Показать сообщение отдельно
Старый 01.01.2013, 15:07   #1872
Новичок

Поблагодарили 1 раз в 1 сообщении
Вес репутации: 0
Футбол-20 на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Уважаемый Хикмет-бей

В своих дуэлях с Р.Газиевым и А.Омаровым, экс премьер-министром П.Гусейновым были сделаны некоторые интересные заявления и переговорах с Арменией в мае 1993 года.

Так в дуэли с Р.Газиевым П.Гусейновым было сказано следующее:
1993-cü il mayın 15-də mən Moskvada MDB dövlət və hökumət başçılarının iclasında iştirak edirdim. Məndən, baş nazirin müavinləri Abbas Abbasov, Rəsul Quliyev və bir sıra başqa rəsmi şəxslərdən ibarət Azərbaycan nümayəndə heyəti iclasa məşvərətçi səslə qatılmışdı. Fasilədə Ermənistanın prezidenti Levon Ter-Petrosyan mənə yaxınlaşdı, yeni baş nazir təyin olunmağımla bağlı məni təbrik etdi. Xahiş etdi ki, həmin gün onlar üçün ayrılmış iqamətgahda Ermənistanın baş naziri ilə görüşüm. Mən prezidentlə əlaqə də saxladım. Prezident Elçibəydən icazə və tapşırıqlar aldıq və həmin gün axşam mən və Rusiyadakı səfirimiz Hikmət Hacızadə Ermənistan nümayəndə heyətinin olduğu iqamətgaha getdik... Görüşdə Ermənistan prezidenti L. T. Petposyan, baş nazir Baqratyan, prezidentin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə köməkçisi Manuçaryan iştirak etdi. Müzakirənin predmeti, “üçlər”in planındakı məsələlər, konkret Kəlbəcər və Dağlıq Qarabağın statusu və Ermənistan - Azərbaycan münasibətlərinin gələcəyi idi. L.T.Petrosyanın təklifi ilə mən və Baqratyan təkbətək iqamətgahın bağında, açıq havada 40 dəqiqə söhbət etdik. Söhbətin açıq havada, bağda keçirilməsinin məqsədi qarşılıqlı təkliflərin və mümkün razılaşmaların bəzi detallarının müzakirə edildiyi danışığın kəşfiyyat tərəfindən dinlənilməsinin önlənməsi idi. Sonra müzakirələr zalda geniş heyətlə davam etdirildi. Dağlıq Qarabağa hansı statusun verilməsi məsələsi müzakirə olundu. Biz Azərbaycanın tərkibində vilayət statusu verilməsi məsələsini irəli sürdük. Ermənistan tərəfi respublika statusu verilməsini istədi. L. T. Petrosyan bu diskussiyanı, mənim fikrimcə, tarixi bir ifadə ilə yekunlaşdırdı. “Qoy onlar (Dağlıq Qarabağdakı erməni rejimi nəzərdə tutulur - E.S.) özlərini lap Dağlıq İmperiyası adlandırsınlar. Əsas məsələ müharibədən hər iki xalqın şərəflə çıxmasıdır.”
Ermənilərlə danışıqlarının növbəti mərhələsi mayın 27-də Londonda mənimlə Ermənistanın baş naziri arasında olmalı idi. Bu görüşü təşkil etməklə İngiltərə də münaqişənin nizamlanması prosesinə daxil olmalı idi. Mayın 20- də vasitəçilərin hazırladığı və tərəflərlə razılaşdırdığı sənəd imzalanmaq üçün təqdim edildi. Sənədi prezidentin tapşırığı ilə mən 21, ya 22 may günü 26 may tarixi qoymaqla imzaladım; sənəd bağlı zərfə qoyulub möhürləndi. Çünki 22-dən mən Londana rəsmi səfərə yola düşürdüm. Sənəd Ermənistan baş naziri tərəfindən də imzalanmışdı. Ayın sonuna sənədə Dağlıq Qarabağdakı azərbaycanlılar icmasının nümayəndə heyəti imza qoydu. Yalnız Dağlıq Qarabağ ermənilərinin icmasının imzası qalırdı.
http://www.musavat.com/new/Bizim%20q...”___VİDEO

В своей дуэли с А.Омаровым П.Гусейнов развил эту тему:
Bu, elə bir dövrdə baş verdi ki, Azərbaycanın taleyində bir dönüş nöqtəsi idi. İyunun 20-də Kəlbəcərin işğaldan azad edilməsi, müharibənin başa çatması, Böyük Sülh Sazişinin imzalanması nəzərdə tutulurdu. Ola bilər Ömərovun bu haqda informasiyası olmasın. Bu sülh planına Azərbaycan hökuməti qol çəkmişdi. Sənədi mən imzalamışdım, Ermənistandan isə baş nazir Baqtaryan. Sənədi mayın 23-də Azərbaycan, mayın 26-da isə Ermənistan imzalamışdı. Ancaq hələlik o, məxfi saxlanılırdı. İyunun 12-də Ermənistan və Rusiya qaynaqları bu haqda informasiya yaydı. Ermənistanın təkidləri ilə sənədi qondarma “DQR”-in nümayəndələri də imzaladı. Ermənistanın sənədin qüvvəyə minməsi haqda qərarında belə bənd var ki, sənədin qüvvəyə minməsi Gəncədə baş verən qarışıqlıqlarla bağlı qanuni hakimiyyət orqanlarını kimin təmsil etməsi məsələsinə aydınlıq gələnə qədər iki aylıq təxirə salınsın. Ona görə də mən baş verənləri Azərbaycan xalqına qarşı xəyanət saymışam, hər dəfə də demişəm.
http://www.musavat.com/new/Bizim_qon...I_SANDI%C4%9EI...

В связи с этим ряд вопросов:
- что за Большое Мирное Соглашение о котором говорит П.Гусейнов?
- каковы были условия этого Большого Мирного Соглашения?
- какой статус должен был получить Нагорный Карабах по этому Большому Мирному Соглашению?
- что за условие выставленное армянами, что соглашение вступит в силу после решения вопроса о власти в связи с возникшим в Гяндже противостоянием?
- насколько реально было прекращение войны и освобождение оккупированных территорий летом 1993 года?

Заранее спасибо за ответы

С уважением,
Футбол-20

Футбол-20 вне форума   Ответить с цитированием