Вернуться   ::AzeriTriColor-Форум:: > Азеритриколор > Политика в Азербайджане

Ответ

Опции темы Опции просмотра
Старый 11.11.2009, 19:22   #776
Местный

Поблагодарили 1,661 раз(а) в 1,294 сообщениях
Вес репутации: 255
Arian на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Captain Kidd Посмотреть сообщение
Факты, известны. Они нашли свое отрадение в СМИ. Отыскивать и выставлять их на форуме не вижу смысла.
Если Вам нужно их отыскивать, чтобы привести, значит, Вы их в данный момент просто не имеете при себе. Печально...

Arian вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.11.2009, 19:36   #777
Местный

Поблагодарили 112 раз(а) в 76 сообщениях
Вес репутации: 21
Captain Kidd на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от usher Посмотреть сообщение
Если Вам нужно их отыскивать, чтобы привести, значит, Вы их в данный момент просто не имеете при себе. Печально...
Извините, что так опечалил Вас. Если честно, то за день на меня наваливается столько информации, что память начинает изменять мне, и я не помню всех перепитий судебного процесса. Постараюсь собрать нужную информацию.

Captain Kidd вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
Xan (12.11.2009)
Старый 11.11.2009, 19:41   #778
Местный

Поблагодарили 392 раз(а) в 206 сообщениях
Murad Gassanly на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Xan Посмотреть сообщение
Ну что ты заполоняешь тему фуфлом? Какая разница к чертовой матери как обратится Капитан Кидд в евросуд?????

Неужели тебе так трудно МОЛЧАТЬ? А? ...
Ты просишь ... быть человеком? ... прежде чем у таких как он и других апологетов алиевшины проснутся человеческие чувства. ... и с етим оборотнем-режимом следует действовать по "гейдаристки". Впервые я допускаю возможность использования нестандартных методов борьбы.

Химет бей и другие близкие Аднана и Емина питали какую то надежду или скорей всего на них конкретно надавили и попросили затормозить дела кампании - поетому пришлось отложить Amnesty International и политические акции до 11 ноября. После сегодня я думаю надежд больше никто не питает. Теперь надо делать всё, что можно и не можно и по всем делам - от Аднана до Ганимата.

Далее, принимая в учёт положение вокруг Карабаха, следует задуматься о позиции Алиева. Будучи нелегитимным и слабым "лидером" он подвержен серьёзному влиянию и давлению - от коррупции до других тёмных дел вокруг нефти - у Запада и России есть чем надавить на етот режим. Давление на режим по поводу Аднана и Емина врядли будет использоваться против Алиева в контексте Карабаха - у Запада есть куда более серьёзные методы обшения с своими васалами.

Однако кампания вокруг дела Аднан и Емина даёт возможность подорвать международный имидж и репутацию алиевского режима, таким образом понижая его легитимность в контексте подписания каких либо договоров. В будушем всегда можно сослаться на антидемократическую сушность алиевшины, подвергая сомению легитимность подписанных им договоров и соглашений.

Ето я пишу специально для апологетов алиевского режима, которые сейчас хлынут на страницы форумов, СМИ с целью пацифицировать кампанию по делу Аднана и Емина. Уже ... сделал такие намёки. Аргументы алиевских апологетов не имеют никакой силы. Борьба с алиевским режимом и идеалогией и ценностями гейдаризма (олицетворённых на етoм сайте ...) является гражданским и политическим долгом всех патриотов Азербайджана.
Мурад ты митингуй но пожалуйста без личностных наскоков.
Олду Бро?

Murad Gassanly вне форума   Ответить с цитированием
Xan (12.11.2009)
Старый 11.11.2009, 20:29   #779
Местный

Поблагодарили 2,009 раз(а) в 961 сообщениях
Вес репутации: 47
charlston на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

По умолчанию не могу поверить..............

2 - и 2,5............

ненавижу

charlston вне форума   Ответить с цитированием
2 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Beyim xanum (12.11.2009), Nana (11.11.2009)
Старый 11.11.2009, 20:31   #780
Местный

Поблагодарили 3,679 раз(а) в 2,417 сообщениях
Вес репутации: 118
Nana на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Одно только слово вертится в голове от сегодняшней новости: СВОЛОЧИ!!!!

Nana вне форума   Ответить с цитированием
Beyim xanum (12.11.2009)
Старый 11.11.2009, 20:54   #781
Местный

Поблагодарили 1,893 раз(а) в 1,277 сообщениях
Вес репутации: 104
ksen на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Nana Посмотреть сообщение
Одно только слово вертится в голове от сегодняшней новости: СВОЛОЧИ!!!!
Да не они сволочи,мы сволочи, терпим ,терпим,ждём как на заклание ,кто следующий...

ksen вне форума   Ответить с цитированием
charlston (12.11.2009)
Старый 11.11.2009, 20:59   #782
Местный

Поблагодарили 392 раз(а) в 206 сообщениях
Murad Gassanly на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

http://www.rferl.org/content/Azerbai...s/1874853.html

Azeri Bloggers Receive Prison Sentences For 'Hooliganism'

Murad Gassanly вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.11.2009, 21:01   #783
Местный

Поблагодарили 4,346 раз(а) в 3,070 сообщениях
Вес репутации: 260
Scarlett - очень-очень хороший человекScarlett - очень-очень хороший человекScarlett - очень-очень хороший человекScarlett - очень-очень хороший человек
Мои фотоальбомы

надо наказывать всех участников этого сволочного абсурда! надо действовать!!!

Scarlett вне форума   Ответить с цитированием
3 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Beyim xanum (12.11.2009), Dadash (12.11.2009), Xan (12.11.2009)
Старый 11.11.2009, 21:07   #784
Местный

Поблагодарили 109 раз(а) в 94 сообщениях
Вес репутации: 24
mashalli на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Xan Посмотреть сообщение
А мне не только матом крыть... Я хочу изгнания этой охлократии из страны.. Я хочу чтобы режим, кланы и вся прочая дрянь с ними связаная были стерты с лица земли - вот чего я хочу.

Все это может произойти при одном условии, при активности народных масс, а этого нет, правда есть надежда, что сам клан себя съест.

mashalli вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.11.2009, 21:36   #785
Местный

Поблагодарили 1,893 раз(а) в 1,277 сообщениях
Вес репутации: 104
ksen на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от mashalli Посмотреть сообщение
Все это может произойти при одном условии, при активности народных масс, а этого нет, правда есть надежда, что сам клан себя съест.
Не съест.
Это карма наша,она имеет привычку снова и снова бросать один и тот же вызов,до тех пор пока задача не будет выполнена.Нас судьба уже в который раз призывает к оружию,а мы всё в отмазках и всегда в таких логичных,убеждёных,а с небом не катит,только через кровь вернётся Карабах и также снесётся эта власть.

ksen вне форума   Ответить с цитированием
Beyim xanum (12.11.2009)
Старый 11.11.2009, 22:27   #786
Местный

Поблагодарили 158 раз(а) в 125 сообщениях
Вес репутации: 63
Placebo на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

повезло, что не дали больше. пожалели.

Jedem das Seine

Placebo вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.11.2009, 23:37   #787
Местный

Поблагодарили 1,661 раз(а) в 1,294 сообщениях
Вес репутации: 255
Arian на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Placebo Посмотреть сообщение
повезло, что не дали больше. пожалели.
Куда еще больше?

Arian вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.11.2009, 23:41   #788
Местный

Поблагодарили 352 раз(а) в 277 сообщениях
Вес репутации: 69
Natiq Ceferli на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Dövlət Departamenti bloqqerlərin həbsini demokratiyadan geri addım adlandırır

Dövlət Departamentinin loqosu

11.11.2009
“ABŞ Dövlət Departamenti bu gün Azərbaycanda məhkəmənin gənc liderlər Emin Milli və Adnan Hacızadənin azadlıqdan məhrum edilməsi barədə verdiyi qərarından məyus olub. Bu məhkəmə qərarı Azərbaycandakı demokratik islahatlar istiqamətində proseslərdən geriyə doğru addımıdır.”

Bu fikirləri ABŞ Dövlət Departamentinin sözçüsü Yan Kelli noyabrn 11-də Azərbaycanda məhkəmənin iki gənc bloqqerin azadlıqdan məhrum edilməsi barədə qərarı ilə bağlı bəyanatında qeyd edir.

ABŞ-da Veteranlar Günü münasibətilə istirahət günü olmasına baxmayaraq xüsusi bəyanatla çıxış edən Yan Kelli bildirir ki, qeyri-şəffaf istintaq, qapalı məhkəmə, hücum edənlərin həbs edilməməsi və məsuliyyətə cəlb olunmaması polisin və məhkəmə sisteminin müstəqilliyinə çox ciddi şübhələr yaradır.
Bu, həmçinin Azərbaycanda ifadə azadlığının məhdudlaşdırılmasından narahatlıqları gücləndirir:

Yan Kelli vurğulayıb ki, “Ümid edirik ki, son dörd ayda baş verən hadisələr Azərbaycanda söz azadlığının korlanmasının siqnalı olmayacaq.

Biz apelyasiya prosesini ədalətli, vaxtında və şəffaf keçirilməsinə çağırırıq. Ümid edirik ki, "hakimiyyət ölkədə vətəndaş cəmiyyətini sıxışdırmayacaq və Azərbaycan xalqının layiq olduğu demokratik islahatlar üçün cəhdlərini davam etdirəcək.”

Bəyanatda qeyd edilir ki, ABŞ ifadə və birləşmə azadlığı da daxil olmaqla demokratik islahatlar sahəsində Azərbaycan hakimiyyəti və xalqı ilə işləmək öhdəliklərinə sadiqdir. Sənəddə həmçinin vurğulanır ki, müstəqil məhkəmə sistemi, onun siyasi təsirlərdən azad olması və fəal vətəndaş cəmiyyəti qurumları müasir demokratik dövlətlərin əsas sütunlarıdır.

Nyabrın 11-də hakimiyyəti tənqid edən yazıları ilə tanınan bloqqerlər Emin Millinin 2 il 6 ay, Adnan Hacızadənin isə 2 il azadlıqdan məhrum ediulməsi barədə qərar çıxarılıb.

Həmin gənclər bu il iyulun 8-də Bakıda restoranlardan birində döyüldükləri üçün polisə müraciət etmişdilər. Amma polis onları döyəni yox, özlərini həbs edib. İddiaya görə bu gənclər onlara hücum edən adamları döyüblər.

İnsan haqları fəalları əslində gənc bloqqerlərin hakimiyyəti sərt tənqid etdikləri üçün bu cür qurama ittihamla üzləşdiklərini deyirlər.

Natiq Ceferli вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.11.2009, 23:46   #789
Местный

Поблагодарили 109 раз(а) в 94 сообщениях
Вес репутации: 24
mashalli на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от ksen Посмотреть сообщение
Не съест.
Это карма наша,она имеет привычку снова и снова бросать один и тот же вызов,до тех пор пока задача не будет выполнена.Нас судьба уже в который раз призывает к оружию,а мы всё в отмазках и всегда в таких логичных,убеждёных,а с небом не катит,только через кровь вернётся Карабах и также снесётся эта власть.
Да съест сама себя, уже начали кушать. Уже идет борьба внутри самого клана.
А Карабах вернется в тот же момент, когда клан исчезнет, а для этого два пути, либо восстание против клана, либо терпение, пока сам по себе не исчезнет клан, к сожалению, наш народ предпочитает второй вариант...

mashalli вне форума   Ответить с цитированием
Старый 12.11.2009, 05:03   #790
Пользователь

Поблагодарили 36 раз(а) в 22 сообщениях
Вес репутации: 10
Beyim xanum на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Я, наверно как и многие здесь, питала надежду, что Азербайджаном правят не идиоты. Коррупционеры - да, воры и бандиты - да, но не идиоты. Пишу и думаю, возможно, они думают что народ и йето "схавает". Надо что-то делать. Сейчас проводятся дни Азербайджана за границей. В уик-енд будет в Лондоне. Надо им показать. Всем идиотам и подлецам у власти, а также их лизоблюдам, что мы "не схавали".

Писали, же что Йемина вообше не хотели задерживать? Видать, будучи там, он им крепко насолил, потому наказали строже.

(Забыла пасворд к прежнему нику, а мне его никто не посылает, пришлось зарегиться по-новому)

Beyim xanum вне форума   Ответить с цитированием
2 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Scarlett (12.11.2009), Xan (12.11.2009)
Старый 12.11.2009, 07:35   #791
Местный

Поблагодарили 287 раз(а) в 192 сообщениях
Вес репутации: 67
korvin на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

ну что сказать...уроды!!!
давно пора понять что правят в стране люди обладающие тем же лицом что люди встречающие нас в кабинетах мелких чиновников, и просто ненавидеть (оветить тому чувству брезгливости, которое прет из нас, но мы его сдерживаем по причине всяких фантиковых причин)!!! и дейтсвовать!!! Пора разделать на нас и ИХ. Они это не азери, ОНИ это просто грязные негодяи!!! У мерзавца не бывает национальности, мерзавца нужно бить, чтоб либо менялся и притворялся человеком, либо убирался ко всем чертям!!!

korvin вне форума   Ответить с цитированием
3 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Beyim xanum (12.11.2009), Dadash (12.11.2009), Scarlett (12.11.2009)
Старый 12.11.2009, 10:10   #792
Местный

Поблагодарили 762 раз(а) в 512 сообщениях
Вес репутации: 77
Xan на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от mashalli Посмотреть сообщение
Хватит надеяться.. Пора действовать в реале.

Xan вне форума   Ответить с цитированием
Dadash (12.11.2009)
Старый 12.11.2009, 10:11   #793
Местный

Поблагодарили 158 раз(а) в 125 сообщениях
Вес репутации: 63
Placebo на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Beyim xanum Посмотреть сообщение
Я, наверно как и многие здесь, питала надежду, что Азербайджаном правят не идиоты. Коррупционеры - да, воры и бандиты - да, но не идиоты. Пишу и думаю, возможно, они думают что народ и йето "схавает". Надо что-то делать. Сейчас проводятся дни Азербайджана за границей. В уик-енд будет в Лондоне. Надо им показать. Всем идиотам и подлецам у власти, а также их лизоблюдам, что мы "не схавали".
А че народу хавать то? Разве эти парни нужны народу? Нет, не нужны. И мне удивительно, что вы этого не понимаете. Только вам и ограниченной кучке людей важны их проблемы. Да и оппозиционерам, скорее антигейдаристам в Лондонах да Америках.

Jedem das Seine

Placebo вне форума   Ответить с цитированием
Старый 12.11.2009, 10:21   #794
Администратор

Поблагодарили 10,578 раз(а) в 6,670 сообщениях
Вес репутации: 1
Dismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордится
Мои фотоальбомы

'Hooligan' satirists jailed in Azerbaijan

STORY HIGHLIGHTS
  • Adnan Hadjizadeh 26, and Emin Milli, 30, were accused of hooliganism after an altercation in a cafe
  • Witnesses said 2 strangers approached them, demanding they stop their discussion and attacked them
  • Hadjizadeh and Milli satirized Azerbaijan's government in a popular YouTube video shortly before they were arrested
  • In the video they stage a press conference and interviewed a man dressed in a donkey suit
(CNN) -- Two satirical bloggers who staged an interview with a donkey were sent to prison in Azerbaijan Wednesday, following a two-month trial for assault, the father of one told CNN.
Adnan Hadjizadeh 26, and Emin Milli, 30, were accused of hooliganism after an altercation in a cafe in July.
Hadjizadeh was imprisoned for two years and Milli was sentenced to two and a half, Hadjizadeh's father, Hikmet, told CNN by phone from Baku, the capital of the oil-rich former Soviet republic.
Azerbaijani authorities did not respond to repeated CNN questions about the case.
"Emin Milli and Adnan Hadjizadeh were physically attacked, apparently unprovoked, in a Baku restaurant. Witnesses reported that the two had been discussing their youth movement activities when two strangers approached them, demanded that they stop discussing such matters, and attacked them," Human Rights Watch and other organizations wrote in an open letter to Azerbaijani President Ilham Aliyev when the trial opened in September.
"Milli and Hadjizadeh were later charged with 'hooliganism,' under Article 221 of the Azerbaijani Criminal Code, and detained. Their alleged attackers were set free," the groups wrote, urging they be given a fair trial.
Hikmet Hadjizadeh believes their real crime was "fighting for democracy, fighting for European values" in the authoritarian nation sandwiched by Russia, Turkey and Iran.
Hadjizadeh and Milli satirized Azerbaijan's government in a popular YouTube video shortly before they were arrested.
"There was a report by the government statistics bureau that the government bought two donkeys from Germany" for an exorbitant sum, Hikmet Hadjizadeh said. "Of course this is money-laundering."
So Hadjizadeh and Milli staged a press conference and interviewed a donkey, he said.
In the video, which is posted on YouTube, journalists ask a man in a donkey suit if he had a good trip from Germany (he complains his luggage was stolen, but says it probably would not have been if the thieves knew he was a donkey) and if he would like to be reincarnated as a donkey again after his death (yes, if he was going to live in Azerbaijan "where donkeys are truly loved").
But the questioning then gets more pointed, as a journalist asks the donkey why he is so much more expensive than local donkeys.
"I'm better than them," the donkey replies confidently. "I have a European education, I know three languages: German, English, and, as you can see, Azeri. And I can play the violin."
The donkey goes on to give an impressive demonstration of his musical talent before he, too, implicitly criticizes the government of Azerbaijan for restrictions on non-governmental organizations.
"There will be someone to protect donkey civil rights. But who will protect human civil rights?" the filmmakers ask on screen as the video ends.
The U.S. State Department criticized the verdict as "a step backwards for Azerbaijan's progress towards democratic reform.
"The non-transparent investigation, closed court hearings, disproportionate legal charges, and failure to detain and charge the assailants have raised concerns about the independence of the police and the judiciary as well as about restrictions on freedom of expression in Azerbaijan," spokesman Ian Kelly said in a written statement.
Human Rights Watch said the bloggers did not have a fair trial.
"This is going to send some very chilling messages to those who are critical of the government," said the group's Caucasus researcher Giorgi Gogia.
"They were not part of the conventional media, they were civil activists in the blogosphere," he said by phone from neighboring Georgia, where he is based.
"It is particularly alarming that after certain media outlets have been closed down, even the blogosphere is not a forum where free views can be expressed," he said.
Azerbaijanis are due to elect a new parliament next year, but there is little chance the voting will be fair, Gogia said.
"It's hard to talk about competitive elections when there is no free media," he said.
Hadjizadeh and Milli will appeal their conviction, Hadjizadeh's father said. They remain in prison pending the appeal, he added.

Dismiss вне форума   Ответить с цитированием
Старый 12.11.2009, 10:26   #795
Администратор

Dismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордитсяDismiss за этого человека можно гордится
Мои фотоальбомы

Azeri Bloggers Receive Prison Sentences For 'Hooliganism'

By Brian Whitmore and Anna Zamejc

A court in Azerbaijan has sentenced two opposition bloggers to prison terms in a case that has brought international attention to declining media freedoms in the oil-rich South Caucasus nation.

The court handed the bloggers -- Adnan Hajizada, 26, and Emin Milli, 30 -- sentences of 2 and 2 1/2 years, respectively.

Milli's attorney, Elton Guliyev, called the case a miscarriage of justice and vowed to appeal -- all the way to the European Court of Human Rights, if necessary.

"This was not a normal legal case. It was political," Guliyev told RFE/RL's Azerbaijani Service. "Starting from now, we can say that these young people are political prisoners because they were arrested solely on the basis of political motivations."

The two men were convicted on hooliganism charges tied to a scuffle in a Baku restaurant in July.

Hajizada and Milli say they were attacked in the restaurant in a politically motivated provocation in retribution for criticizing the government.

Shortly before the attack and their subsequent arrest, the two men had posted a satirical video blog (see below) of a press conference with a donkey that lampooned government corruption.

Hajizada's father, Hikmet, was devastated by the verdict.

"This case is humiliating for Azerbaijan's image and for Azerbaijani citizens. I cannot understand how and for what reasons the court did this. I have no answer to these questions," Hajizada said.

"We will file the case to the appeals court. We will continue protecting them. Adnan and Emin are tough guys. They did not beg the court for mercy."

The sentences were milder than the three- and 3 1/2-year sentences prosecutors had asked for. Supporters of the bloggers acknowledged the sentences could have been harsher, but were nevertheless disappointed by the outcome.

"So, this is life. We understand the system. We understand how oppressive the system is," said Erkin Gadirli, co-founder of the Baku-based NGO Pro-Republic Alternative. "We will simply do what we believe is right in this situation, but we don't have much hope of getting a particular result."

We Will Punish You

Analysts say that with parliamentary elections looming next year, the authoritarian government of President Ilham Aliyev is clearly spooked by the proliferation of blogs and social-networking sites that have become increasingly popular among young Azerbaijanis. Baku-based political analyst Ilgar Mammadov tells RFE/RL that the authorities fear such new media could turn into a powerful resource for the opposition.

"This sentence is a warning to youth activists, and not only activists but all youth who are thinking about engaging in politics or social networks. The message is clear: 'We will punish you for that,'" Mammadov says.

After the court delivered its verdict, a group of people gathered outside the court building in a show of support for the two men, chanting "Freedom" and "Ilham, hands off of the youth."

Pro-government media figures like Bextiar Sadiqov, editor of the official parliamentary daily "Azerbaijan," meanwhile, said they backed the court's decision.
"The prosecutor filed the criminal case in court, the witnesses testified, and the young people had their lawyers to defend them. Under these conditions I cannot say the decision is unfair," Sadiqov said.

But critics say the court proceedings cast doubt on the fairness of the case. One of the key witnesses, a man involved in the restaurant fracas, has said he wrote "what the police told me to" in his criminal complaint.

Strongly Condemned

Terri Davidson, a spokesman for the U.S. Embassy in Baku, expressed concern about the verdicts."We have followed the case very closely and we are very concerned about cases like Adnan and Emin, who are very involved, speaking out, and exercising their freedom of speech," Davidson said.

The State Department issued a statement calling the court's decision "a step backwards for Azerbaijan's progress toward democratic reform." The statement criticized "the nontransparent investigation, closed-door hearings, and disproportionate legal charges," saying they "raised concerns about the independence of the police and the judiciary as well as about restrictions on freedom of expression in Azerbaijan."

Western governments and international organizations like the Council of Europe and the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) have strongly condemned the case against Milli and Hajizada.

But NGO worker Gadirli said the international community is also partly to blame for the bloggers' plight.

"Intergovernmental organizations like the Council of Europe, the OSCE, and the UN have actually contributed to this situation, because they have been treating Ilham Aliyev as a reformer, they have been praising this country as a top economic reformer," Gadirli said.

Western governments have indeed courted Aliyev heavily, largely due to Azerbaijan's energy wealth and its role in high-profile projects like the proposed Nabucco pipeline, which seeks to provide an alternative to Russia's near-monopoly on Europe's energy supplies.
Hajizada is the head of the OL youth movement, which has distributed satirical videos that criticize government policies and highlight the social problems of young people. Milli is also known as a critic of the government and has been very active on social networks like Facebook.

In one video -- the one many observers believe caused their arrest -- members of OL make fun of the government for its "waste" of oil money. After local media reported that Azerbaijan had imported two donkeys from abroad with a price tag of $41,000 each, an activist dressed as a donkey holds a press conference saying that Azerbaijan is a country where it's easy for a donkey to succeed.
In the South Caucasus, the word "donkey" is a deeply insulting epithet, implying a lack of intelligence.

Over the years, Azerbaijan has come under sharp criticism for its suppression of independent media. The Committee to Protect Journalists has called the country the top jailer of journalists in Europe and Eurasia.

In 2007-08, a total of 10 journalists were incarcerated and one, Novruzali Mamedov, died in prison under suspicious circumstances in August. Currently, three journalists are in prison in Azerbaijan in what rights groups say are politically motivated cases.

But despite the government's repressive tactics, analysts say the authorities will be hard-pressed to control the brave new world of blogs, Facebook, and Twitter -- and a young generation that is increasingly savvy about using them.

"There are not enough police and there are not enough courts to catch and sentence every youth activist," Mammadov said.

Старый 12.11.2009, 10:38   #796
Администратор

Мои фотоальбомы

Court in Azerbaijan jails opposition bloggers

BAKU (Reuters) - A court in Azerbaijan sentenced two opposition bloggers to jail terms Wednesday in a case that has stirred international concern over freedom of expression in the oil-producing Caspian Sea state.
Adnan Hajizade, 26, was sentenced to two years in prison and Emin Milli, 30, to two years and six months over an incident in a cafe in Baku, a member of their defense team told Reuters.
The two have been held since the incident in July, in which the bloggers say they were the victims of an unprovoked attack which they reported to police.
They were arrested and later charged with hooliganism and inflicting minor bodily harm.
The incident came shortly after Hajizade, a video blogger and member of the OL! opposition movement, posted his latest tongue-in-cheek swipe at authorities under President Ilham Aliyev in which he held a news conference dressed as a donkey.
"There can be no greater honor than to be imprisoned for your ideals," Milli, a youth activist and blogger, shouted out to the court, to applause from supporters.
The Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) said Azerbaijan's actions were "self-revealingly political."
"These new imprisonments cement Azerbaijan's image as the pre-eminent jailer of journalists in the OSCE region," the OSCE's media freedom official, Miklos Haraszti, wrote in a letter to Azerbaijan's foreign minister.
"Five journalists are currently in prison, several of them on clearly trumped-up charges following organized provocations and unfair trials," Haraszti wrote, according to the Vienna-based OSCE's website.
The European Union had also voiced concern about the trial and rights watchdogs say the case highlights intolerance of dissent in the tightly controlled former Soviet republic.
The defense team said they would appeal.
"If we don't get a satisfactory decision, and normally you wouldn't expect a satisfactory decision from this system, then we'll apply to the Supreme Court and then ultimately to the European Court of Human Rights," said lawyer Erkin Gadirli.
Azeri authorities deny the case is politically motivated. But rights groups including Human Rights Watch, Freedom House and Article 19 say Aliyev's government is extending a crackdown on civil society and opposition press to emerging online media.
Opposition politicians and media accuse the West of muting its criticism of rights restrictions for fear of losing out on lucrative Azeri oil and gas contracts in the Caspian Sea.
The Aliyev family has dominated Azerbaijan for decades, first under long-serving leader Heydar Aliyev and since 2003 under his son Ilham. Rights groups say a personality cult built around the late Heydar Aliyev has made dissent dangerous.
The government denies curbing freedoms and points to an economic boom -- fueled by oil -- that it says makes the president genuinely popular.

Старый 12.11.2009, 10:39   #797
Администратор

Мои фотоальбомы

Azerbaijan condemned over jail terms for bloggers

BAKU — An Azerbaijan court on Wednesday jailed two bloggers who posted a satirical Internet video of a donkey giving a press conference, in a ruling rights groups say is aimed at silencing independent media.
Adnan Hajizade, 26, and Emin Milli, 30, were found guilty of hooliganism over a scuffle at a restaurant in Baku, their lawyer, Isakhan Ashurov, told AFP. Hajizade was jailed for two years and Milli two-and-a-half years.
The bloggers, who had been in jail since their arrests in July, say they were targeted for political reasons because of their online criticism of authorities in the oil-rich ex-Soviet republic.
"This sentence is unjust and illegal," Ashurov said. "We plan to appeal the conviction and if we find no justice in Azerbaijan's judicial system, we will appeal to the European Court of Human Rights in Strasbourg."
European security watchdog the OSCE said the jail terms confirmed the country's status as "the pre-eminent jailer of journalists" in the OSCE region.
Authorities have said the charges are unrelated to the bloggers' criticism of the government.
The deputy head of the ruling Yeni Azerbaijan party, Ali Akhmedov, told journalists the court made its decision independently. "If the court has taken such a decision... this means the court had a basis for it. We must respect the decision taken by the court," he said.
Human rights groups and some analysts said the ruling was intended as a warning to anti-government activists using the Internet.
"The court's ruling is political. It is aimed at intimidating new media on the Internet and preventing the distribution of alternative opinions," said Emin Huseynov, director of the Baku-based Institute for Reporter Freedom and Safety.
Azerbaijan is ruled by President Ilham Aliyev, who succeeded his father in 2003. A referendum earlier this year lifted term limits on the presidency, paving the way, according to opposition groups, for Aliyev to become president for life.
Political analyst Ilgar Mamedov said the trial was also a warning to youth groups ahead of parliamentary elections due next year.
"The authorities are trying to intimidate youth especially in advance of the 2010 parliamentary elections," he said. "Social youth networks are becoming more and more popular and the authorities are afraid that youth activists will support a new generation of younger politicians."
Hajizade, co-founder of the OL (To Be) youth movement, and Milli, co-founder of online television channel AN Network, are both Western-educated children of opposition activists at the centre of a growing circle of young people using the Internet to criticise Azerbaijan's authorities.
Using sites like Facebook, Twitter and YouTube, the activists posted news updates, critical essays and satirical videos, offering an alternative to Azerbaijan's mainstream television and newspapers, which critics allege are under strict government control.
They were arrested shortly after posting the donkey video, which lampooned Azerbaijan's docile press and statements by government officials.
Western governments and rights groups have accused Azerbaijan, a mainly Muslim republic on the Caspian Sea, of curbing free speech.
A World Association of Newspapers and News Publishers (WAN-IFRA) delegation that went to Baku in September said there was a "pervasive climate of intimidation and fear" among journalists in Azerbaijan.
Dozens of journalists have been jailed in recent years under laws that make libel a criminal offence, rather than a civil matter, as in many Western countries.
Azerbaijan last year banned foreign broadcasts, effectively ending local-language broadcasts by the BBC, Voice of America and Radio Liberty.
European Union representatives, the media freedom group Reporters Without Borders and the UN Human Rights Committee all raised concerns about the arrests of the bloggers.

Старый 12.11.2009, 10:40   #798
Администратор

Мои фотоальбомы

US 'regrets' blogger jailings in Azerbaijan
(AFP) – 11 hours ago

WASHINGTON — The United States "regrets" the jailing of two Azerbaijan bloggers who were critical of their country in online postings, the State Department said Wednesday.

"The United States regrets today's court decision in Azerbaijan to imprison Azerbaijani youth leaders Emin Milli and Adnan Hajizade," said spokesman Ian Kelly.

"This court decision is a step backwards for Azerbaijan's progress towards democratic reform."

Hajizade, 26, and Milli, 30, were found guilty of hooliganism over a scuffle at a restaurant in Baku, their lawyer, Isakhan Ashurov, told AFP. Hajizade was jailed for two years and Milli two and a half years.

The bloggers, who had been in jail since their arrests in July, say they were targeted for political reasons because of their online criticism of authorities in the oil-rich nation.

The pair had posted a satirical Internet video of a donkey giving a press conference.

Rights groups blasted the ruling, saying it is aimed at silencing independent media. Azerbaijan authorities have said the charges are unrelated to the bloggers' criticism of the government.

The jail sentences "have raised concerns about the independence of the police and the judiciary, as well as about restrictions on freedom of expression in Azerbaijan," Kelly said.

Expressing hope the events do not point to "further erosion" of free speech rights in the former Soviet republic, he called for the appeal process to be "conducted in a fair, timely, and transparent manner."

But the State Department spokesman said Washington "remains committed" to working with Baku on democratic reforms.

Azerbaijan is ruled by President Ilham Aliyev, who succeeded his father in 2003. A referendum earlier this year lifted term limits on the presidency, paving the way, according to opposition groups, for Aliyev to become president for life.

Dozens of journalists have been jailed in recent years under laws that make libel a criminal offense, rather than a civil matter, as in many Western countries.

Azerbaijan last year banned foreign broadcasts, effectively ending local-language broadcasts by the BBC, Voice of America and Radio Liberty.

Старый 12.11.2009, 10:41   #799
Администратор

Мои фотоальбомы

Azeri bloggers given prison terms

A court in Azerbaijan has handed down prison terms to two bloggers who posted a video of a donkey seen as satirising the government.
Adnan Hajizade was given two years and Emin Milli two-and-a-half years after they were found guilty of hooliganism linked to a scuffle in a cafe.
They maintain they were arrested and convicted because of their online criticism of the authorities.
But officials deny the case was related to the bloggers' anti-government views.
The authorities say the two were arrested in the course of a simple criminal investigation.
The donkey is seen in the video to praise the benefits of living in Azerbaijan and to congratulate the government on its positive attitude towards donkeys.
Anger
Adnan Hajizade's lawyer, Isakhan Ashurov, said his client was charged for political reasons and that he had not been involved in violence.
Civil society organisations in Azerbaijan have expressed anger at the sentences.
Emin Huseynov, director of the Institute for Reporter Freedom and Safety, said the court's decision was political.
"It is aimed at intimidating new media on the internet and preventing the distribution of alternative opinions," he said.
Human rights groups and western governments have frequently called for an end to restrictions on the media and free speech in Azerbaijan. Mr Hajizade and Mr Milli plan to appeal against their convictions. .

Старый 12.11.2009, 10:42   #800
Администратор

Мои фотоальбомы

Azerbaijani bloggers receive jail sentences

New York, November 11, 2009—The Committee to Protect Journalists condemns today’s prison sentences given to two video bloggers detained in July on fabricated charges of “hooliganism” and “inflicting minor bodily harm.”

Judge Araz Huseynov with the Sabail District Court in Baku handed Emin Milli, 30, who runs an online video blog known as ANTV, a two and a half year jail term, and Adnan Hajizade, 26, a video blogger and coordinator of the Azerbaijani youth movement Ol!, a two-year prison sentence for allegedly harming two men in a restaurant, according to international press reports.

Milli and Hajizade had posted political and socially satirical video sketches that criticized government policies and social issues in the weeks prior to their initial arrest in July. They had interviewed local residents and posted their opinions online, sharing them through networking sites such as YouTube, Facebook, and Twitter. Among the issues discussed on their blogs were education, corruption, and the poor infrastructure in Azerbaijan.

Baku police detained Milli and Hajizade on July 8, after the bloggers reported that they had been physically attacked at a local restaurant. Milli and Hajizade were debating politics with friends when two unknown men interrupted their conversation and started a brawl, they said. When the bloggers went to report the incident, they were arrested for "hooliganism"; it turned out, the men who had attacked them had told the police that they had been the victims. The bloggers had been in custody since their initial detention. A second charge, "inflicting minor bodily harm," was added later on.

Both domestic and international rights groups have condemned the arrest of Milli and Hajizade as staged by authorities in retaliation for their blogs' critical content. In a number of entries, the two interviewed local residents and filmed street gatherings in protest of official policies. According to multiple sources, a satirical video the bloggers produced and posted on YouTube in late June was the main reason for their incarceration. The video criticized Azerbaijan's alleged import of donkeys from abroad at excessively high prices. The video sketch depicts a pseudo press conference, at which Hajizade, wearing a donkey suit, talks to a group of Azerbaijani "journalists"; Milli reportedly filmed.

"We call on Azerbaijani authorities to scrap these fictitious charges against Emin Milli and Adnan Hajizade and release them," CPJ Europe and Central Asia Program Coordinator Nina Ognianova said. "Police entrapment such as provoking a fight has become a tool for silencing critical journalists and writers in Azerbaijan."

Commenting on the guilty verdict today, Judge Araz Huseynov said it was based on police reports and the alleged injuries of the two plaintiffs, Emin Huseynov, the director of the Baku-based Institute for Reporters’ Freedom and Safety, whose representatives were monitoring the trial, told CPJ. Huseynov added that the judge had ignored witness testimony by restaurant patrons who said they saw the two men attack the bloggers and not vice versa.

From the beginning of the trial in early September, the prosecution gave contradictory statements, including by the alleged attackers, according to Azerbaijani news reports. Attackers gave different accounts of the alleged beating when questioned in court.

Ответ