Вернуться   ::AzeriTriColor-Форум:: > Азеритриколор > Политика в Азербайджане

Ответ

Опции темы Опции просмотра
Старый 26.01.2011, 11:00   #2376
Администратор

Манатов: 44,700
Банк: 0
Всего Манатов: 44,700
Отправить денежный перевод
Поблагодарили 10,426 раз(а) в 6,566 сообщениях
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Prater Посмотреть сообщение
Такой вопрос форумчанам. Что вы знаете о деле Рагима Нагиева? У меня собственного мнения нет, хотелось бы послушать тех, кто этот вопрос изучал.
Я не изучала этот вопрос, но после твоей ссылки заинтересовалась и вот что откопала:

Цитата:
Книга должна была базироваться на трех досье. Одно — мои материалы. Второе — Лимарева. И третье — исповедь бывшего следователя министерства безопасности Азербайджана Рамина Нагиева.

Нагиев сбежал из Баку в Россию. По турпутевке приехал в Париж. Попросил политического убежища. Здесь-то его и подобрали люди БАБа.
— Не очень понятно, какая связь между азербайджанским контрразведчиком и преступным режимом Путина?

— Дело в том, что Нагиев расследовал громкие теракты в Азербайджане. Среди задержанных было немало русских, и этого оказалось достаточно, чтобы притянуть все за уши. Логика такая: если русский — значит, агент ФСБ. Если ФСБ взрывает бакинское метро — почему оно не может взрывать дома в Москве. А кроме того, им хотелось показать размах Кремля. Преступный заговор спецслужб внутри всего СНГ.
Цитата:
Министерство национальной безопасности Азербайджана также практиковало похищения диссидентов. Например, подполковника МНБ Рамина Нагиева, бежавшего в Москву в 1998 году и разоблачавшего нравы родного ведомства, едва не вывезли в Азербайджан насильно. В конце 2002 года к Нагиеву возле его дома подошли незнакомцы, представившиеся сотрудниками ФСБ. Затем диссидента отвезли на МКАД, где его поджидал автомобиль с номерами посольства Азербайджана, но пока Нагиева пересаживали из машины в машину, он сумел сбежать и на следующий день уехал во Францию.
Цитата:
- Весьма примечательна личность бывшего начальника отдела кадров ФСБ Овчинникова, который позже стал заместителем Хохолькова. Овчинников проходил по уголовным делам о взрыве в Бакинском метро, эти сведения есть у Рамина Нагиева, следователя, который вел это дело в Азербайджане. Рамин Нагиев и полковник Трепашкин (о нем я говорил выше) обладают информацией о том, что группу террористов, взорвавших Бакинское метро, возглавлял некий Хатьковский. А близкой связью Хатьковского и являлся Овчинников, "правая рука" Хохолькова. Эту же информацию я получил и от полковника УСБ ФСБ РФ Витвинова В. Е., который вел оперативное дело на террористическую группу Хатьковского. Словом, в расследовании взрыва Бакинского метро все нити привели в ФСБ РФ.
Здесь Рамин Нагиев отвечает на вопросы:
http://meidan.narod.ru/hotnews/rnagiev2.html

Dismiss вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
Prater (08.02.2011)
Старый 26.01.2011, 12:10   #2377
Администратор

Манатов: 44,700
Всего Манатов: 44,700
Поблагодарили 10,426 раз(а) в 6,566 сообщениях
Мои фотоальбомы

Кстати, Пратер, ты можешь переадресовать свой вопрос Олегу Султанову, интервью с которым в свое время мы проводили на АТС:

http://www.atc.az/forum/showthread.php?t=7539

Вот что он писал о Рамине Нагиеве:

Цитата:
"Y": Кто, кроме Вас, должен был быть задействован в создании книги "Путинская Россия"?

О.С.: Одну из частей книги должен был сотворить бывший следователь Министерства безопасности Азербайджана подполковник Рамин Нагиев. Об этом человеке разговор особый. Он расследовал громкие преступления на территории Азербайджана. На счету Нагиева 180 направленных в суд дел о терроризме. Если верить ему, то в 1999 г. он слишком глубоко копнул в расследовании одного уголовного дела, став врагом своего министра, и сбежал в Россию.

Я познакомился с Нагиевым, когда ситуация с "РусГлобусом" только развивалась. Нагиев сам вышел на меня, ознакомившись с публикациями в Интернете. Говорил, что тоже хочет принять участие в "этой работе". Поначалу я и не понял, в какой работе. Знаете, любая инициатива вызывает подозрения. И тут Нагиев сообщил мне, что у него есть "бомба" о взрывах в Москве. Я посоветовал ему, как законопослушному гражданину, обратиться в органы. На это он ответил, что материал предназначен господину Березовскому. Я взял у Нагиева интервью и опубликовал на сайте. После этого команда БАБа заинтересовалась Нагиевым, который как раз активно искал встречи с ними. За свои материалы он хотел много, даже очень много – миллион долларов. В общем, они там торгуются за его "сенсации".

"Y": А что, собственно, может представить азербайджанский контрразведчик команде БАБа?

О.С.: Чистой воды блеф. Все дело в том, что несколько лет назад в Баку Министерство безопасности Азербайджана арестовало нескольких подозреваемых в организации терактов, среди которых оказались русские по национальности. Разумеется, в этом сразу же усмотрели "руку ФСБ". И вот Нагиев решил сотворить "сенсацию", протянув ниточку от бакинских взрывов к московским и к событиям в Рязани. Нагиев еще в советские времена служил в рязанской военной прокуратуре, сохранил там контакты, поэтому многое из этого блефа выглядело почти как правда, интриговало и прекрасно ложилось в общую информационную атаку БАБа на российские власти. Повторюсь, он хотел миллион долларов.

Как профессионал-журналист я сказал Нагиеву прямо: у тебя нет фактуры, есть домыслы, вымыслы и твои собственные выводы. Он считал по-другому: ничего, пройдет. Нагиев выехал в Париж как турист и попросил там политического убежища, хотя был гражданином России.

"Y": Получается, что окружение Березовского подбирает исключительно фигуры, которые могут предоставить информацию об "ужасах и произволе российских спецслужб"?

О.С.: Когда подполковник Нагиев оказался во Франции, мне, если честно, стало его жалко. Мы говорили открыто. Я сказал ему: слушай, эта команда (люди Березовского) – аферисты, которые скачают с тебя информацию, неважно какую, а потом выбросят, и ты будешь не нужен. Но он им верил, по крайней мере на словах. У нас трижды возникал разговор с Нагиевым. Не знаю, сдал он меня БАБовцам или не сдал. Может быть, и сдал... Может, и поэтому изменилось отношение ко мне Лимарева, возросли подозрительность и недоверие.

Итак, Нагиев в желании заработать стоял на своем. Правда, у него хватило ума не дать Березовскому ту информацию, которую он считал наиболее важной. Нагиев запутался, попал в тупик. С одной стороны – жажда денег, с другой – он вывез за границу всю семью: жену, сыновей. Деваться ему некуда. Пока люди "Березы" его подкармливают.

Dismiss вне форума   Ответить с цитированием
Prater (08.02.2011)
Старый 27.01.2011, 01:28   #2378
Нас 146%! ;-)

Манатов: 4,635
Всего Манатов: 4,635
Поблагодарили 1,456 раз(а) в 975 сообщениях
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Xan Посмотреть сообщение
Простак, Вы видимо больше в курсе чем я, поскольку более активны. Скажите, а кто в партии стоит за Гаджилы? каковы мотивы его? почему он так против объединения? Почему ушел не он, а столько других членов партии?
Если б я знал ответ... Хотя нет, ответ на ваш третий вопрос я знаю - в случае объединения ему не светит стать башганом, хотя эта мысль и без объединения наводит на меня тихий ужас - на мой не слишком квалифицированный взгляд, при таком исходе событий Мусават ожидает форменный раздербан с перспективой в будущем получить парочку мандатов а-ля Агамалы&Орудж.

В посте под номером 2223 я задал Хикмет бею вопрос, на который ответа не последовало:

Цитата:
Хикмет бей, есть мнение, что причиной отходов и уходов ряда, скажем так, активных мусаватистов является деструктивная деятельность конкретного человека.

Если принять во внимание, что отстранившиеся придерживаются примерно одинаковых взглядов на вещи и отличаются от этого конкретного человека лучшими моральными качествами, то что является причиной их самоотстранения - недостаток бойцовских качеств?
Говоря "бойцовские качества", я имел ввиду "бойцовские качества в ведении подковерной борьбы".

Недавно на каком-то сайте был проведен, как я слышал, опрос на тему будущего башганства, по результатам которого "тот самый человек" получил около 40% голосов. Оставим на стороне то, что опрос проводился втихаря, без анонсов и только черт знает, сколько там человек проголосовало и по сколько раз.

Интересно другое, а именно - в списке из нескольких возможных кандидатов фигурировали совсем уж несерьезные на роль башгана люди, например, уважаемый Тофиг Йагублу.

Но самое интересное - второе место занял какой-то мифический "другой кандидат". А кто этот "другой кандидат"? Это тот самый усредненный "другой кандидат", который в глазах честного народа ни в чем порочащем замечен не был.

Вот мой вопрос Хикмет бею и был как раз под этот контекст. Все честных или "ушли", или они сами ушли, самоотстранились.

И даже по поводу дельного, стоящего, как гром среди ясного йапокалиптического бытия прогремевшего təklif'а стали путать. (горький смешок)

prostak вне форума   Ответить с цитированием
Старый 29.01.2011, 02:11   #2379
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

İSA QƏMBƏR BİRLƏŞMƏ DEMAQOJİLƏRİNƏ NÖQTƏ QOYDU

http://www.musavat.com/new/Siyasət/9...QTƏ_QOYDU

Цитата:

Görünür, müvafiq mövzuda fikirlərini davam etdirən Müsavat başqanı ona görə bildirib ki, söylədiklərinin bu şəkildə təhrif olunması onu təəccübləndirir: “Təklif verdim ki, Rəsulzadə-Elçibəy yoluna bağlı olan qüvvələr bir partiyada birləşmək imkanını nəzərdən keçirsinlər, düşünsünlər… Bəzi partiyalar bu prosesdə iddiasız iştirak etməyə hazır olduqlarını bildirdilər, bəziləri gözləmə mövqeyi tutdular və qəti yox demədilər, ancaq xüsusi bir maraq da göstərmədilər. Yalnız AXCP bu məsələyə xüsusi maraq göstərdi və bunu AXCP-Müsavat birləşməsi şəklində təqdim etməyə başladı”.

Старый 29.01.2011, 02:19   #2380
Модератор

Манатов: 5,134
Всего Манатов: 5,134
Поблагодарили 692 раз(а) в 521 сообщениях
Мои фотоальбомы

Взгляд у И.Гамбара какой-то потухший и обреченный. С таким взглядом и возглавлять партию ?

Turku Kettola вне форума   Ответить с цитированием
Старый 29.01.2011, 02:24   #2381
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Turku Kettola Посмотреть сообщение
Взгляд у И.Гамбара какой-то потухший и обреченный. С таким взглядом и возглавлять партию ?
А альтернативный пример горящего и увлеченного взгляда - слабо?

Только не из палаты №6, увольте...

Старый 29.01.2011, 02:27   #2382
Модератор

Манатов: 5,134
Всего Манатов: 5,134
Поблагодарили 692 раз(а) в 521 сообщениях
Мои фотоальбомы

Слабо - эт точно.

Turku Kettola вне форума   Ответить с цитированием
Старый 02.02.2011, 10:11   #2383
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

Цитата:
SÜLHƏDDİN ƏKBƏR İSA QƏMBƏRİ ŞƏRLƏYİR

Müsavat Partiyasından istefa verən şəxslərdən bəziləri partiyanın rəhbərliyinin, xüsusən də başqan İsa Qəmbərin əleyhinə sərt fikirlər səsləndirməyə başlayıblar. Bu görəvi xüsusi fəallıqla Müsavat Məclisinin sabiq sədri Sülhəddin Əkbərin həyata keçirdiyi daha çox müşahidə edilməkdədir. O, “Bizim Yol” qəzetinə müsahibəsində Müsavat Partiyasının rəhbərliyinin ünvanına kəskin fikirlər səsləndirib. S.Əkbər hətta dolayısı ilə İsa Qəmbəri Rusiyaya meyillənməkdə günahlandırıb. İsa Qəmbərin partiyadan gedənlər haqda fikirlərinə münasibət bildirərkən S.Əkbər deyib ki, kimin mübarizə apardığını, kiminsə Moskvanın, Kremlin “b” planına hazırlaşdığını gələcəkdə Azərbaycan xalqı görəcək.

O həmçinin bildirib ki, Müsavat Partiyası demokratik qüvvələrin vahid bir təşkilatda birləşməsini istəmir və bunda maraqlı deyil.

S.Əkbər Müsavatın AXCP ilə birləşməməsinin səbəbini də “kəşf edib”. O bildirib ki, Müsavat Partiyasının rəhbərliyi birləşmənin baş tutacağı halda, hətta partiyanın adı Müsavat olsa belə, təşkilatın Əli Kərimlinin nəzarətinə keçəcəyindən ehtiyatlanır: “Azərbaycanda bir xalq hərəkatının başlayacağı təqdirdə Müsavat Partiyasının real rəhbəri kimdirsə, onun önə çıxacağından ehtiyatlanırlar. Bu səbəbdən mən və İbrahim İbrahimli bəyanatımızda işarə edərək təəssüflə bildirmişik ki, şəxsi maraqlar və siyasi qısqanclıqlar ön plana çıxıb”.

Müsavat Məclisinin sədri Arzu Səmədbəyli isə “Yeni Müsavat”a açıqlamasında sələfi Sülhəddin Əkbərin fikirlərini absurd və cəfəng yanaşma adlandırdı: “Mən Sülhəddin Əkbərin müsahibəsini oxumamışam. Ancaq o həqiqətən İsa Qəmbəri Kremlin hansısa planına hazırlaşmaqda ittiham edibsə, bu cür fikirləri ancaq şərləmə, absurd və cəfəng fikirlər adlandırmadan başqa sözüm yoxdur. Hər kəs öz açıqlamaları ilə özünü büruzə vermiş olur”.
O ki qaldı Müsavatın AXCP ilə birləşəcəyi halda Müsavat rəhbərliyinin Əli Kərimlinin sədr olmasından ehtiyatlanması haqda S.Əkbərin dediklərinə, A.Səmədbəyli bildirdi ki, bu fikirlər də yanlışdır: “Bəri başdan kimin sədr seçiləcəyini heç kim deyə bilməz. Sədrin kim olması yalnız qurultayda bilinə bilər”.

AXCP sədrinin müavini Fuad Qəhrəmanlı isə bildirdi ki, bu açıqlamanı təəssüflə qarşılayıblar: “Müsavat Məclisinin sabiq sədrinin açıqlamaları ortaya yeni nüanslar çıxarır. Biz bundan çox təəssüflənirik. Hesab edirik ki, doğrudan da birləşmə prosesinin həm AXCP, həm də Müsavat Partiyası üçün faydalı olacağını nəzərə alaraq, Müsavatdakı dostlarımız da bundan sonrakı mərhələdə yaranmış zərurəti lazımınca qiymətləndirəcəklər. Mən istəməzdim ki, belə əhəmiyyətli proses kiminsə sədr olması baxımından qiymətləndirilsin.

Bizim mövqeyimiz həmişə ondan ibarət olub ki, bu tip məsələlər əgər birləşdirici qurultay olacaqsa, orada həll edilməlidir. Seçim imkanı da bu prosesdə iştirak edən partiya üzvlərinə verilməlidir. Bunu əvvəlcədən müəyyənləşdirmək həm partiya üzvlərinin iradəsini nəzərə almamaq, həm də prosesə şəxsi ambisiyalar baxımından yanaşma olardı. Bu, həm də partiyanın ali orqanı olan qurultayının səlahiyyətinə müdaxilə etmək sayılardı. AXCP funksionerləri və partiya sədri Əli Kərimli tərəfindən birləşmiş partiyanın sədri olmaq barədə iddia irəli sürülməyib. Biz bunu partiya üzvlərinin öhdəsinə buraxmışıq".

Etibar SEYİDAĞA
Напоминает хронику скандальных происшествий из мира азербайджанской шоуханы. Грустно, когда человек теряет терпение и начинает делать неверные ходы. Вдвойне грустно, когда в это играет такой достойный человек, как S.Əkbər.

Xan (02.02.2011)
Старый 02.02.2011, 11:25   #2384
Местный

Манатов: 6,279
Всего Манатов: 6,279
Поблагодарили 762 раз(а) в 512 сообщениях
Мои фотоальбомы

Вполне возможно, что сказанное им правда. Но как раз с точки зрения человека, желающего объединения оппозиционных сил, он не должен был этого говорить. Дурак он.

Xan вне форума   Ответить с цитированием
Старый 03.02.2011, 10:12   #2385
Местный

Мои фотоальбомы

А гайки закручиваются все туже и туже. Планомерно. Йаваш-йаваш. Расширяем границы Средней Азии...

http://www.aze.az/news_oppoziciya_az..._vy_50997.html

Старый 03.02.2011, 11:48   #2386
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

MÜXALİFƏT AŞ PA-nı RÜŞVƏTXORLUQDA İTTİHAM ETDİ

Цитата:
Arzu Səmədbəyli: “Hakimiyyət qurumda bir çoxlarını pulla ələ ala bilir”

Həsən Kərimov: “Nazirlər Kabinetinə müraciət etməyin zamanıdır”

Sərdar Cəlaloğlu: “Kimdən kimə şikayət edək?”

Старый 08.02.2011, 10:14   #2387
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

CƏBHƏÇİ GƏNCİ NARKOTİKLƏ TUTDULAR

Цитата:
AXCP Gənclər Komitəsinin üzvü Cabbar Savalanlı fevralın 5-i axşam saat 21 radələrində Sumqayıtdakı evinə gedərkən saxlanılıb. O, partiyanın müşavirəsindən qayıdırmış. 1991-ci il təvəllüdlü, Sumqayıt Dövlət Universitetinin tarix fakültəsinin 2-ci kurs tələbəsi olan C.Savanlı Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinə aparılıb və orada onun üstündən 0,17 qram narkotik maddə “tapılıb”...

Старый 08.02.2011, 11:23   #2388
Местный

Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от prostak Посмотреть сообщение
Простак, а он был известен какой-то особой активностью? Почему именно его?

Старый 08.02.2011, 11:47   #2389
Местный

Мои фотоальбомы

Это очередной случай удара по активной молодежи... Думаю заслуживает того же внимания, что тема об Эмине и Аднане.

http://www.azadliq.org/content/article/2300325.html

«Onun özünə deyiblər ki, bu məsələ bizlik deyil, sənin qələmin yuxarıdan sındırılıb»

Üzvü olduğu Azərbaycan Xalq Cəbhəsi partiyası (AXCP) isə Cabbar Savalana qarşı irəli sürülən ittihamın əsasız olduğunu bildirir. Partiyanın Gənclər Komitəsinin sədri Əbülfəz Qurbanlı deyir ki, ötən ilin noyabrında partiyaya üzv olan Cabbar Savalan yalnız ictimai-siyasi proseslərdə fəallığına görə həbs edilib.

«Cabbarın Facebook dakı profilinə baxanda aydın olur ki, bu adamın həyata baxışı necədir. Bunun əvvəllər profil şəkili Atatürkün, sonra M.Ə.Rəsulzadənin, daha sonra Elçibəyin, son günlər isə Milli Qəhrəman Mübariz İbrahimovun şəkili olub. Belə bir adam narkotikadan istifadə edir deyilməsi absurd məsələdir. Sadəcə bu gənclərin fəallığının qarşısının alınması, susdurlması üçündür».

«Hakimiyyət gənclər taktikasını dəyişib...»

Əbülfəz Qurbanlı o qədər də tanınmayan gəncin həbsini də təsadüfü saymır.

«Cəmiyyətdə tanınan gəncləri həbs etmək hakimiyyət üşün baş ağrısı olur. Biz bunu Emin Milli və Adnan Hacızadənin həbsi zamanı gördük. Artıq hakimiyyət bu məsələyə yanaşmasını dəyişib. İndi elə gənclər seçilir ki, onlar cəmiyyətdə az tanınmış olsun. Bundan başqa Sumqayıtdan olan gəncin həbsi də əsasız deyil. Bu belə edilir ki, onun müdafiəsi təşkil oluna bilməsin».

Старый 08.02.2011, 23:15   #2390
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Xan Посмотреть сообщение
Простак, а он был известен какой-то особой активностью? Почему именно его?
Вы сами уже ответили себе.

Меня в том сообщении заинтересовал явный диссонанс - с одной стороны, подкинутый наркотик, с другой стороны, фотография симпатичного молодого парня, обернувшегося в наш прекрасный триколор.

Наш славный игтидар совсем потерял чувство меры и стиля - ну, хотя бы оружие подкинули, как в эпоху становления эры гуртулуша, но наркотики...

Allah qapısını açsın!

Старый 09.02.2011, 12:12   #2391
Местный

Мои фотоальбомы

Цитата:
Вы сами уже ответили себе.

Меня в том сообщении заинтересовал явный диссонанс - с одной стороны, подкинутый наркотик, с другой стороны, фотография симпатичного молодого парня, обернувшегося в наш прекрасный триколор.

Наш славный игтидар совсем потерял чувство меры и стиля - ну, хотя бы оружие подкинули, как в эпоху становления эры гуртулуша, но наркотики...

Allah qapısını açsın!
Считаю данный вопрос следует поднять на такой же уровень, как защита Эмина и Аднана. Дело практически ничем не отличается по принципу (просто доказательства невиновности явного пока нет... по крайней мере по имеющейся информации).

Надеюсь правозащитники займутся этим делом так же активно.. Надеюсь люди как Эркин Гядирли подключатся и к этому процессу. Надеюсь молодежные нэтворки так же активно возьмутся за защиту прав этого молодого парнишки. Сейчас очень важно защищать нашу социально активную молодежь. Нельзя дать властям сломать таких ребят.

Beyim (14.02.2011)
Старый 09.02.2011, 12:53   #2392
Местный

Мои фотоальбомы

ПНФА грозит массовыми акциями протеста

В конце марта, начале апреля оппозиционная партия начнет массовые акции.
Как сообщает AZE.az, партия Народного Фронта Азербайджана (ПНФА) в конце марта, начале апреля начнет проводить массовые акции. Об этом сообщил АПА заместитель председателя ПНФА Рази Нуруллаев.

По его словам, на этих акциях будут озвучены лозунги об обеспечении свободы слова и собраний. Оппозиционеры потребуют выпустить на свободу арестованных журналистов и политических заключенных. Будет потребовано обеспечить социальную справедливость и борьбу с коррупцией. «По вопросу проведения акций мы обратились в Исполнительную власть города Баку. Мы приняли решение в случае отказа со стороны мэрии проводить акции без разрешения».

Р.Нуруллаев заявил, что надеется на присоединение к акциям Общественной палаты: «Надеемся, что ко всем этим акциям присоединятся партии, входящие в Общественную палату, и акции будут проведены от имени Общественной палаты».

Член Общественной палаты, руководитель исполнительного аппарата партии «Мусават» Ариф Гаджилы сказал, что проведение акций в последующие месяцы будет обсуждено в структурах разных партий: «По этой теме был проведен обмен мнениями в Общественной палате 29 января, и, наверное, когда наступит время, массовые акции начнутся».

Старый 12.02.2011, 11:10   #2393
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

Цитата:
MÜXALİFƏT LİDERLƏRİ GÖRÜŞÜB

Azərbaycanın bir qrup müxalifət partiyasının liderləri arasında görüş keçirilib.

APA-nın məlumatına görə, görüşdə Müsavat Partiyasının başqanı İsa Qəmbər, AXCP sədri Əli Kərimli, Azərbaycan Demokrat Partiyasının (ADP) sədri Sərdar Cəlaloğlu, Vətəndaş və İnkişaf Partiyasının sədri Əli Əliyev, Azərbaycan Liberal Partiyasının (ALP) sədri Əvəz Temirxan və Ümid Partiyasının sədri, deputat İqbal Ağazadə iştirak edib.

Müzakirələrdə ərəb ölkələrində baş verən son hadisələr, Azərbaycandakı ictimai-siyasi durum, müxalifətin birgə əməkdaşlığı və digər məsələlər müzakirə edilib. Həmçinin, İctimai Palata ilə Qarabağ və Respublika Uğrunda Hərəkatın əməkdaşlığı da müzakirə edilən mövzular sırasında olub.

Dörd saata qədər davam edən müzakirələrdə konkret razılaşma əldə olunmayıb.
Bunlardan heç çıxmayan iş...

Старый 14.02.2011, 14:41   #2394
Местный

Мои фотоальбомы

За Джаббара начали активно бороться. Надеюсь у них получится надавить достаточно, чтобы его со временем освободить. С одной стороны, дело Эмина и Аднана создало хороший пример разным правозащитниками и организациям, как надо сплотить усилия и подключить к делу гражданское общество. Посмотрим как будет развиваться ситуация. Надеюсь парня отпустят.

http://www.azadliq.org/content/article/2307929.html

Həbsdəki AXCP fəalı, narkotik saxlamaqda ittiham olunan Cabbar Savalanın ailəsinə maddi yardım kampaniyasına başlanır.

Bu haqda AzadlıqRadiosuna Cabbar Savalanın Hüquqlarını Müdafiə Komitəsinin rəhbəri Əbülfəz Qurbanlı məlumat verib. Onun sözlərinə görə, kampaniyaya gələn həftədən start veriləcək.

Fevralın 14-dəsə Cabbar Savalanla bağlı iki məhkəmə prosesi olacağı gözlənir.

Bunlardan biri məhkəmənin qərarından apelyasiya şikayətiylə, ikincisi AXCP fəalının həbsi zamanı polisin davranışı ilə bağlıdır.

Cabbar Savalan fevralın 5-də qanunsuz narkotik maddə saxlama ittihamı ilə həbs olunub. Haqqında Cinayət Məcəlləsinin 234.1 maddəsi ilə cinayət işi açılıb. Onu 3 ilə qədər azadlıqdan məhrumetmə cəzası gözləyir.

Sumqayıt şəhər Məhkəməsi onun haqqında 2 aylıq həbs-qətimkan tədbiri seçib.
İttihamın saxta olduğunu bildirən müdafiə tərəfi Cabbar Savalanın həbsini onun siyasi fəaliyyəti ilə bağlayır.

Старый 24.02.2011, 11:04   #2395
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

ABŞ-da YAŞAYAN AZƏRBAYCANLI İQTİDARA ELƏ MESAJLAR GÖNDƏRDİ Kİ...

“Etdiklərinizin hamısının cavabı olacaq...”

Elmar Şahtaxtinski: “Bu məktuba imza atanlar Pavlik Morozovun taleyini unutmasınlar”

Azərbaycan iqtidarının təşkilatçılığı ilə bir qrup naxçıvanlı ziyalı tərəfindən məktubla hədələnən ABŞ-da fəaliyyət göstərən azərbaycanlı demokratiya fəalı Elmar Şahtaxtinski onu “vətən xaini” elan edənlərə sərt cavab verib. Azərbaycanlı Amerikalılar Demokratiya Uğrunda (AZAD) təşkilatının sədri olan, Naxçıvandakı məşhur Şahtaxtılar nəslinin nümayəndəsi E. Şahtaxtinski “Amerikanın səsi”nə müsahibəsində deyib ki, ona məktub göndərənlərin hərəkəti sovet dövründə Pavlik Morozovun öz atasını bolşeviklərə satmasını xatırladır.

Xəbər verildiyi kimi, Naxçıvandan bir qrup məmur və hökumətyönlü ziyalıların nümayəndələri Şahtaxtinskiyə təhqiredici məktub yazıb. Özlərini Şahtaxtinski soyadının nümayəndələri adlandıran bu şəxslər onu milli maraqları satmaqda, soyadı bədnam etməkdə və Azərbaycanın düşmənlərinə yardım etməkdə ittiham edirlər. “Xaricdə yaşayan həmvətənlərimizin əksəriyyəti haqq uğrunda mübarizə aparan insanlardır. Lakin vətənini satanlar da var. Siz onlardan birisiniz. Azərbaycanda demokratiyanın pozulması haqqında iddialarınız sizə şərəf qazandırmır”, deyə məktubda qeyd edilib."İstəyirik biləsiniz ki, seçdiyiniz yol şəxsiyyətinizə və Şahtaxtinski soyadına qara ləkədir. Sizi doğru yola qayıtmağa çağırırıq", deyə müraciətdə vurğulanır. Məktubu İsmayıl Hacıyev - Milli Elmlər Akademiyasının Naxçıvan şöbəsinin rəhbəri, İsa Həbibbəyli - Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru, Oruc Həsənli - Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun rektoru, Hacıfəxrəddin Səfərli - Naxçıvan Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru və daha 16 nəfər imzalayıblar.

Qeyd edək ki, E.Şahtaxtinski ABŞ-da təhsil alıb, hazırda bu ölkədə yaşayır və onun rəhbərlik etdiyi AZAD təşkilatı Azərbaycanda insan haqları və demokratiyanın qurulması uğrunda Birləşmiş Ştatlarda fəal mübarizə aparır. Təşkilat Amerika hökumətində, o cümlədən Dövlət Departamentində və Konqresdə görüşlər keçirir. Bundan başqa, ictimai forumlar, o cümlədən ötən ilin aprelində “Amerika - Azərbaycan əlaqələrində demokratiya” mövzusunda forum təşkil edib. 2008-ci ildə Azərbaycanda prezidentlik müddətinə məhdudiyyətləri götürən Konstitusiya düzəlişləri referenduma çıxarılanda AZAD təşkilatı Birləşmiş Ştatlarda bu antidemokratik addıma qarşı müxtəlif aksiyalar, o cümlədən BMT-nin mənzil-qərargahı qarşısında piket təşkil etmişdi. Bu günlərdə isə Şahtaxtinski ABŞ-ın Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfiri Metyu Brayza ilə Vaşinqtonda görüşüb və ölkəmizdəki vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi edilib.

E.Şahtaxtinski və onun başçılıq etdiyi təşkilatın fəalları çoxdandır hakimiyyətin arzuolunmaz şəxsləri siyahısına düşüb, lakin belə görünür ki, Brayzanın səfir kimi and içəndən dərhal sonra Vaşinqtonda onunla görüşməsi Azərbaycan hakimiyyətini möhkəm qəzəbləndirib. Görünür, hakimiyyəti qəzəbləndirən həm də odur ki, E.Şahtaxtinski naxçıvanlı nəslindəndir, özü də məşhur şəcərəni təmsil edir.

E.Şahtaxtinski dünən “Amerikanın səsi”nə müsahibəsində bildirib ki, ona ünvanlanan hədələyici məktub Azərbaycan hakimiyyətinin sifarişi ilə hazırlanib: “Buraya imza atan adamlar özlərini Naxçıvan ziyalıları və bəziləri özlərini Sahtaxtinskilər nəslinin nümayəndələri adlandırır. Məktubda mənim rəhbərlik etdiyim AZAD təşkilatının fəaliyyətini nəslin reputasiyasına qara ləkə adlandırıb, məni vətənə xəyanətdə günahlandırırlar. Əlbəttə ki, gülünc bir ittihamdır. Məktubun elə yazılması indiki Azərbaycan hakimiyyətinin keçmiş DTK metodlara-bir nəslin adamlarını bir-birinə qarşı çevirməklə ən çirkin bir əmələ əl atmasını göstərir. Gülünc ittihamların heç bir faktiki sübutu yoxdur. Sadəcə olaraq, mənim hökumətin siyasətinə qarşı buradakı fəaliyyətimə görə bizi vətən xaini adlandırmaq, ermənipərəst və başqa damğalar vurmaq istəyirlər. Əlbəttə ki, bu, siyasi kələkbazlıqdan başqa bir şey deyil”.

AZAD rəhbəri deyib ki, məktuba cavab hazırlayır və onu mətbuat vasitəsilə yayacaq. Şahtaxtinski onu “xain” adlandıranlara məsləhət görür ki, okeanın bu tayında - ABŞ-da vətən düşməni axtarmaqdansa, özlərinin ətrafında hər gün baş verən biabırçılıqlara nəzər yetirsinlər. “Oğru hakimiyyətin camaatın sərvətini mənimsəyib, xalqın haqq səsini boğmaqla məşğul olmasına diqqət yetirsinlər. Bu insanların içərisində Naxçıvanın və hətta millət vəkilləri var. Qalanları isə ziyalı adı daşıyırlar, elmlər doktorları, Akademiya üzvləridir. Mənə maraqlıdır ki, bunlar nə vaxtsa hakimiyyətin törətdiyi haqsızlığa, vətəndaşlara verilən işgəncələrə, rüşvətə qarşı səs qaldırıblarmı? Bunlar əgər özlərini azad şəxsiyyət kimi birinci növbədə göstərə bilməyiblərsə və Azərbaycanda bu dəqiqə ən çox özbaşınalıq məskəni olan Naxçıvandakı biabırçılıqlara qarşı onlar ömürlərində bir dəfə də olsun, camaatın, mətbuatın qarşısında çıxış etməyiblərsə, onların okeanın bu tayında kiməsə də məktub göndərməyə heç bir mənəvi haqqı yoxdur. Mən bunu onlara çatdıracağam və Naxçıvanda olan biabırçılıqları faktlarla göstərəcəyəm” deyə, o bildirib.

Şahtaxtinski deyib ki, məktub onun fəaliyyəti ilə bağlıdır: “Bunlara mən çatdırmaq istəyirəm ki, vaxtilə Sovet rejimində Pavlik Morozov adlı bir gənci qəhrəman kimi göstərmişdilər. Əgər bilirsinizsə də, Pavlik Morozovun ”igidliyi" ondan ibarət idi ki, o, öz atasını bolşevik hökumətinə satmışdı. Bu da həmin metoddur. Burada Şahtaxtinski nəslinin iki nəfərinin adından mənə deyirlər ki, mənim buradakı fəaliyyətim və bizim təşkilatın fəaliyyəti nəslə qara ləkə gətirir. Tarix göstərdi və nəinki tarix, elə Sovet vaxtı hamıya bəlli idi ki, Pavlik Morozovun axırı nə ilə qurtardı. Mən bunu imza atanların yadına salmaq istəyərdim. Bundan ibrət dərsi götürsünlər. Bu məktuba imza atmağı əmr verən hakimiyyət, onların gözündə bu gün sınmaz görünə bilər. Ancaq mən onları əmin edə bilərəm ki, bütün bu hakimiyyətin törətdiyi cinayətlər və onun əlləri və ağzı kimi işləyən insanların etdiklərinin hamısı yazılır, yadda saxlanılır. Bunların hamısının nə vaxtsa cavabı olacaq. Ona görə, elə bilməsinlər ki, bu gülünc məktubu mənə göndərməklə, hökumətə nökərlik etməklə yalnız, bir tərəfli təsirə məruz qalacaqlar, yəni bunların heç birinin cavabı olmayacaq. Bunların totalitar təfəkkürlərində, elə bilirlər ki, bu məktub nəyəsə təsir edə bilər və kimisə qorxuda bilər. Bir də ki, orada imza atan Şahtaxtinski nəslinin 1-2 nümayəndəsinə demək istəyirəm, bu hakimiyyətə nökərlik etməklə nəslin adına əsl qara ləkəni gətirən belə hərəkətlərdir. Əgər onlar öz məktublarında Şahtaxtinskilər haqqında yazdıqlarını bilmirəm, özləri yazıblar ya yazıb verib onlara imza atdırıblar-bir az diqqətlə oxusalar, orada görərlər ki, onların fəxr etdikləri bütün bu şəxsiyyətlər vaxtilə imperiyaya qarşı durublar, hakimiyyətin haqsızlığına qarşı çıxıblar və öz xalqını qoruyublar. Ona görə mən bu insanları düz yola gəlib, hakimiyyəti yox, əsl dövlət mənafeyini müdafiə etməyə çağırıram".

2 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Хикмет Гаджи-заде (24.02.2011), Xan (25.02.2011)
Старый 24.02.2011, 16:14   #2396
Местный

Манатов: 10,235
Всего Манатов: 10,235
Поблагодарили 2,198 раз(а) в 1,381 сообщениях
Мои фотоальбомы

Цитата:
ABŞ-da YAŞAYAN AZƏRBAYCANLI İQTİDARA ELƏ MESAJLAR GÖNDƏRDİ Kİ...

“Etdiklərinizin hamısının cavabı olacaq...”

Elmar Şahtaxtinski: “Bu məktuba imza atanlar Pavlik Morozovun taleyini unutmasınlar”
Перед нахчиванцами и эрменистанцами, которые вопреки "своих", опутывающих их кланово-криминальных сетей находят в себе силы выступить за демократию, поддержать родину, а не клан.

Мне хочется снять перед ними шляпу и от души пожать им руку

Во-истину их путь, их борьба должна цениться несколько больше чем борьба (грубо говоря) "не нахчиванцев"

ибо отринув все возможности жить во грехе припеваючи, они следуют своей совести

Я горжусь такими людьми

Последний раз редактировалось Хикмет Гаджи-заде; 24.02.2011 в 16:25.
Хикмет Гаджи-заде вне форума   Ответить с цитированием
Kerim (24.02.2011), prostak (24.02.2011)
Старый 24.02.2011, 22:25   #2397
Местный

Манатов: 2,652
Всего Манатов: 2,652
Поблагодарили 335 раз(а) в 271 сообщениях
Мои фотоальбомы

дурной пример заразителен Хикмет бей.

ДОЛОЙ ЙЕРЛИБАЗЛЫГ !!!

Kerim вне форума   Ответить с цитированием
Старый 25.02.2011, 05:18   #2398
Местный

Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Kerim Посмотреть сообщение
дурной пример заразителен Хикмет бей.

ДОЛОЙ ЙЕРЛИБАЗЛЫГ !!!
А я не эрменистанлы и не нахчиванец, а чистейшей воды шекинец сунитского сосклонения.

Так что, не надо!

Старый 26.02.2011, 01:03   #2399
Местный

Мои фотоальбомы

Süleyman Rüstəm-"Müsavatçılara cavab"

http://adyazar.az/nezm/188-sleyman-r...ara-cavab.html

Tarix: 23-02-2011, 16:35

(Xaricdə Vətənim və özüm haqda deyilənlərə cavab)

(İxtisarla)

Nifrətlə oxudum son məktubunu ,
Çaxdı gözlərimdə kin şimşəkləri.
Gəl mənə tanıtma kim olduğunu
Köməyə çağırma daha göyləri!
Sən insan deyilsən , sən skeletsən ,
Adın bu olacaq haraya getsən!

Kinlə yad edirəm sizin əyyamı ,
Bir zaman bu yerdə yadınızdamı ,
Başınız doluydu , yoxdu dərdiniz ,
Qumar oynardınız , kef edərdiniz .
Sizinçin şərabdı kütlənin qanı ,
Hər an yazardınız ölüm fərmanı –
Ellərin dayağı bolşeviklərə ,
İstiqbal bayrağı bolşeviklərə.
Onlar insanlığa gətirir bahar.
Nicat gəmisinə mindirib eli ,
Atəşə tutmuşlar sizin sahili.
Hanı xan Xoyski , hanı Nəsib bəy ,
Hanı o Əhməd bəy... qaldılarmı tək?
Eşitdim Parijdə və İstanbulda ,
Satıblar Bakını , biz də içində .
Namusu , vicdanı görərək pulda ,
Ömür keçirirlər barlar küncündə.

Yurdumu dumanda görürlər onlar ,
Bir qarın çörəyə hürürlər onlar.
Aprel günlərini yad edib hər gün ,
Sizi bir üşütmə bürüyür bütün
Sinfimiz Apreldə zərbələr vurdu
Bəylərin , xanların qan sarayına.
Ürəkdə qoymadı kamını Aprel ,
Söndürdü “Turan”ın şamını Aprel.
Qara qəlbinizlə durmadan bir an,
Daşları gəmikdən , palçığı qandan
Hökumət qurdunuz , adı “Müsavat” ,
Bir qara pərdəyə büründü həyat.

Qanlı firqənizin qanlı fitnəsi
Boğdurdu hər yerdə haqq deyən səsi.
Ellər zəfər çalıb bu son davada ,
Sizi mindirdilər bir ağac ata
Qaçıb İstanbula əliniz qanlı ,
Dediniz: “Bizləri eyləyin xilas...”
Bir ovuc qan içən sultan əsgəri
Tarixi yerindən çəkməkçün geri
Yorğun qatırlara yükləyib sursat ,
Sizinlə birlikdə düzəldi yola,

Gəzdiniz ölümlə birgə , qol-qola.
Kəsildi yollarda günahsiz başlar ,
Sarsıldı yerindən qayalar daşlar.
Ah , fəryad səsindən tutuldu qulaq ,
Qərq oldu matəmə hər ev , hər ocaq.
Ölüm pəncəsini atdı hər yana ,
O gözəl Qarabağ bələndi qana.
Qapqara buludlar sardı Gəncəni ,
Qırdı döyüşlərdə pəncə , pəncəni.
Nə deyim o zaman nələr yoxdu ki...
Zülmünüz o qədər , çoxdu , çoxdu ki...
O zaman hər yerdə aclıqdı hakim,
Jmıx yeyən kimdi göy ot yeyən kim.
Şişmişdi aclıqdan əllər , ayaqlar ,
Nə zaman çağlardı , aman , o çağlar.
Sizin İstanbuldan döndüyünüz an
Bir matəm libası geyindi hər yan.
Keçdi iş başına paşalar , xanlar,
Bakıda təzədən qırıldı canlar.
Sormaqçın ondakı nefti , benzini ,
Almanlar göstərdi burda özünü...
Çürük bir firqəyə olaraq rəhbər ,
Bir allah kəsildi Məhəmməd Əmin,
O hər yığıncaqda bir cür , bir təhər
“Millətin” önündə eylədi yəmin.
Gizlində vətəni satdı yadlara ,
Nifrət bu vətənsiz qara adlara!

O zaman fəhlələr , inqilabçılar ,
Dedilər: - Vətənə gərəkdir bahar.
Vətəni bürüyən bu acı dərdin
Əzəldən bilirdik bir əlacı var.
Dikildi böyük rus elinə gözlər ,
Onun dahi oğlu Leninə , gözlər ,

Büründü Bakımız al şəfəqlərə ,
Qovuşdu günəşli , gözə səhərə!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Siz məğlub oldunuz , biz çaldıq zəfər,
Etdi o dünyaya firqəniz səfər.
Qafqaz görüdüyünüz Qafqaz deyildir,
Hər qarış torpağı çiçəkdir , güldür.
İndi zəfər bizdə , gələcək bizdə ,
Bizim beynəlmiləl ailəmizdə.
Hər qardaş millətin öz hörməti var ...
Bu gün ömrümüzün ik baharında ,
Yenə İstanbulun bucaqlarında
Öz “Odlu yurdunda” mirzə balalar
Hər gün haqqımızda yalan balalar
Yazır “heyvərədir şair Süleyman ,
Ağlamır , nədənsə o gülür hər an...”
Mən gülürəm çünki elimiz gülür,
Könül sazımızda telimiz gülür:
Gülürəm , gülüşüm sizi yandırır,
Görürəm , dərdiniz ağırdır , ağır.
Gülürəm ürəkdən doyunca , yanın ,
Yanın puç ömrünüz boyunca , yanın,
Elin oğlu – qızı traktor sürür ,
Bir ayın işini bir gündə görür.
Qardaşdır erməni , azərbaycanlı ,
Ürəklərindəki arzular şanlı ,
Lenin baharının töhfəsidir bu,
Qardaşlığın qalib, gur səsidir bu.....

“Erginəqon – boz qurd” kimi əfsanələr sizin olsun ,
İstanbulla qabyalayan divanələr sizin olsun .
Yetər , yetər həyasızlıq , qıpqırmızı yalan yetər,
Siz hey hürün, nə eybi var , “it hürsə də karvan keçər” ,

3 пользователя(ей) сказали cпасибо:
mashalli (26.02.2011), prostak (26.02.2011), Xan (28.02.2011)
Старый 26.02.2011, 03:34   #2400
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Хикмет Гаджи-заде Посмотреть сообщение
Süleyman Rüstəm-"Müsavatçılara cavab"

http://adyazar.az/nezm/188-sleyman-r...ara-cavab.html

Tarix: 23-02-2011, 16:35

...Siz məğlub oldunuz , biz çaldıq zəfər,
Etdi o dünyaya firqəniz səfər.
Qafqaz görüdüyünüz Qafqaz deyildir,
Hər qarış torpağı çiçəkdir , güldür.
İndi zəfər bizdə , gələcək bizdə ,
Bizim beynəlmiləl ailəmizdə.
Hər qardaş millətin öz hörməti var ...
Bu gün ömrümüzün ik baharında ,
Yenə İstanbulun bucaqlarında
Öz “Odlu yurdunda” mirzə balalar
Hər gün haqqımızda yalan balalar
Yazır “heyvərədir şair Süleyman ,
Ağlamır , nədənsə o gülür hər an...”
Mən gülürəm çünki elimiz gülür,
Könül sazımızda telimiz gülür:
Gülürəm , gülüşüm sizi yandırır,
Görürəm , dərdiniz ağırdır , ağır.
Gülürəm ürəkdən doyunca , yanın ,
Yanın puç ömrünüz boyunca , yanın,
Elin oğlu – qızı traktor sürür ,
Bir ayın işini bir gündə görür.
Qardaşdır erməni , azərbaycanlı ,
Ürəklərindəki arzular şanlı ,
Lenin baharının töhfəsidir bu,
Qardaşlığın qalib, gur səsidir bu.....
Если не ошибаюсь, это из тайной программы ЙАП.

Хикмет Гаджи-заде (26.02.2011), Xan (28.02.2011)
Ответ