Вернуться   ::AzeriTriColor-Форум:: > Азеритриколор > Политика в Азербайджане

Ответ

Опции темы Опции просмотра
Старый 31.03.2011, 11:08   #2626
Местный

Манатов: 24,328
Банк: 0
Всего Манатов: 24,328
Отправить денежный перевод
Поблагодарили 1,659 раз(а) в 1,293 сообщениях
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Хикмет Гаджи-заде Посмотреть сообщение
Да, похожа на фальсификацию.

В тоже время, я слышал от близких друзей Гаджибалы по Ин-ту Физики, что будучи в аспирантуре в Питере, он проходил все же курс лечения от нервного расстройства. Но подробностями я тогда не поинтересовался.
Вы вообще знаете, что такое нервное расстройство?

Arian вне форума   Ответить с цитированием
Старый 31.03.2011, 12:50   #2627
Местный

Манатов: 6,279
Всего Манатов: 6,279
Поблагодарили 762 раз(а) в 512 сообщениях
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Dismiss Посмотреть сообщение
Адрес, официальное название больницы, номер телефона тоже не соответствуют действительности, если только старинная больница не переселилась в другое место, да еще предварительно поменяв название.)))

В справке столько ляпов, что даже на липу не тянет. Черт те что и сбоку бантик.
Номер телефона могли менять.
Адрес помоему все же совпал.

Но, после детального анализа Наны ханум (за что ей большое спасибо), я все же склоняюсь к тому, что это фальшивка. 1991 и 1994 могло быть опечаткой. Но шизофрИния + 31 ноября, я думаю тут была клаааасссная просто шутка
+ верно подмечено, никакой инфы о Сотникове в нэте нет. А такое не может быть, если он завкафедры (даже если не в александровской )

Либо эйнулла полный дурак, либо большой шутник.

А вот насчет гаджибалы и того, что он думал что имеет дело с нормальными.. Думаю все таки тут дело в том, что гаджибала тоже дурак, раз не вглядевшись в справку принял ее. Но это скорее все таки подтверждает, что он от шизы лечился, просто справка не та )))))

А то, что говорит Хикмет бей, подтверждает и мой дядя, который тоже тогда там учился, и в общаге по соседству с дядей жил...

Касательно этой справки - я теперь думаю это фальшивка.

Xan вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
Nana (31.03.2011)
Старый 31.03.2011, 12:51   #2628
Местный

Мои фотоальбомы

А между тем, начались аресты в преддверии митинга 2 апреля.

Bir neçə gənc fəalı polis saxlayıb

11 mart aksiyası

YENİLƏNİB: 31.03.2011 12:15
Maarif Çingizoğlu
Daha iki gənc fəalı polis saxlayıb. Hər ikisi Müsavat Gənclər Təşkilatının üzvləridir. Elçin Səlimovu Sumqayıt, Xalid Amanlını isə Nəsimi polisi saxlayıb.

Gənclər saxlanmalarının müxalifətin 2 aprel mitinqi ilə bağlı olduğunu deyirlər.

Müsavat Gənclər Təşkilatından AzadlıqRadiosuna bildiriblər ki, Rauf Məmmədovu da polislər aparmağa cəhd ediblər, amma o, qaçıb. Hazırda onun harada olduğu bilinmir.

Bu səhər ilk polisə aparılan Təbriz Qasımov olub. Onu saat 9 radələrində Səbail polisi metronun «İçərişəhər» stansiyası qarşısında saxlayıblar. Gənc fəal hazırda Səbail rayon Məhkəməsindədir. Ona qarşı polisə müqavimət ittihamı irəli sürülüb.

Daha bir gənc fəal Rövşən Nəsirli də qardaşı ilə birlikdə Yasamal polisinə aparılıb.

AXCP Gənclər Təşkilatından da saxlanılanlar var.

GƏNC FƏAL TƏBRİZ QASIMOV SAXLANILDI

Martın 31-də gənc fəal Təbriz Qasımovu səhər təhsil aldığı universitetə gedərkən metronun «İçərişəhər» stansiyasının qarşısında polislər saxlayıb.

Bu barədə AzadlıqRadiosuna gəncin atası İlqar Qasımov məlumat verib. O deyir ki, hazırda oğlu Səbail rayon 9-cu polis bölməsindədir:

«Mən bölmədə idim. İki nəfər arxası ilə düşüb onu izləyirmişlər. Metrodakı polis işçilərinə göstəriş veriblər ki, onu saxlasınlar. Hazırda Səbail rayon 9-cu polis bölməsindədir».

İlqar Qasımov deyir ki, oğlunun saxlanmasının nə ilə bağlı olduğu onlara bəlli deyil. O, ehtimal edir ki, bu, müxalifət partiyalarının aprelin 2-ə təyin etdiyi mitinqlə bağlı ola bilər.

Gənc fəal Təbriz Qasımov Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin 2-ci kursunda oxuyur.

Polis hələ ki, gənc fəalın saxlanması ilə bağlı hər hansı bir açıqlama verməyib.

Gənc fəal Rövşən Nəsirli isə AzadlıqRadiosuna zəng edib bildirib ki, səhər evdən çıxanda, Yasamal polisləri onu saxlamaq istəyiblər.

O, rəsmi çağırış olmadan bölməyə getməyəcəyini bildirib.

Rövşən Nəsirli deyir ki, hazırda polislər onların evinin qarşısında gözləyirlər. O, isə polislər getməyənə qədər evdən çıxmayacağını bildirir.

Старый 31.03.2011, 13:58   #2629
Администратор

Манатов: 44,704
Всего Манатов: 44,704
Поблагодарили 10,426 раз(а) в 6,566 сообщениях
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Xan Посмотреть сообщение
Адрес помоему все же совпал.
Нет, не совпал.
В справке написано "Большой пр.,д.51", в то время как адрес Александровской больницы: пр. Солидарности, д.4.
Больница находится в районе станции метро "Проспект большевиков", что, очевидно, и дало идею придумать адрес, включающий в себя похожие слова.
Номер телефона, естественно, может меняться многократно. Но все это уже не имеет никакого значения, поскольку и ежу понятно, что справка - фальшивка.

Dismiss вне форума   Ответить с цитированием
2 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Nana (31.03.2011), Xan (31.03.2011)
Старый 31.03.2011, 15:07   #2630
Местный

Мои фотоальбомы

Полиция продолжает аресты активистов оппозиции в канун митинга 2 апреля
2011 Март 31 ( Четверг ) 11:50:17

В связи с предстоящим 2 апреля в Баку митингом оппозиции, полиция продолжает задержания активистов в столице и регионах.
Так, члены молодежной организации партии «Мусават» Эльчин Салимов и Рауф Мамедов были задержаны сегодня и доставлены в полициию Сумгайыта и Управление полиции Насиминского района Баку.
Молодежная организация «Мусават» также сообщает об аресте в городе Агсу активиста партии Классического народного фронта Ягуба Бабанлы.
Еще один молодежный активист -Тебриз Гасымов был арестован сегодня возле станции метро «Ичери шехер» и доставлен в 9-е отделение Сабильского управления полиции.
Накануне активист Демпартии Назим Абасслы был арестован Наримановским районным судом Баку на 5 суток по обвинению в не подчинении полиции.

Старый 31.03.2011, 15:21   #2631
Местный

Мои фотоальбомы

Мерия дала отрицательный ответ на проведение митинга на Нариманова или у "Тебриза". Значит будет насилие на площади Фонтанов. Похоже что власти специально толкают оппозицию на несанкционированные акции, дабы спровоцировать беспорядки и убить потенциал революции в зародыше. Надеюсь у палаты достаточно опыта, чтобы не проиграть уже на этой стадии...

Meriya İctimai Palataya «yox» dedi

Bakı şəhər İcra Hakimiyyəti

31.03.2011
Nüşabə Fətullayeva
Martın 31-də Bakı şəhər İcra Hakimiyyəti İctimai Palatanın mitinq barədə müraciətini cavablandırıb.

Meriya İctimai Palataya «20-ci sahə» yaşayış massivində yerləşən sürücülük məktəbinin həyətində aksiya keçirməyə icazə verib.

Müsavat başqanın müavini Tofiq Yaqublu AzadlıqRadiosuna bildirib ki, əvvəlcədən də bəyan etdikləri kimi, İcra Hakimiyyəti onlara mitinq üçün təklif etdikləri yeri ayırmasalar, icazəsiz aksiya keçirəcəklər.

İctimai Palata martın 18-də Bakı şəhər İcra Hakimiyyətinə aprelin 2-də «Nərimanov» kinoteatrının qarşısında mitinq keçirmək üçün müraciət etmişdi.

Старый 31.03.2011, 19:53   #2632
Местный

Манатов: 10,235
Всего Манатов: 10,235
Поблагодарили 2,198 раз(а) в 1,381 сообщениях
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Паровоз Посмотреть сообщение
Вы вообще знаете, что такое нервное расстройство?
Ваше цепляние к словам и запятым тут уже всем надоело

не талантливо...

А, конкретно, мне сказали, что он лечился от шизофрении, я просто не стал это слово тут писать.

Хикмет Гаджи-заде вне форума   Ответить с цитированием
Старый 31.03.2011, 22:11   #2633
Местный

Мои фотоальбомы

Цитата:

не талантливо...

А, конкретно, мне сказали, что он лечился от шизофрении, я просто не стал это слово тут писать.
А что это Вы за "всех" отвечаете? Большевистские рудименты покоя не дают? Вы это бросьте! С большевиками мы в 1993-м покончили...

Вам кто сказал, что он от шизофрении лечился? Его лечащий врач? Или завистник? И почему это Вы вдруг таким политкорректным стали, что "стали это слово тут писать"? Писали-писали, и вдруг перестали? И заменили на совершенно другую болезнь, которая у каждого почти несколько раз в жизни бывает?

Старый 31.03.2011, 22:34   #2634
Местный

Мои фотоальбомы

Цитата:
А что это Вы за "всех" отвечаете? Большевистские рудименты покоя не дают? Вы это бросьте! С большевиками мы в 1993-м покончили...

Вам кто сказал, что он от шизофрении лечился? Его лечащий врач? Или завистник? И почему это Вы вдруг таким политкорректным стали, что "стали это слово тут писать"? Писали-писали, и вдруг перестали? И заменили на совершенно другую болезнь, которая у каждого почти несколько раз в жизни бывает?
Склифосовский

Последний раз редактировалось Хикмет Гаджи-заде; 31.03.2011 в 22:42.
Пользователь сказал cпасибо:
Colar Breugnon (05.04.2011)
Старый 31.03.2011, 22:52   #2635
Местный

Мои фотоальбомы

Цитата:
Склифослвский
Понятно. Это все у Вас школьный синдром. Вам втемяшили условие задачи на доказательство, и Вы всеми правдами-неправдами пытаетесь доказать. А о том, что то, что Вы пытаетесь доказать, может быть ложным утверждением, Вы даже не задумываетесь. Сначала цепляетесь за справку. Когда справка очевидно не срабатывает, туманные воспоминания, что кто-то когда-тот что-то сказал...

Поскольку никто Вам эту задачу не ставил, получается, что это что-то вроде навязчивой бредовой идеи. А поскольку Вам кажется, что внушил (сказал, по Вашим словам) эту идею Склифосовский, умерший в 1904 году, то вырисовывается следующая картина:

"Параноидная шизофрения (F.20.0) отличается стойкими бредовыми идеями, достаточно часто сочетающимися со слуховыми галлюцинациями. "
http://www.depressia.com/page_224.html

Последний раз редактировалось Arian; 31.03.2011 в 23:01.
Старый 01.04.2011, 05:31   #2636
Местный

Мои фотоальбомы

Цитата:
Понятно. Это все у Вас школьный синдром. Вам втемяшили условие задачи на доказательство, и Вы всеми правдами-неправдами пытаетесь доказать. А о том, что то, что Вы пытаетесь доказать, может быть ложным утверждением, Вы даже не задумываетесь. Сначала цепляетесь за справку. Когда справка очевидно не срабатывает, туманные воспоминания, что кто-то когда-тот что-то сказал...

Поскольку никто Вам эту задачу не ставил, получается, что это что-то вроде навязчивой бредовой идеи. А поскольку Вам кажется, что внушил (сказал, по Вашим словам) эту идею Склифосовский, умерший в 1904 году, то вырисовывается следующая картина:

"Параноидная шизофрения (F.20.0) отличается стойкими бредовыми идеями, достаточно часто сочетающимися со слуховыми галлюцинациями. "
http://www.depressia.com/page_224.html
Докучаев

Старый 01.04.2011, 08:57   #2637
Местный

Мои фотоальбомы

Продолжаются аресты. Власти уменьшают число демонстрантов сажая их на 5 суток за 2 дня до митинга

Yataqdan polis bölməsinə

31.03.2011
Durna Səfərli
Müsavat Gənclər Təşkilatının üzvü Elçin Səlimovu martın 31-də səhər saatlarında yuxudan oyadıb Sumqayıt polisinə aparıblar. Polisdə əlinə keçən protokolda onun polisin əmrinə tabe olmadığı iddi edilirdi. Sonra isə məhkəməyə aparılan Elçin Səlimov orda özünün başqa əməlindən xəbər tutub:

«Guya ki, mən həyətdə söyüş söymüşəm, polis dəvətinə baxmamışam, onlara zor tətbiq etmişəm. Məni də dindirəndə dedim ki, mən evdə yatmışdım, məni polis nəfəri qapıdan çağırdı, dedilər aşağıda səni gözləyirik. 2 maşın gözləyirdi, biri JeeP, biri də Hyundai idi».

POLİS ŞAHİD VƏ ZƏRƏRÇƏKƏN QİSMİNDƏ...

Qısa iclasdan sonra Sumqayıt Şəhər Məhkəməsi Elçin Səlimovu 5 sutkalıq həbsə göndərib. Onun dediyinə görə, polis əməkdaşları məhkəmədə həm şahid, həm də zərərçəkən qismində çıxış ediblər.

Elçin Səlimovdan başqa, martın 31-də daha 11 ictimai-siyasi fəal polis bölmələrinə gətirilib, onlardan ikisinə 7, birinə 3 sutka həbs verilib.

Məhkəməyə göndərilən şəxslər barədə qərarlar vəkil iştirakı olmadan baş verib. 5 sutka həbsə göndərilən Təbriz Qasımovun atası İlham Qasımov deyir ki, oğlunun məhkəməsi 15 dəqiqə çəkib:

«VƏKİLSİZ ELƏ HƏLL ELƏDİLƏR»

«Vəkil heç yox idi. Biz vəkil tutmuşduq, o gəlib çıxana kimi gözləmədilər. Vəkilsiz elə həll elədilər».

Təbriz Qasımov
Təbriz Qasımovun
dediyinə görə, o bu səhər universitetə gedəndə izlənirmiş. Məhkəmədə öyrənib ki, polisin əmrinə tabe olmadığına görə ora gətirilib.

«15 sutka verəcəkdilər deyilənə görə, amma 5 sutka verdilər. Heç bir polisə müqavimət göstərməmişəm. Getdiyim yerdə tutdular məni ki, sən kiməsə oxşayırsan, buraxacağıq indi. Birinci buraxdılar, sonra eskalatordan aşağı düşüb vaqona minəndə gəldilər tutdular ki, aparırıq səni».

Vəkil Elçin Namazov deyir ki, son aylarda bu ssenarilər tez-tez təkrarlanır. Onun fikrincə, bu həbslər 2 aprel mitinqi öncəsi hakimiyyətin narahatlıqlarıdır:

«Evdən aksiya gününə qədər həyata keçirilən həbslərin ümumiyyətlə əsası yoxdur. Əslində aksiya günü həbslər də adətən qanunsuz olur. Adam evində yatdığı yerdə gəlib qapının ağzında keşik çəkirlər, gözləyirlər ki, çıxsın bayıra, sənədləşdirsinlər ki, polisə müqavimət göstərdi. Eyni hadisəyə görə 3 nəfər saxlanılır, eyni yerdə eyni polis əməkdaşları saxlayıblar. İkisinin barəsində xəbərdarlıq edir məhkəmə, birinin barəsində 10 sutka həbs qərarı çıxarırlar. Proses bütünlüklə başdan-ayağa qanunsuzluqla davam edir».

Gün başa çatsa və saxlananlarla bağlı məhkəmə qərarları olsa da, onlar barədə Daxili İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin şöbə rəisi Orxan Mansurzadə:

«POLİS ÖZ VƏZİFƏSİNİ YAXŞI BİLİR»

«Polis tərəfindən saxlanması söhbəti gedən şəxslər konkret inzibati xəta törətdiyinə görə polis bölmələrinə aparılanlardır. İnzibati xəta törədibsə, təbii ki, bu sənədləşdirilir və aidiyyatı üzrə məhkəməyə göndərilir. Kimsə deyirsə, polis evimin qarşısında keşik çəkir, bunlar hamısı qeyri-ciddi söhbətlərdir. Polisin konkret vəzifəsi var və polis öz vəzifəsini yaxşı bilir. Belə xəbərləri yayanlar polis barəsində mənfi rəy formalaşdırmağa xidmət etməyə və polisin cəmiyyət üçün gərəkli fəaliyyətinə, fədakar xidmətinə kölgə salmağa cəhd göstərən şəxslərdir».

Martın 31-də əksəriyyəti gənclər olan 50-yə yaxın adam AXCP sədri Əli Kərimlinin evinin qarşısında etiraz aksiyası keçirib. Onlar AXCP sədri əleyhinə və hakim YAP-ı dəstəkləyən şüarlar səsləndiriblər.

Aksiya iştirakçıları nəqliyyatın hərəkətinə maneçilik yaratsa da, polis aksiyaya hər hansı müdaxilə etməyib.

AXCP sədri Əli Kərimli AzadlıqRadiosuna deyib ki, bu aksiyanı hakimiyyət təşkil edib və bununla müxalifəti mübarizədən çəkindirmək istəyir. Əli Kərimlinin dediyinə görə, o, partiya üzlərinə tapşırıb ki, hər hansı qarşıdurma baş verməməsi üçün heç kim aksiya gedən yerə yaxınlaşmasın. Əli Kərimli bu üsulların onu mübarizədən çəkindirməyəcəyini deyib.

Старый 01.04.2011, 23:52   #2638
Местный

Манатов: 723
Всего Манатов: 723
Поблагодарили 90 раз(а) в 84 сообщениях
Мои фотоальбомы

Цитата:

не талантливо...

Разве кого-то интнересует справка, если для "деревни в пять домов проводник не нужен"?
Неадекватность этого типа и без справки видна невооруженным глазом. Попросите любого психотерапевта просмотреть штук пять роликов и получите медицинское заключение.
С другой стороны, как оценивать действия властей, наотрез отказывающих в проведении мирных демонстраций, акций, слоббрани, если для них по Конституции не требуется никаких разрешений?

Толъши вне форума   Ответить с цитированием
3 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Colar Breugnon (05.04.2011), Scarlett (01.04.2011), Xan (04.04.2011)
Старый 02.04.2011, 02:12   #2639
Местный

Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Толъши Посмотреть сообщение
Разве кого-то интнересует справка, если для "деревни в пять домов проводник не нужен"?
Неадекватность этого типа и без справки видна невооруженным глазом. Попросите любого психотерапевта просмотреть штук пять роликов и получите медицинское заключение.
Ваши посты и без психотерапевта тянут на довольно серьезный диагноз, если, конечно, психиатров привлечь. Это так, невооруженным глазом...

Старый 02.04.2011, 11:01   #2640
Нас 146%! ;-)

Манатов: 4,635
Всего Манатов: 4,635
Поблагодарили 1,456 раз(а) в 975 сообщениях
Мои фотоальбомы

AZƏRBAYCAN QAYNAMAĞA BAŞLADI

Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti (BŞİH) ənənəsinə sadiq qalaraq İctimai Palatanın mitinqinə razılıq verməyib. BŞİH İctimai Palatanın aprelin 2-də də “Nərimanov” kinoteatrının qarşısında mitinq keçirilməsi üçün etdiyi müraciətə demək olar ki, “yox” deyib. Cavab məktubunda yazılıb ki, BŞİH bu meydanda aksiya keçirilməsini məqsədəuyğun saymır.

İctimai Palataya üzv olmayan partiyalar da mitinqə qoşulacaq

Qeyd edək ki, meriyanın cavabı daxil olandan dərhal sonra İctimai Palatanın rəhbərliyi toplaşaraq yaranmış vəziyyəti müzakirə edib. Toplantıda qərara alınıb ki, sanksiyalaşdırılmamış aksiya keçirilsin. Aksiya məkanı kimi Fəvvarələr meydanının üzərində dayanılıb. Dünən günün ikinci yarısı İP-in Koordinasiya Şurasının da toplantısı keçirilib.
KXCP İdarə Heyətinin üzvü Ədalət Yusibovun sədrliyi ilə keçirilən toplantıda 2 aprel mitinqinə hazırlıq məsələsi geniş müzakirə edilib. Ə.Yusibovun verdiyi məlumata görə, mitinqə hazırlığın səviyyəsi normal qiymətləndirilib.

Mitinqin Fəvvarələr meydanında keçirilməsi qərarı verilib: “Hakimiyyət aprelin 2-də ”Nərimanov" kinoteatrının qarşısında İctimai Palatanın mitinq keçirməsinə icazə vermədiyinə görə Koordinasiya Şurası həmin gün saat 14-də Fəvvarələr meydanında aksiya keçirilməsini məqbul hesab edir. Şura üzvləri Fəvvarələr meydanında mitinq keçirilməsini dəstəklədilər. 2 aprel mitinqi yalnız siyasi partiyaların, ictimai təşkilatların aksiyası deyil, ümumxalq mitinqidir. Mitinqə İctimai Palatanın üzvü olmayan Ümid, Demokrat, Vətəndaş Həmrəyliyi, Liberal, Liberal Demokrat partiyaları da dəstək verirlər".

“2 aprel hamılıqla meydanda olaq!”

AXCP Gənclər Komitəsi isə dünən ölkə gənclərinə çağırış edib. Hamını 2 aprel aksiyasına dəvət edən təşkilatın yaydığı məlumatda deyilir ki, mitinq ölkədəki ədalətsizliyə və onu yaradan hakimiyyətə qarşı keçirilir.

Müraciətdə deyilir: “Əziz vətəndaşımız! İctimai Palata 2 aprelə ümumxalq mitinqi təyin edib. Bu mitinq bizi taqətdən salan yalana, talana, işsizliyə, dərəbəyliyə, ədalətsizliyə və Qarabağsızlığa qarşı keçirilir. Bizə zülm edənlərə öz etirazımızı göstərməyin zamanı gəldi. Ərəblərdən əskik deyilik. Biz çoxuq, zülmkarlarsa azdır. Biz haqlı, onlarsa haqsızdırlar. 2 aprel saat 14:00-da hamılıqla Fəvvarələr meydanında olaq!!!"

Ümid Partiyası da bəyanat verərək hakimiyyəti etiraz aksiyasına şərait yaratmağa çağırıb. Partiya mitinqlər öncəsi fəalların həbsini pisləyib, müvafiq orqanlardan bu prosesi dayandırmalarını tələb edib.

Onlarla gənc fəal həbs olundu

Artıq 2 aprel mitinq öncəsi hakimiyyət repressiyalara və həbslərə start verib. Martın 29-da ADP-çi gənc Nazim Abbaslının həbsi ilə başlayan repressiyalar dünən kütləvi şəkildə davam edib. Dünən səhər saatlarından etibarən gənc fəallar Rövşən Nəsirli, Təbriz Önər, Xalid Amanlı polis tərəfindən saxlanılıb. Xalid Amanlı Yasamal Rayon Polis İdarəsinin 29-cu bölməsində saxlanılır. Təbriz Önər Səbayel Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə 5 sutka həbs cəzası alıb.

Həmçinin AXCP Rəyasət Heyətinin üzvü İlham Hüseynli və partiya sədri Əli Kərimlinin mühafizə qrupunun rəhbəri Kərim Mehdiyev saxlanılaraq polis idarəsinə aparılıblar. İlham Hüseynliyə 7 sutka həbs verilib.

Müsavat Partiyası Gənclər Təşkilatının üzvlərindən Elçin Səlimov evindən Sumqayıt şəhər 3-cü polis bölməsinə aparılıb. Polis bölməsinin rəisi Elçin Səlimovdan mitinqdə Sumqayıtdan neçə nəfərin iştirak edəcəyini soruşub və sonra həmin gün səhərdən çıxışı bağlayacaqlarını bildirib. Elçin Səlimov Sumqayıt Şəhər Məhkəməsinə aparılıb və ona 7 sutka həbs cəzası verilib.

Digər fəal Rauf Məmmədov isə Nəsimi Rayon Polis İdarəsinə aparılıb. İctimai Palatanın üzvü, deputatlığa keçmiş namizəd İbrahim Əhmədzadə də Sumqayıt Polis İdarəsinə aparılıb. Rəis müavini Azər Cahangirov ona mitinqə getməmək barədə xəbərdarlıq edib və 2 saat saxlandıqdan sonra sərbəst buraxılıb. Lakin sonra yenidən Sumqayıt Şəhər Məhkəməsinə aparılıb.

AXCP Rəyasət Heyətinin üzvü Nemət Əliyev həbs olunaraq Nizami Rayon Polis İdarəsinin 25 saylı polis bölməsinə aparılıb. Ona ictimai asayişi pozmaq bəhanəsi ilə inzibati cəza kəsilib.

Bölgələrdə də müxalifətçilər saxlanılıb

KXCP Ağsu rayon təşkilatının sədri, 2010-cu il parlament seçkilərində namizəd olmuş Yaqub Babanlı da Ağsu rayonunda polis tərəfindən saxlanılıb. Gənc müsavatçı fəal İdris Əmiraslanlı da polis tərəfindən axtarılıb. Polis onun qeydiyyatda olduğu Gədəbəy rayonunda qohumlarının evinə gedərək axtarıb.

KXCP Samux rayon təşkilatının sədri Tahir Abdullayev də Samux rayon polisinə aparılıb.
Müsavat Gənclər Təşkilatının sədri Tural Abbaslı həbslərlə bağlı deyerler.org saytına bildirib ki, artıq 37-ci il hadisələri yaşanır: “Baş verənlərə son qoyulmalıdır. Hüsnü Mübarək, bin Əli də bunları etdi. Lakin aqibətlərinin necə olduğu məlumdur. Heç bir izahata ehtiyac duymadan insanları saxlayırlar”.

“Dalğa” Gənclər Hərəkatı Təbriz Önərin həbsini pisləyən bəyanat yayıb. Bəyanatda deyilir ki, T.Önərin etmədiyi bir əmələ görə həbsi Azərbaycanın hüquq sisteminə heç də baş ucalığı gətirmir. Onun dərhal azadlığa buraxılması tələb olunub.

Dünən axşam saatlarında da həbslər davam edib. Müsavat Gənclər Təşkilatının sədri Tural Abbaslının qardaşı Teymur Abbaslı Nəsimi Rayon Polis İdarəsinin 21-ci polis bölməsinə aparılıb. Ondan T.Abbaslını soruşublar. Sonra isə deyiblər ki, martın 15-də Bakıda Türkiyə vətəndaşları ilə dalaşıb və ondan şikayət var. O isə həmin günü toyunun olduğunu söyləyib. Bir neçə saat sonra onu sərbəst buraxsalar da yaşadıqları ev faktiki olaraq polis mühasirəsinə alınıb.

Dünən Şirvan şəhərində də müxalifətçilərə təzyiqlər olub. Onların bir neçəsi polisə çağırılıb, Vüqar Həsənli adlı müsavatçı isə məhkəmənin qərarı ilə heç bir səbəb olmadan 10 sutkalıq həbs edilib.

Qəzet çapa hazırlanarkən həbslərin davam etdiyi barədə məlumatlar gəlirdi. Lakin bütün bunlara baxmayaraq, İP-də və ondan kənarda olan Azərbaycan müxalifətinin mitinq hazırlıqları davam edirdi. Azərbaycan demokratlarının 11 və 12 martda başlatdığı etiraz aksiyalarının 2 apreldə xüsusi səviyyəyə qalxacağı gözlənilir. Təsadüfi deyil ki, iqtidar bu prosesdən ciddi şəkildə əndişələnib və çox ciddi səhvlərlə müşayiət olunan anlamsız addımıara əl atır. Bu addımlardan biri də AXCP sədri Əli Kərimlinin evinin qarşısında öyrədilmiş tələbələrin aksiyasının təşkilidir. Azərbaycanın son illərdəki tarixində ölkə iqtidarı milli mentalitetə zidd olan bu cür absurd addımlara əl atmamışdı.

Müxbirimizə İP Koordinasiya Şurasının üzvlərindən biri deyib ki, mitinq son illərin ən möhtəşəm etiraz aksiyası olacaq.

Dünən axşam saatlarında Müsavat Partiyasının qərargahı da polis mühasirəsinə alınıb.

prostak вне форума   Ответить с цитированием
Старый 04.04.2011, 10:19   #2641
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

ABŞ-dakı AZƏRBAYCANLI MÜXALİFƏTÇİDƏN İQTİDARA SƏRT İTTİHAMLAR

Elmar Şahtaxtinski: “Bu rejim Tunis və Misirdən dərs götürməlidir”

Amerikada fəaliyyət göstərən azərbaycanlı gənc demokratiya fəalı, məşhur Şahtaxtılar nəslindən olan Elmar Şahtaxtinski hakimiyyəti sərt tənqid edən müsahibə verib. Amerika Azərbaycanlıları Demokratiya Uğrunda (AZAD) təşkilatının rəhbəri olan və bu yaxınlarda hakimiyyət tərəfindən təhdid edilən E.Şahtaxtinski “Azeri Report” portalına müsahibəsində deyib ki, onların martın 19-da Vaşinqtondakı Azərbaycan səfirliyi qarşısında təşkil etdikləri aksiya iqtidarı narahat edib.

Mühacir soydaşımızın sözlərinə görə, bu səbəbdən həmin aksiya ilə bağlı Azərbaycan hakimiyyəti Amerikada AZAD təşkilatı əleyhinə kampaniya aparmağa çalışır: “Bizim bu aksiyanı təşkil etməkdə əsas məqsədimiz Azərbaycanda elementar insan hüquq və azadlıqlarının pozulmasına etiraz etmək idi. Mart ayında keçirilən aksiyalarda gənc fəallar saxlanılıb, onları döyüb, işgəncə veriblər. Bu repressiv siyasət göstərir ki, Azərbaycandakı korrupsiyalaşmış hakimiyyət heç bir islahatlar aparmaq niyyətində deyil. Azərbaycanın demokratiya yolunda həqiqətən irəli getməsi üçün bu rejim Tunis və Misir hadisələrindən dərs götürməlidir”.

E.Şahtaxtinski Azərbaycanda hakimiyyətin müxalifətə qarşı təbliğat zamanı istifadə etdiyi əsas tezisi də sərt tənqid edib. O, deyib ki, hakimiyyət uzun müddətdir ölkədə azadlıqları boğmaq üçün Qarabağ problemi ilə manipulyasiya edir. Müxalifətçi fəalın sözlərinə görə, hakimiyyət Qarabağ və qaçqınlar problemi ilə manipulyasiya etməklə xalqın diqqətini korrupsiya və repressiyalardan yayındırmağa çalışır, demokratik prosesi əngəlləyir: “Onlar bu məsələdən istifadə etməklə demokratiya uğrunda mübarizə aparanların vətənpərvərliyini şübhə altına almaq istəyir. Mən sual etmək istəyirəm: qaçqınlar probleminin və torpaqların işğal altında olmasının dinc nümayişçilərə divan tutmaq və jurnalistləri həbsdə saxlamaqla nə əlaqəsi var? Qarabağla demokratiya arasında hansısa bağlılıq var, ancaq bu bağlılıq hakimiyyətin təqdim etdiyindən tam fərqlidir. Ölkəni bürüyən korrupsiya və demokratik idarəçiliyin olmaması Qarabağ probleminin və Azərbaycanın üzləşdiyi digər iri problemlərin həllinə mane olan əsas məsələdir. Vətəndaşlarının hüquqlarına hörmət etməyən korrupsiyalaşmış repressiv rejim dünya ictimaiyyəti qarşısında nə dərəcədə effektli diplomatik səylər göstərə bilər? Nə dərəcədə güclü iqtisadiyyat və ordu qura bilər, xarici təcavüzə qarşı mübarizə aparar?”

Qeyd edək ki, Şahtaxtinskinin Amerika siyasi çevrələrində yaxşı əlaqələri var. Onun təşkilatı Azərbaycanda insan haqlarının pozulması ilə bağlı vaxtaşırı olaraq Birləşmiş Ştatlarda aksiyalar təşkil edir, digər fəaliyyətlər göstərir. Bu səbəbdən Naxçıvandan olan məşhur nəslin təmsilçisinin fəaliyyəti Azərbaycan hakimiyyətini qəzəbləndirir. Naxçıvandan bir qrup ziyalı adından ona ünvanlanmış təhqir və təhdid dolu müraciət də bu qəzəbin ifadəsi idi. Həmin müraciətdə Şahtaxtılar nəslinin bəzi nümayəndələrinin də imzası yer alırdı. E.Şahtaxtinski həmin müraciətə kəskin cavab verib, daha sonra Şahtaxtılar nəslinin təmsilçiləri bildiriblər ki, onların sözügedən müraciəti dəstəkləməsi haqda deyilənlər yalandır.

Старый 04.04.2011, 12:06   #2642
Местный

Манатов: 4,473
Всего Манатов: 4,473
Поблагодарили 374 раз(а) в 257 сообщениях
Мои фотоальбомы

Ялтаглыг *Лизоблюдство статьи башлады)) Хотя автору и 1нюсьазу отлично достался от народа na фейсбуке.

У отечественной оппозиции, именующейся радикальной, даже после долгих потуг и мучений, ничего не получилось. Ну, не идет народ на их, широко анонсируемые, акции протеста, и все тут!
А ведь, оппозиционеры так старались. Даже место для демонстрации очередного собственного позора выбрали в самом центре города – на площади Фонтанов. Сделано это было в надежде на то, что видимость массовости их акции удастся придать за счет тех бакинцев и гостей столицы, которые будут прогуливаться в данном районе города.
Не получилось. И не только потому, что полиция, заранее и громко предупрежденная сомой оппозицией о месте, в котором их следует ждать, вылавливать из толпы, усаживать в машины или выводить под руки с площади, оцепила близлежащие улицы, но и потому, что сами бакинцы и гости города предпочли дождаться конца этого балагана и только потом выйти на площадь Фонтанов.

Кстати, весьма интересная картина получается: оппозиция, зная, что ее акция не санкционирована и потому будет разогнана, сама и громко объявляет о месте ее проведения. Я, честно говоря, не думаю, что есть еще в мире какая-либо группа хулиганов, которая заранее ставит правоохранительные органы в известность о месте своего нового хулиганства.

Поверьте, иначе то, что произошло и назвать трудно. Ведь, выходной день горожан был испорчен по вине небольшой группы людей, всеми способами пытавшихся нарушить общественный порядок в любимом месте прогулок жителей Баку. Плюс, были повреждены автомобили горожан, разбиты витрины магазинов, банка, сломан банкомат.
Если именно это – конечная цель группы хулиганствующих бизнесменов от политики, то они не зря тужились. Только, в таком случае, господам оппозиционерам на будущее просто нужно именовать акции сеансом потуг по привлечению к себе внимания, а не акциями протеста.
Эти акции оппозиционерам необходимо проводить, дабы никто окончательно не забыл об их существовании. Кроме того, и средства , выделяемые им «на развитие демократии в Азербайджане», как-то осваивать нужно.

http://www.1news.az/analytics/20110404100138131.html

QafqazWolf вне форума   Ответить с цитированием
Старый 04.04.2011, 14:32   #2643
Местный

Мои фотоальбомы

Следующий митинг ОП 16 апреля.

А 8 апреля митинг собирается провести Исламская Партия.
http://www.contact.az/topics_ru.asp?...=4&day=4&mdn=1

Старый 04.04.2011, 15:53   #2644
Местный

Манатов: 179
Всего Манатов: 179
Поблагодарили 28 раз(а) в 23 сообщениях
Мои фотоальбомы

Есть польза от этих митингов
100 человек 200 человек
Пусть лучше сидят дома и чай пьют

Pasha вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.04.2011, 01:15   #2645
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

İSA QƏMBƏRİN OĞLUNU ÖN CƏBHƏYƏ APARIBLAR

Modern.az saytı xəbər verir ki, “Facebook” sosial şəbəkəsində yayılan məlumata görə, Müsavat başqanı İsa Qəmbərin hərbi xidmətdə olan oğlu İlkin Qəmbər qulluq etdiyi hərbi hissədən çıxarılaraq ermənilərlə üzbəüz cəbhə xəttinə aparılıb. “Facebook”da İlkin Qəmbərin dostları onun adından “məni cəbhəyə göndərirlər, mənə görə narahat olmayın. Ola bilsin erməni ilə üz-üzə qalım”-qeydini qoyublar.

İ.Qəmbərin adından yazılan qeyddə bildirilib ki, 30-40 əsgərlə birlikdə avtobusa mindirilib və hara getdikləri bilinmir. O dostlarına yazıb ki, atası İsa Qəmbərə oğlunun cəbhə bölgəsinə göndəriləcəyi ilə bağlı qeyri-rəsmi xəbərdarlıq edilib.

Musavat.com-un İsa Qəmbərə ünvnladığı "Siz bu məsələni siyasi xadim və əsgər atası kimi necə qiymətləndirirsiniz" sualına Müsavat başqanının cavabı belə olub: "Müdafiə Nazirliyinin hər bir əsgəri öz sərəncamında olan dislokasiya yerlərində yerləşdirmək hüququ var. Ona görə də mən bu məsələni siyasiləşdirmək istəmirəm. Eyni zamanda bildirirəm ki, Ali Baş Komandan və müdafiə naziri hər bir əsgərin həyatı üçün məsuliyyət daşıyır".

Старый 05.04.2011, 09:21   #2646
Местный

Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от prostak Посмотреть сообщение
İSA QƏMBƏRİN OĞLUNU ÖN CƏBHƏYƏ APARIBLAR

Modern.az saytı xəbər verir ki, “Facebook” sosial şəbəkəsində yayılan məlumata görə, Müsavat başqanı İsa Qəmbərin hərbi xidmətdə olan oğlu İlkin Qəmbər qulluq etdiyi hərbi hissədən çıxarılaraq ermənilərlə üzbəüz cəbhə xəttinə aparılıb. “Facebook”da İlkin Qəmbərin dostları onun adından “məni cəbhəyə göndərirlər, mənə görə narahat olmayın. Ola bilsin erməni ilə üz-üzə qalım”-qeydini qoyublar.

İ.Qəmbərin adından yazılan qeyddə bildirilib ki, 30-40 əsgərlə birlikdə avtobusa mindirilib və hara getdikləri bilinmir. O dostlarına yazıb ki, atası İsa Qəmbərə oğlunun cəbhə bölgəsinə göndəriləcəyi ilə bağlı qeyri-rəsmi xəbərdarlıq edilib.

Musavat.com-un İsa Qəmbərə ünvnladığı "Siz bu məsələni siyasi xadim və əsgər atası kimi necə qiymətləndirirsiniz" sualına Müsavat başqanının cavabı belə olub: "Müdafiə Nazirliyinin hər bir əsgəri öz sərəncamında olan dislokasiya yerlərində yerləşdirmək hüququ var. Ona görə də mən bu məsələni siyasiləşdirmək istəmirəm. Eyni zamanda bildirirəm ki, Ali Baş Komandan və müdafiə naziri hər bir əsgərin həyatı üçün məsuliyyət daşıyır".
Хороший ответ.
Интересно то, что на фото Илькин Гамбар в очках. Если у него плохое зрение, разве он должен служить? А тем более на передовой?

Интересно так же и то, что с середины 90-х, так открыто против оппозиции насколько я помню не применялось такого метода давления. Этот метод один из любимых Гейдара Алиева (собственно, школа КГБ, не придерешься) - держать в заложниках ребенка, расправляться над ним, давить и т.д. Вобщем заставить "поумнеть" посредством детей.
Как минимум два раза арестовывался Тургут. Теперь Илькина отправили на передовую, такое маленькое гадкое давление на отца.

Старый 05.04.2011, 17:42   #2647
Местный

Манатов: 4,473
Всего Манатов: 4,473
Поблагодарили 374 раз(а) в 257 сообщениях
Мои фотоальбомы

Al Jazeera's view on protests

QafqazWolf вне форума   Ответить с цитированием
Старый 06.04.2011, 10:15   #2648
Нас 146%! ;-)

Мои фотоальбомы

“İLKİN QƏMBƏR XİDMƏTİNİ BAŞA VURUB EVİNƏ DÖNƏCƏK”

Müsavat Partiyasının başqanı İsa Qəmbərin oğlu İlkin Qəmbərin 2 aprel mitinqindən dərhal sonra qulluq etdiyi hərbi hissədən ön xəttə köçürülməsi birmənalı qarşılanmayıb. Bunu İsa Qəmbərə siyasi təzyiq kimi yozanlar da var. Məsələyə münasibət bildirən İsa Qəmbər deyib ki, Müdafiə Nazirliyi və Ali Baş Komandan hər bir əsgər üçün məsuliyyət daşıyır.

Müdafiə Nazirliyinin də mövqeyini öyrəndik. Nazirliyin mətbuat xidmətinin rəisi Eldar Sabiroğlu dedi ki, burada siyasi motiv axtarmaq lazım deyil: “Buna əsas da yoxdur. Hər bir əsgər kimi İlkin Qəmbər də hərbi xidmətini yerinə yetirir. İlkin Qəmbərin qulluq etdiyi hərbi hissədə xidmət ixtisarı ilə əlaqədar olaraq 43 əsgər ayrı-ayrı hərbi hissələrə aparılıb. Onlardan da biri İlkin Qəmbər olub. Məsələnin mahiyyəti bundan ibarətdir. Burada başqa bir şey axtarmaq lazım deyil”.

“İlkin özü belə bir xəbər verib ki, onun ön xəttə aparılacağı barədə atasına bir az öncə qeyri-rəsmi xəbərdarlıq edilibmiş. Bu barədə nə deyə bilərsiniz” sualına E.Sabiroğlunun cavabı belə oldu: “Kim xəbərdarlıq edib, nə deyib, mən bu haqda bir şey deyə bilmərəm. Bu barədə məlumatım yoxdur. Burada əslində hər hansı bir xəbərdarlığa da ehtiyac yoxdur. Nə ehtiyac var ki, köçürülmə ilə bağlı xəbərdarlıq edilsin? İlkin əsgərdir və fövqəladə bir şey baş verməyib ki, qabaqcadan xəbərdarlıq edilsin. Mən buna o qədər də inanmıram”.

“Belə iddialar da var ki, müxalifətin mitinqlərindən dolayı siyasi münasibətlərin gərginləşdiyi bir vaxtda İlkin Qəmbərin ön xəttə aparılmasından İsa Qəmbərə qarşı siyasi təzyiq göstərməyə cəhd edilir. Yəni burada bir siyasi motiv olduğu bildirilir. Bu barədə deyilənlərə münasibətiniz necədir” sualına isə MN sözçüsü “sözümün əvvəlində də dedim ki, burada siyasi bir məqam axtarmağa ehtiyac yoxdur. Və bunu siyasiləşdirmək lazım deyil” deyə, cavab verdi: “İlkin Qəmbərin atası da deyib ki, bunu siyasiləşdirmək istəmir. Amma buna siyasi rəng verənlər səhvə yol verirlər. Ümumiyyətlə, İlkinin ön xəttə aparılmasının atasının müxalifətdə olması ilə qəti əlaqəsi yoxdur. Bütün müxalifətçilərin övladları, özləri orduda qulluq ediblər. Hansına ögey münasibət göstərilib? Belə bir fakt deyə bilərsinizmi? İlkin Qəmbər də digər əsgərlər kimi xidmətini başa vurub evinə qayıdacaq. Burada heç bir narahatçılığa əsas yoxdur. Azərbaycan ordusunda belə ayrı-seçkilik yoxdur. Bunu uyduranlara da heyrətlənirəm”.

Bu cür müzakirələr də var ki, hansısa hakimiyyətdə olan siyasətçinin, vəzifəli şəxsin övladı ön xətdə qulluq edirmi? Bu suala cavabında Eldar Sabiroğlu dedi: “Var, çoxlu sayda belə nümunə deyə bilərəm”.

“Bir nəfərin adını çəkə bilərsinizmi” sualına isə Eldar Sabiroğlu “mən adlar sadalamaq istəmirəm, hesabat vermək məcburiyyətində də deyiləm. Mən borclu da deyiləm ki, siyahı təqdim edim. Heç kim də fikirləşməsin ki, vəzifəli şəxslərin övladları əsgəri xidmətlərini yerinə yetirmirlər və cəbhəyə getmirlər. Bu şübhələrə də əsas görmürəm” deyə cavab verdi.

Старый 10.04.2011, 02:58   #2649
Местный

Манатов: 723
Всего Манатов: 723
Поблагодарили 90 раз(а) в 84 сообщениях
Мои фотоальбомы

Цитата:

Ошибаетесь, все необольшевики как раз-таки во власти, просто они в другие костюмы переоделись.

У всех может быть такая болезнь, но все не являются мэрами столицы.

Толъши вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.04.2011, 07:06   #2650
Местный

Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Толъши Посмотреть сообщение
Ошибаетесь, все необольшевики как раз-таки во власти, просто они в другие костюмы переоделись.

У всех может быть такая болезнь, но все не являются мэрами столицы.
Вы мне уже просто физически неприятны.

3 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Dismiss (10.04.2011), ksen (10.04.2011), Ziyadli (18.04.2011)
Ответ