü 3-cü bir qüvvə lazımdır.
- Gəlsin. Biz gözləyirik ki, yeni qüvvələr, yeni adamlar gəlsin. Düşsünlər qabağa vuruşsunlar. Amma gəlmir.

- Bəlkə qabaqlarını kəsirlər?
- Kim kəsir? Meydan boşdu. Nə istəyirsiniz qurun. Başlayın.

- Hikmət bəy, indi hansı fəaliyyətlə məşğulsunuz?
- Mən siyasi araşdırmalar aparıram. Müsavatın siyasi ekspertiyəm və tədqiqlə məşğulam. Demokratiya nəzəriyyəsi, tarixi, demokratik davranış yaymaq. Gənclərlə də proqramlarım da olur. Əsasən bunlardır.

- Necə fikirləşirsiniz, Azərbaycan cəmiyyəti demokratiyaya hazırdırmı?
- Artıq hazırdır.

- Bəs 5 il bundan əvvəl?
- Çətin sualdır. Mən bunu deyə bilmərəm. Bizim yeni nəslimiz yetişib, qoca nəslimiz də ağıllanıb və dünyada vəziyyət dəyişib. Beynəlxalq islahatlar olacaq, bizə dünya kömək edəcək. Cürbəcür metodlar, fəlsəfələr var. Bəlkə biz bunu dərk etmirik amma bunun hamısını edəcəklər.

- Ramiz Mehdiyev İrana rəsmi səfər etdi və İran rəsmiləri ilə görüşdə Azərbaycan bayrağını qoymamışdılar.
- Mən də ona fikir verdim. Çox təəssüf edirəm.

"Əgər iranlılar bununla öyünürlərsə, çox heyif onların səviyyəsinə”

- Bu nə deməkdir?
- Hörmətsizlik əlamətidir. Aşağı görməkdir. Nə isə göstərməkdir ki, biz böyüyük, siz balacasınız. Hər-halda xoşməramlı addım deyil. Əgər iranlılar bununla öyünürlərsə, çox heyif onların səviyyəsinə. Əslində qonşu ilə dost olmaq lazımdır.

- Mütaliə elədiyinizdə ən üstün verdiyiniz siyasi fikirli insan kimdir?
- Mənim təsvirimdə islahatçı siyasətçilərdir. O islahatçılar ki, tək başına, balaca bir qrupla bütün ölkəni dəyişdi. Ölkənin tarixini, formasını dəyişdi. Məsələn, I Pyotr, Atatürk, Marqaret Tetçer, Ronald Reygan. Ən sevdiyim insan Xruşovdur. Xruşov haqqında bir şey danışmaq istəyərdim sizə. Xruşov bir gün gəlir Amerikanın Nyu York şəhərinə. Orda mətbuatın böyük bir evi var və onun orda çıxışı olmalıdır. Çıxış belədir - ortada mikrofon var, ətrafında dairə formasında insanlar durur, danışırsan və ondan sonra banket olur. Xruşov ora gəlir, danışmağa başlayanda görür ki, yuxarıda balkonlar var və orda qadınlar durub. Ətrafdakılar isə ancaq kişilərdir. Deyir ki, bacılar orda nə edir? Onlar isə deyir ki, bizim qayda-qanunumuza görə biz onları aşağı buraxmırıq, ancaq yuxarıda olmalıdırlar. Nikita isə onların aşağı düşməsini istəyir. Onlar qəbul etmir. Nikita, onlar düşməyincə danışmayacağını bildirir. Qadınları aşağı salırlar. Nikita Sergeyeviç danışır, ondan sonra 100 illik ənənə sınır, qadınlar artıq aşağıda durmağa başlayırlar.

- Məni narahat edən məsələlərdən biri də odur ki, biz bəzən inqilabdan danışırıq amma, heç bir inqilabçını tanımırıq. Sizcə tarix boyunca olan inqilabları bilmədən siyasi proseslərə qatılıb "inqilab” demək doğrudurmu?
- Razıyam sizinlə. Mütləq bunların hamısını öyrənmək lazımdır. Fikir, fəlsəfə tarixini mütləq öyrənmək lazımdır.

"İnqilab sənin, mənim istəyimlə olmur”

- Biz mətbuatda Qərb Azərbaycanda inqilab hazırlayır, dəstəkləyir kimi başlıqlar görürük. Bütün gün inqilab sözünü oxuyuruq. Amma bu gün Azərbaycanda inqilab sözü saqqız olub çeynənib və dadı qalmayıb. İnsanların qarşısında inqilab sözünü deyəndə romantizm duyğularından daha çox ikrah hissi yaradır. Sizcə bu inqlabçılıq ruhudur, yoxsa şarlatanlıq?
- Əvvəla heç kəs inqilab istəməz. Çünki, inqilab dağıdıcılıqdır. Amma başa düşmək lazımdır ki, inqilabın olub və ya olmaması bizdən asılı deyil. Nə vaxt təkamül yolu blokada olunursa, onda cərəyan gəlir dirənir və onda inqilab başlayır. İnqilab sənin, mənim istəyimlə olmur. Sülh islahatları yoxdursa, onda inqilab söhbəti yaranır və yayılır. Bizdə də belədir. Heç bir islahat getmir, təkamül yoxdur. Hamı da deyir ki, əgər qapılar açılmırsa onda sındıraq. Sındıra da bilmirlər. Görünür ki, hələ o həddə çatmayıb və danışa-danışa qalıblar. Biz burda nə edə bilərik? Adama qoymurlar ki, hüququ olduğu halda qapını açıb sual versinlər.

- Bu yaxınlarda prezident İlham Əliyev yeni təhsil naziri təyin etdi və yeni nazirin nurçu olmaq söz-söhbətləri gedir. İddialara görə, bu artıq ikinci nurçu təyinatdır. Müxalifətdən belə bunun uğurlu addım olduğu söylənildi. Siz bu barədə nə düşünürsünüz? Azərbaycan islamlaşması bizim xeyrimizə ola bilərmi?
- Yox. Mən islamlaşma da başqa bir şey də istəmirəm. Bizim konstitusiyamız var, biz dünyəvi dövlətik. Mən bu adamların da nurçu olduğunu bilmirdim. Ancaq mən inanmıram ki, İlham Əliyev hardansa axtarıb nurçu tapıb gətirib. O özü dindən uzaq adamdır, belə şey fikirləşməz. O ki qaldı nazirin fəaliyyətinə, əgər o gəlibsə proqramını açıb göstərsin.

"…sentyabrın 1-i yenə məktəblərdə uşaqlardan pul yığacaqlarmı?”

- Mətbuatda hicablı bir qızla görüşməsi haqqında xəbərlər getdi.
- Sözün düzü yaxşı edib. Bu böyük bir problemdir. Bütün dünyada var. Avropa məhkəməsinə də belə şikayətlər gedib və onlar da baxıb. Odur ki, heç bir direktorun, müəllimin hicablı qızı dərsdən çıxarmağa və başqa şeylərə haqqı yoxdur. Mən özüm dindar deyiləm amma, insan haqları var və gərək qəbul edək. O, əvvəla proqramını göstərməlidir. Hamı bilir ki, təhsil bərbad günündədir. Necə düzəltmək istəyir? Planı nədir? Mən soruşmaq istəyərdim, sentyabrın 1-i yenə məktəblərdə uşaqlardan pul yığacaqlarmı? Məktəblərdə müəllimlərin hamısı oturub seçki komisiyasında saxtakarlıqla məşğuldurlar, o dəyişəcəkmi? Nə edəcəyi barədə programını açmasını xahiş edərdim.

- Mən sizinlə keçən dəfə də görüşəndə diqqət etdim ki, sizin dırnaqlarınız uzundur və bunu araşdırdım ki, bu nə deməkdir. Araşdırmalarım nəticəsində, məlum oldu ki, bunun iki səbəbi var birincisi Fransa burjua inqilabı zamanında dırnaqlarını uzun saxlayanlar elita imiş…
- Yox, o mənə aid deyil, mən gitara çalıram (gülür)

Старый 03.05.2013, 14:14   #1882
Местный

Мои фотоальбомы

http://www.snob.ru/profile/9723/blog/58415

Куда делся секс?
Вы замечали, как сложно в наше время заняться сексом?

Старый 03.05.2013, 16:59   #1883
Модератор

Поблагодарили 693 раз(а) в 522 сообщениях
Вес репутации: 64
Turku Kettola на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Хикмет Гаджи-заде Посмотреть сообщение
....
Куда делся секс?
Вы замечали, как сложно в наше время заняться сексом?

Мда...

Turku Kettola вне форума   Ответить с цитированием
Старый 03.05.2013, 18:56   #1884
Местный

Мои фотоальбомы

Hikmet Hadjy-zadeh поделился ссылкой.
2 сек. назад
http://www.azadliq.info/
CÜMƏ, 03 MAY 2013 08:35

“Sonda hakimiyyət yenə Qərbə yalvarmalı olacaq”
«Azərbaycanın xarici siyasətində nizamsızlıq hökm sürür»

Hikmət Hacızadə: «Dəyişikliklərin qaçılmaz olduğu görünəndə toplum aktiv mövqe sərgiləsə, o zaman Qərb Azərbaycanda stabilliyi yox, dəyişiklikləri seçəcək»

Старый 03.05.2013, 21:53   #1885
Местный

Поблагодарили 1,223 раз(а) в 723 сообщениях
Вес репутации: 57
Oğuz на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Копирайт

Цитата:
Сообщение от Turku Kettola Посмотреть сообщение
Мда...

Oğuz вне форума   Ответить с цитированием
Старый 04.05.2013, 02:04   #1886
Местный

Поблагодарили 1,893 раз(а) в 1,277 сообщениях
Вес репутации: 104
ksen на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от SILENT Посмотреть сообщение
Так понимаю,Хикмет бей тоже заперся,в своей обители.
Ну кончно можно было бы и отметить факт заимствования,чьей-то (не помню чьей) идеи.
Хоть и не забыл шокируещего для меня факта Вашего и Вашего друга,известного демократа, общения с карабахским боевиком,что в принципе не плохо,если бы он не продолжалбы пропихивать их бредовые идеи.
Но не отметить не могу- скучновато без ваших хохм.
И вообще,пора бы уже знать,что -уж ежели бабочка,то обязательно запонки.
Всё таки Шеки...

ksen вне форума   Ответить с цитированием
Старый 04.05.2013, 10:56   #1887
Местный

Поблагодарили 447 раз(а) в 381 сообщениях
Вес репутации: 29
Mixail на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от SILENT Посмотреть сообщение

Мне кажется это какое то шифрованное послание)

Mixail вне форума   Ответить с цитированием
2 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Oğuz (04.05.2013), Хикмет Гаджи-заде (13.05.2013)
Старый 25.05.2013, 00:46   #1888
Местный

Мои фотоальбомы

“Rüstəm İbrahimbəyovun Putinə işləməsi haqda məlumatım yoxdur...”

http://www.hafta-ichi.az/news.php?id=91536

Tarix: 23.05.2013

Rubrikamızın növbəti qonağının zəngin kitabxanaya malik olduğunu və özünün də “Demokratiya haqqında 15 min işarə”, “Demokratiya: gediləsi uzun bir yol” və s. kimi kitablar yazdığını gənc həmkarım Tural Qurbanlının hafta.az-da təqdim etdiyi “Tanınmışların kitabxanası” rubrikasından öyrənmişdik. Bu söhbətimizdə Azərbaycanın Rusiyadakı keçmiş səfiri, tanınmış politoloq Hikmət Hacızadənin digər maraqlı keyfiyyətləri də üzə çıxdı...

- Hikmət bəy, ixtisasca fiziksiz. Heç olubmu ki, siyasətdə etdiyiniz bir tapıntıya görə Arximed kimi “evrika” deyə qışqırasız?
- (Gülür). Bəli, dünya siyasətində yox, amma Azərbaycanda çox ixtiralarım var...

- Birini nümunə göstərə bilərsizmi?
- Məsələn, Azərbaycan Xalq Cəbhəsinin mənim tərtib etdiyim nizamnaməsi digər ölkələrdəki cəbhələrin nizamnamələrindən onunla fərqlənirdi ki, bütün qərarlar aşağılardan gəlirdi və fərdi təşəbbüsçülük şirnikləndirilirdi.

- Rusca düşünürsüz, yoxsa Azərbaycanca?
- Hər iki dildə düşünürəm.

- “Azadlıq!” qışqırmaq yaxşıdı, yoxsa “Svoboda!”, yaxud “Freedom!”?
- Əlbəttə ki, “Azadlıq!”, “Azadlıq!” və “İstefa!”.

- Bu yaxınlardakı açıqlamalarınızda söyləmisiz ki, Azərbaycanda nə “El” hərəkatı var, nə siyasi qüvvə, nə də ki müxalifət... Belə çıxır ki, üzdə görünən müxalifət qondarmadı?
- Xeyr, mən demişəm ki, müxalifətçilər azdırlar, ancaq keyfiyyətcə yüksəkdirlər, çünki az olmalarına baxmayaraq, onlar da heç bir güclü sosial-siyasi dayağı olmadan, sözləri ilə, kitabları ilə, şəxsi nümunələri ilə və s. neçə illərdir güclü bir sistemlə vuruşurlar.

- Ötən ilin sonundakı bir açıqlamanızda AXC dövründə müdafiə naziri olmuş Rəhim Qazıyevin o zaman Rusiyanın Gəncədəki diviziyasının komandiri Şerbakla gizli telefon danışıqları olduğunu söyləmişdiniz. Konkret cavab verə bilərsiz: Rəhim Qazıyev Elçibəy hakimiyyətinə xəyanət edib, ya yox?
- (Gülür). Bilirsiz, bu, çətin sualdı; bizim aləmimizdə o, xəyanət edib, onun aləmində isə biz ona xəyanət etmişik...

- 2012-ci ilin payızında Moskvada “Milyarderlər İttifaqı”nın üzvü Söyün Sadıqovun ermənilərlə görüş təşkil etməsinə münasibət bildirərkən demişdiniz ki, “onları Putin idarə edir”... Məntiqlə belə çıxmırmı ki, son vaxtlar siyasətə qoşulub Azərbaycanda Milli Şura yaratmağa çalışan və həmin “Milyarderlər İttifaqı”nın üzvü, məşhur kinodramaturq Rüstəm İbrahimbəyov da Putin tərəfindən idarə edilir?
- Xeyr, “Milyarderlər İttifaqı” deyilən təşkilatı bilavasitə Putin özü yaratmadı, həmin qurum əvvəlcə, özlərinin dediyi kimi, diaspor təşkilatlarının işini gücləndirmək məqsədilə yarandı, sonra isə Rusiya rəhbərliyi onların güclü maliyyə və gücə sahib olduğunu görərək həmin təşkilatı yönləndirməyə çalışdı...

- Bəs Rüstəm İbrahimbəyov?..
- Məndə Rüstəm İbrahimbəyovun Putinə işləməsi barədə heç bir məlumat yoxdur, onun nə davranışında, nə çıxışlarında Azərbaycana zidd bir iş görmürəm.

- Bəziləri deyir ki, Rüstəm İbrahimbəyov siyasətçi deyil...
- Bu da boş söhbətdi...

- Sizcə, bu ilin əvvəlində “Binə”də, İsmayıllıda baş verən olaylar, orduda əsgər ölümlərinin artması və bununla bağlı etiraz aksiyalarının Rusiyanın Qəbələ RLS-dən imtinasından az sonra baş verməsi təsadüfdür, yoxsa?..
- Tamamilə təsadüfdü...

- Yəni bu hadisələrin Rusiya ilə heç bir bağlılığı yoxdu?
- Bəli və məndə olan məlumatlar əsasında belə qənaətə gəlmişəm ki, Rusiya Qəbələ RLS-dən Azərbaycana görə yox, Amerikaya görə əl çəkdi...

- Məhz hansı səbəbdən?
- ABŞ-in öz raketlərini Rusiyaya yaxınlaşdırması prosesi dörd mərhələdən ibarətdir, üçü gedib, 4-sü – şaxtalı raketlər qalıb, bu isə Rusiya üçün çox təhlükəli olduğundan Kreml Ağ Evlə müəyyən şərtlərlə razılığa gəlib və bu şərtlərdən biri də Rusiyanın Qəbələdən çıxmasıdır.

- Bəs Moskva əsas səbəb kimi Azərbaycanın icarə qiymətlərini dəfələrlə qaldırmasını göstərirdi?
- Bu, Rusiya ictimaiyyəti, xüsusən oradakı millətçi qüvvələr üçün qurulmuş bir teatr idi...

- İndi isə Kreml Novorossiysk neft kəmərindən də imtina etdi, hətta “Yevroviziya”da Azərbaycanın guya Rusiyaya səs verməməsi məsələsindən də qıcıqlanır?
- Bu, artıq başqa söhbətdi, Azərbaycanı Rusiyanın qurduğu Avrasiya İttifaqına çəkmək planının tərkib hissəsi olan bir təzyiq vasitəsidi...

- Bundan sonra bölgədə gərginlik arta bilər?
- Bəli, arta bilər...

- Demisiz ki, Qərb Suriyaya girsə, Rusiya da Azərbaycana girəcək. Şimal qonşumuz hansı “əsas”la bizim ərazimizə qoşun yeridə bilər?
- Heç bir əsasla, oranı-buranı partladacaq, cürbəcür dini, yaxud etnik qrupları qızışdıracaq və yaxud Qarabağ ətrafında bir təxribat yaradacaq və deyəcək ki, bəs orda qırğın idi biz qarşısını almaq üçün qoşun yeritdik...

- 2011-ci ildə Vaşinqtonda Cənubi Qafqazla bağlı beynəlxalq konfransdakı çıxışınızda mərhum Rafiq Tağının ölümündən bəhs edərkən sanki qürurla demişdiniz ki, artıq Azərbaycanın da Salman Rüşdüsü var... Siz məgər Salman Rüşdünün fikirlərini bəyənirsiz?
- (Gülür). Yox, mən heç dəqiq bilmirəm onun fikirləri nədən ibarətdir, amma mən söz azadlığının tərəfdarıyam, kimisə sözə görə təqib etmək, həbs etmək, öldürmək düzgün deyil...

- İslamı yüksək dəyərlər sistemi kimi qəbul edirsinizmi?
- İslamın halallıq, dürüstlük, fədakarlıq, yoxsula əl tutmaq və s. kimi bütün mənəvi dəyərlərini qəbul edirəm, ancaq orta əsrlərdən gələn əl kəsmək, daş-qalaq etmək, arvad döymək və s. kimi hüquqi dəyərlər keçmişdə qalmalıdır.

- Demokratik dəyərlərin bəziləri də bizim milli, dini dəyərlərimizlə uyğun gəlmir axı...
- Gəlmir, bəli.

- Bəs bunları necə uzlaşdırmaq olar?
- Onu elə uzlaşdırmaq lazımdır ki, biz orta əsr qaydalarından imtina edək və daha çox modern dəyərlərə söykənək.

- Axı modern dəyərlər arasında da ailə, böyük-kiçik, kişi-qadın münasibətlərində insani keyfiyyətlərlə uyğunlaşmayan, heyvanlara xas ifrat açıq-saçıqlıq var?
- Bu, ayrı söhbətdi, amma məsələn, Quranda yazılıb ki, arvadı döyə bilərsən, bu, düzgündürmu?

- Hikmət bəy, İslama görə Quran Allah tərəfindən göndərilmiş bir kitabdı və bizim orada yazılanları müzakirə etməyimiz doğru deyil.
- Mən heç cür razı deyiləm bu fikirlə, sən özünü qoy döyülən qadının yerinə, müzakirə edərsən, ya yox?

- Quranı tam oxuyub dərk etməyə çalışdıqdan sonra onun haqqında doğru nəticə çıxarda bilərsiz. Bu, geniş bir mövzudur, bu haqda, inşallah, sizinlə başqa vaxt söhbət edərik...
- Hazırlaşın, onda mən sizdən müsahibə götürəcəyəm (gülür).

- Hikmət bəy, 2011-ci ildə müstəqilliyimizin 20 illiyi ilə bağlı müsahibələrinizdən birində demisiz ki, 1992-1993-cü illərə aid lətifələr yazacağam... O dövrə aid bir cümləlik lətifə söyləyə bilərsinizmi?
- İndi bir az keyfim yaxşı deyil, lətifə qalsın gələn müsahibəyə...

Sultan Laçın

Старый 25.05.2013, 01:20   #1889
Местный

Мои фотоальбомы

“Hakimiyyət Rusiyanın qəzəblənəcəyindən qorxur”

http://www.azadliq.info/siyast/31019...-hacizade.html

Старый 25.05.2013, 01:21   #1890
Местный

Мои фотоальбомы

«Moskvadan oktyabr seçkilərinə hələ dəstək yoxdur»

http://bizimyolinfo.com/?sehife=1&xeber=11423

Старый 28.05.2013, 14:58   #1891
Модератор

Поблагодарили 910 раз(а) в 657 сообщениях
Вес репутации: 56
Papa Karlo на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Хикмет Гаджизаде: «Есть надежда на демократический исход»

Эксклюзивное блиц-интервью с известным политологом Хикметом Гаджизаде

- Как вы считаете, какова предвыборная ситуация в Азербайджане?

- К сожалению, подготовка к выборам проходит в условиях полного подавления гражданских прав. Демократические активисты и независимые журналисты арестовываются по сфабрикованным обвинениям, конституционные права на митинги и собрания фактически отменены, доступ оппозиции к электронным медиа (радио и ТВ) закрыт напрочь, оппонентам режима не позволяют передвигаться по стране и встречаться с избирателями, запрещены собрания демократов в закрытых помещениях и, даже, в частных домах. Таким образом, уже сегодня можно говорить о том, что если такая политика не изменится, то выборы не станут свободными, честными и прозрачными. В тоже время, мы видим значительный рост активности во всех сегментах общества. Кроме того, заметно и усиливающееся давление мирового демократического сообщества на лидеров режима с целью побудить их прекратить репрессии и провести честные выборы. Чем все это закончится, пока сказать трудно, очень много неизвестных в этом уравнении, но надежда на демократический исход нашей борьбы за честные выборы у общества есть.

- Как вы относитесь к созданию Национального Совета? Были ли основания для создания подобной структуры?

- Я положительно отношусь к созданию Национального Совета, такое единение умножит силы демократов, и, что немаловажно оно отвечает чаяниям общества, которое настойчиво требует от демократов объединения. Вообще, скажу, что я крайне положительно отношусь к любой независимой политической и гражданской активности и готов поддержать любого, кто нарушит удушающее молчания в обществе.

- Как вы считаете, существует ли в общественном секторе или в оппозиции фигура, которая могла бы стать единым кандидатом? Каким должен быть единый кандидат, чтобы народ захотел ему поверить и пойти за ним?

На этот вопрос можно отвечать а) коротко и б) так сказать, углубленно-философски. Кратко, я скажу так: я вижу в качестве такой фигуры председателя Мусават, Ису Гамбара, который своим политическим опытом, стойкостью в борьбе за демократию, да и внешним видом (весит он под 100 килограмм – такому у нас больше доверия) на мой взгляд, более всего отвечает требованиям нынешней ситуации к единому кандидату от демократов.

А вот углубленно-философски я хочу заметить, что в мире нет и, в мировой истории не было лидера, за которым бы пошел народ, задавленный диктатурой. Народ не пошел ни за Че Геварой, ни за Лениным (февральская революция произошла вопреки его ожиданиям), ни Имам Гусейн, на призывы, которого население не откликнулось. Народ идет не за лидерами, а вот лидеры идут за народом. Народ должен проснуться, начать требовать свои права, такое происходит без всякого лидера, как например в Тунисе, ведь так же не было партии Мусават и вообще, никакой оппозиции. И лишь после начала массового движение населения за свои права и появится лидер. И лидер этот вынужден будет следовать желаниям этого массового движения, а не наоборот – когда движение следует призывам и идеям лидера. Такая вот философия.

- Накаляются ли отношения у Азербайджана с Россией в последнее время?

Очевидно, что эти отношения накаляются и это связано с нежеланием Азербайджана следовать курсу нынешнего правительства РФ по созданию Евразийского союза, а проще говоря, возрождению СССР в новой форме.
Л.Н. Толстой

Papa Karlo вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.09.2013, 12:37   #1892
Модератор

Поблагодарили 910 раз(а) в 657 сообщениях
Вес репутации: 56
Papa Karlo на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

«Судьба Карабаха решается в Сирии»

Убежден политолог Хикмет Гаджизаде

Всем ясно, что принять решения о вступлении Армении в Таможенный и Евразийский союзы Саргсяна вынудила Москва.

Такое мнение порталу Minval.az высказал политолог Хикмет Гаджизаде.
По его словам, этот шаг не соответствует долговременным армянским интересам.

«Кстати, и для нас это не очень удачный поворот событий. Так, если бы Армения двигалась в сторону Евросоюза, то есть подальше от России, то и Азербайджану в Карабахском вопросе это было бы очень полезно. А сейчас мы наблюдаем за тем, как Россия все еще крепко держит Армению в своих руках, и карабахский мир опять от нас отдаляется»,- сказал он.

Х. Гаджизаде заметил также влияние на Карабахское урегулирование процессов в Сирии.

«Мало кто вспоминает, что Сирия есть часть новой большой "оси зла". Назовем ее так- Москва-Ереван-Тегеран-Дамаск. Вот они - новые союзники, которые распространяют вокруг себя нестабильность и диктатуру. И если Асад уйдет, а в Сирии ослабнет влияние Москвы - установится некий рациональный режим, то тогда и вся эта "ось зла" ослабнет. И далее если привести в чувство Иран, то останется от "оси" лишь Москва и Ереван. И тут уже нам станет полегче. Так что прошу ваших читателей помнить о связи между событиями в Сирии и судьбой Карабаха»,- отметил он.

В свою очередь российский политолог Алексей Власов считает, что не стоит спешить с выводами пока.

По его словам, надо дождаться саммита в Вильнюсе, который произойдет в ноябре. Так, политолог допускает такой вариант, что президент Саргсян может изменить решение.
Л.Н. Толстой

Papa Karlo вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.01.2014, 00:39   #1893
Нас 146%! ;-)

Поблагодарили 1,460 раз(а) в 978 сообщениях
Вес репутации: 55
prostak на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

«Mən onun yerinə olsaydım, çoxdan dəli olardım»

Hikmət Hacızadə: «İsa Qəmbər Soljenıtsından 10 dəfə zəifdir, amma xalqdan 100 dəfə güclüdür»

prostak вне форума   Ответить с цитированием
Старый 26.01.2014, 02:58   #1894
Местный

Мои фотоальбомы

у нашей Нары ханум вчера скочался отец

Аллах рехмет елесин

Старый 26.01.2014, 03:01   #1895
Местный

Поблагодарили 59 раз(а) в 55 сообщениях
Вес репутации: 37
GEBER на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
у нашей Нары ханум вчера скочался отец

Аллах рехмет елесин
Аллах ряхмят элясин . Сабр версин .

GEBER вне форума   Ответить с цитированием
Старый 26.01.2014, 08:04   #1896
Местный

Поблагодарили 1,667 раз(а) в 1,286 сообщениях
Вес репутации: 111
Cайгон и Ямайка на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Нарочка, прими мои соболезнования.

Последний раз редактировалось Cайгон и Ямайка; 26.01.2014 в 08:11.
Cайгон и Ямайка вне форума   Ответить с цитированием
Старый 26.01.2014, 08:10   #1897
Модератор

Поблагодарили 2,063 раз(а) в 1,458 сообщениях
Вес репутации: 135
kinza на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Да он болел...
Нара ханум мои искреннее соболезнование.

kinza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 04.02.2014, 04:03   #1898
Местный

Мои фотоальбомы

To The "BEST COLLAGES of 2014" Contest

Hikmet Hadjy-zadeh - "REINCARNATION" -

August Landmesser (born 1910) refusing to perform the Nazi salute in 1936 and Hikmet Hadjy-zadeh (born 1954) refusing to wear communist pioneer tie in 1967...
Изображения
Тип файла: jpg Non-confomism 03 hikmet Small2.jpg (112.9 Кб, 0 просмотров)

Старый 04.02.2014, 04:11   #1899
Модератор

Поблагодарили 2,063 раз(а) в 1,458 сообщениях
Вес репутации: 135
kinza на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
To The "BEST COLLAGES of 2014" Contest

Hikmet Hadjy-zadeh - "REINCARNATION" -

August Landmesser (born 1910) refusing to perform the Nazi salute in 1936 and Hikmet Hadjy-zadeh (born 1954) refusing to wear communist pioneer tie in 1967...
Ну для 67 года смелый поступок дальше некуда...
Факт фантастический на самом деле. Проше предположить что во время сьемки забыл галстук а еще правдоподобнее что игнали из пионерской организации за проступок...В идеологию мне поверить трудно. Говорю как на духу Хикмет бей.

kinza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 04.02.2014, 21:41   #1900
Местный

Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от kinza Посмотреть сообщение
Ну для 67 года смелый поступок дальше некуда...
Факт фантастический на самом деле. Проше предположить что во время сьемки забыл галстук а еще правдоподобнее что игнали из пионерской организации за проступок...В идеологию мне поверить трудно. Говорю как на духу Хикмет бей.
а в том то и дело, что поверить вам трудно

а идеология тут такая - а пошли вы все на фиг со своими обязательными галстуками

вот и вся идеология

и называется она нон-конфлрмизм

Ответ