Показать сообщение отдельно
Старый 27.02.2009, 12:22   #31
Местный

Поблагодарили 1,223 раз(а) в 723 сообщениях
Вес репутации: 57
Oğuz на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

Цитата:
Сообщение от Isa Gambar Посмотреть сообщение
Salam, Silent,
Cavablarlarınıza görə təşəkkürümü bildirirəm, amma cavablardan suallar döğur, izninizlə:

Цитата:
1. 1992-ci ildə Müsavat bərpa edildiyi vaxtdan biz partiyamızın nizamnamə və proqramında yeniliklər edirik. Odur ki, bizdə islahatlar daimi xarakter daşıyır. Sizi hansı islahatlar maraqlandırır?
“İslahat” kəlməsini mən ən azı “əsaslı təmir”, ən çoxu “yenidənqurma” kimi qavrayıram. Məni nəticəsi əsil QURTULUŞ olacaq islahat maraqlandırır. Sizin daimi islahatlarınız hansı nəticəyə hesablanıb və real NƏTİCƏ nə zaman, hansı yol və üsulla əldə olunacaq?

Цитата:
2. 2001-ci ildə Müsavatın 6-cı qurultayında mənim təklifimlə nizamnaməyə düzəliş edildi ki, bir şəxs iki dəfədən artıq partiyanın başqanı seçilə bilməz. Buna görə də 2010-cu ildə Müsavatın 8-ci qurultayında mən namizədliyimi başqan vəzifəsinə irəli sürməyəcəm. Siyasətdən getməyəcəm, sıravi müsavatçı kimi fəaliyyətimi davam etdirəcəyəm.

Yəni formalizmə gedirsiniz. Ən azı ona görə ki, ölkədə partiyalar ideyalar üzərində deyil, siyasi fiqurların çiyinlərində qurulub. Partiya mənsubları da ideya yox, şəxs ətrafında toplanıblar. İstənilən halda, istənilən namizəd siyahısında adınız öndə olacaqsa, “Müsavat” deyəndə İsa Qəmbər başa düşüləcəksə, bu mühafizəkarlıq nəyə lazımdır?

Цитата:
3. Bu çox geniş sualdır, qısaca onu deyim ki, mövcud şərtlərdə nəyə nail olmaq mümkün idisə, ona da artıqlaması ilə nail olunub.
Cavabınız söz döyüşdürmək üçün çox münasibdir. Belə nəticəyə varmaq olar ki, Müsavat Partiyası öz missiyasını yerinə yetirib, özü də artıqlaması ilə. Bunumu deyirsiniz? >>> ya bunu

Цитата:
4. Biz- müsavatçılar Azərbaycanda yaxşı və pis nə varsa hamısında öz payımızın olduğunu düşünürük.

Buna sözüm yox...

Цитата:
5. Nəinki Müsavat kimi böyük təşkilatlarda, hətta kiçik qruplarda da ziddiyyətlər labüddür, önəmli olan ziddiyyətlərin zərərini azaltmaq, faydasını artırmaqdır. Biz də buna çalışırıq.

Bəli, ziddiyyət inkişafın reduktorudur, amma partiyadaxili antaqonist ziddiyyətləri buna şamil etmək absurddur. Cəmiyyətin fərqli və ziddiyyəti baxışlara malik olması təbiidir. Müxtəlif partiyalar siyasi ideya krekinqi üsulu ilə aktiv cəmiyyətin keyfiyyət ayrımıdır. Bunu cəmiyyətin siyasi təkamülünün yüksək mərtəbəsi də adlandırmaq olar. Bizdə isə bu təkamül prosesi 3-cü mərhələdə dayandı. Kütlə - AXC – şəxsyyət partiyaları və təşkilatları. Kütləni bir araya İDEYA yığmışdısa, onu dağıdan da bu ideyanın iflası oldu.
Qısası, xalqı bu amorf vəziyyətdən Böyük ideya çıxara bilər. Fərqindəsinizsə dünyanı fəth edənlər bunu ideya ilə həyata keçirirlər. Bəs sizin ideyanız nədir?

Цитата:
6. “Yeni Müsavat”ı R.Arifoğlu yaradıb, qəzetin əsas xəttini də o müəyyənləşdirir. Qəzetin çox nöqsanı ola bilər. Amma, məncə, bu qəzetdə heç bir etnik separatizm yoxdur.

Mən elə bilirdim “Yeni Müsavatı” partiya, ideya yaradıb, sən demə, qəzet R.Arifoğlunun dədə malı imiş. Kamaləddin Heydərov 0-dan Fövqəladə Hallar Nazirliyini və N qədər digər infrastrukturun yaradıcısıdır, amma belə görürəm ki, R.Arifoğlunun hikkə və ambisiyası daha çoxdur...

Sizcə, “bu qəzetdə heç bir etnik separatizm yoxdur”sa, bəs, harada var? Sual ritorik deyil, xahiş edirəm, konkret cavab verin, siz əslində çox məlumatlısınız, amma susursunuz, niyə?

Цитата:
7. İtirmək daha asandır. Mən heç bir zaman xalqı ittiham etməyin tərəfdarı olmamışam. Günahlardan isə hələ danışacağıq.

Dissidentsiniz?

Oğuz вне форума   Ответить с цитированием