Показать сообщение отдельно
Старый 14.08.2009, 12:35   #772
Местный

Поблагодарили 158 раз(а) в 125 сообщениях
Вес репутации: 62
Placebo на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

“Meşə qardaşları” nın məhkəməsində zərərзəkənlər ifadə verib.

Bu gьn Ağır Cinayətlərə Dair İşlər ьzrə Məhkəmədə “Meşə qardaşları” adlı qruplaşma yaradaraq bir sıra cinayətlər tцrətməkdə, o cьmlədən Nərimanov rayonunda yerləşən “Əbu- Bəkr” məscidində terror aktı tцrətməkdə təqsirləndirilən 26 nəfərdən ibarət mьtəşəkkil dəstənin cinayət işi ьzrə nцvbəti məhkəmə prosesi keзirilib.
“Nərimanov rayon dindarları” dini icmasının sədri Hacı Qamət Sьleymanov zərərзəkən qismində ifadə verib. O, təqsirləndirilən şəxsləri tanımadığını və onlarla heз zaman təmasda olmadığını bəyan edib: “Mən bunları tanımıram. Onlarla bizim aramızda dini problemlər var. Mən onlardan fərqli olaraq, belə dьşьnьrəm ki, əgər bir mьsəlman kiməsə yaxşılıq etmək istəyirsə, bu niyyətini şəriətə uyğun həyata keзirməlidir”. Hər zaman terrora qarşı olduğunu vurğulayan Q. Sьleymanov cihadın da şəriətə uyğun həyata keзirilməsinin zəruri olduğunu qeyd edib.
. “Əbu-Bəkr” məscidində baş vermiş terror zamanı həlak olan Təyyar Əliyevin atası Nadir Əliyev təqsirləndirilən şəxslərdən heз birini tanımadığını bildirib. Bununla belə o, məsciddə baş vermiş partlayışda beynəlxalq axtarışda olan Samir Mehdiyevin rolu olduğunu, onun tezliklə tutularaq məsuliyyətə cəlb edilməsinin zəruri olduğunu diqqətə зatdırıb. Daha sonra ifadəsi alınan digər zərərзəkənlər məsciddə baş verən partlayışın şahidi olduqlarını danışıblar.
Məhkəmədə ittiham olunanlar “Əbu-Bəkr” məscidində terror aktı tцrətmədiklərini, video зəkilişdə dediklərini onlara zorla demələrini, işgəncə verildiklərini sцyləyiblər. MTN-nin hazırladığı filimdə Elnur Bəşirov qumbaranı məscidə atanla biryerdə olduğunu bildirmişdi.

Məhkəmədə ifadəsində isə bьtьn bunların bцhtan olduğunu ona zor tətbiq olunduğunu sцylədi. “Əbu-Bəkr” məscidində baş vermiş terror zamanı həlak olan Təyyar Əliyevin atası Nadir Əliyev Elnur Bəşirova sənin gьnahın yoxdursa səni цldьrsəydilərdə yalan ifadə verməzdin dedikdə, Elnur Bəşirov məndə istəyərdim ki məni цldьrsьnlər amma цldьrmədilər mənim heз bir gьnahım yoxdur mənə зoxlu əziyət verdilər.
Məhkəmə proseslərində ifadəsi alınan 26 nəfərin hamısı цzlərini onlara qarşı irəli sьrьlmьş ittihamla təqsirkar bilmədiklərini bildiriblər. Təqsirləndirilən şəxslər “Əbu-Bəkr” məscidində terror aktı tцrətmələri barədə ittihamı rədd ediblər.

“Əbu-Bəkr” məscidinə qumbara atana və bu işdə əli olanlara bəd dua etdilər.

Jedem das Seine

Placebo вне форума   Ответить с цитированием