Показать сообщение отдельно
Старый 09.06.2009, 00:42   #10
Местный

Поблагодарили 84 раз(а) в 60 сообщениях
Вес репутации: 22
Айдын Али-заде на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Некоторые их них, как доктор Дадаш, [22] были расстреляны;

22. Вероятно, Гасан Дадашев - врач клиники Азербайджанского государственного университета.
В этом примечании есть ошибка. Речь идет о докторе Дадаше Гасанзаде. Он был руководителем подпольной организации "Мусават" в Баку и был одним из лидеров национального движения в подполье

О нем Расулзаде более подробно написал:

Bu həbsdən Əhməd Cavad Azərbaycan kommunistlərinin bir qisminin müdaxiləsi ilə, mən isə bir təsadüf nəticəsində qurtulmuşuq (Əhməd Cavadın həbsdən azad olmasına köməklik edən kommunistlər Stalin tərəfindən güllələnmişdilər). Hərdən bir onun evinə gedərdim. Bir gün Əhməd Cavadla qeyri-leqal milli azadlıq komitəsinin rəhbəri doktor Dadaş Həsənzadə və liderlərdən biri olan Rahim bəy Vəkilli ilə rastlaşdıq. Uzun danışıqlardan sonra mən qeyri-leqal komitənin görkəmli nümayəndələrinin bir hissəsinin müvəqqəti olaraq Azərbaycandan çıxıb getmələrini təklif etdim. Azərbaycan azadlıq mübarizəsinin hər üç lideri mənim bu təklifimə qarşı çıxdılar və dedilər: “Mən gedim xarici ölkəyə, sən get, o getsin, çox yaxşı, bəs bu bədbəxt və talesiz günləri millətlə kim bölüşsün?” Çox yaxşı xatırlayıram, Əhməd Cavad və Rahim bəy Vəkilli mənim sözlərimə çox hirsləndilər və bir daha belə sözlər danışmamağı söylədilər. O vaxtdan düz yarım əsr keçmişdir. Azadlıq uğrunda mübarizə aparan bu üç azadlıq aşıqı sözlərinə sadiq qalmış, Azər xalqının bədbəxt günlərini xalqla birgə yaşamışlar. Dr. Dadaş Həsənzadə güllələnmiş, Rahim bəy Vəkilli özünü öldürmüş, Əhməd Cavad isə Sibirə sürgün olunmuş və ondan bir daha heç bir xəbər gəlməmişdir.
http://rasulzade.org/ideology/5_25.html

Доктор Дадаш Гасанзаде был родным дядей моего отца. О его героизме мне в детстве много рассказывала моя бабушка (она была сестрой Дадаша). У него был шанс извиниться, попросить прощения и его может быть освободили бы. Но он вел себя до конца как истинный борец за свободу. Он отказался извиняться и на допросе разбил голову следователю НКВД. Он принял мученическую смерть в 1926 году.

Последний раз редактировалось Айдын Али-заде; 09.06.2009 в 01:12.
Айдын Али-заде вне форума   Ответить с цитированием
6 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Beyim (07.03.2011), Dismiss (09.06.2009), Комментатор (11.06.2009), Farid Alekberli (09.06.2009), Murad Gassanly (09.06.2009), Ziyadli (09.06.2009)