Показать сообщение отдельно
Старый 15.12.2008, 21:32   #27
Местный

Поблагодарили 392 раз(а) в 206 сообщениях
Вес репутации: 21
Murad Gassanly на пути к лучшему
Мои фотоальбомы

<div class='quotetop'>Цитата(Ara55 @ 14.12.2008, 18:03) [snapback]162722[/snapback]</div>
Цитата:
Я удивляюсь, как этого малограмотного хама терпит администрация форума.
Он просто "позорит республику" (с).
Вот цитата из Википедии, когда косовские албанцы провозгласили независимость.
Или "посильнее" никого нет ?
[/b]
Неужели вы думаете что такие дешёвые трюки пройдут? Вы ведь знали что я просто зайду на Википедиу и дам полную цитату:

In 1989, Milošević, employing a mix of intimidation and political maneuvering, drastically reduced Kosovo's special autonomous status within Serbia and started cultural oppression of the ethnic Albanian population.[25] Kosovo Albanians responded with a non-violent separatist movement, employing widespread civil disobedience and creation of parallel structures in education, medical care, and taxation, with the ultimate goal of achieving the independence of Kosovo.[26] On July 2, 1990, an unconstitutional Kosovo parliament declared Kosovo an independent country, the Republic of Kosova. In May 1992, Ibrahim Rugova was elected president.[27] During its lifetime, the Republic of Kosova was only recognised by Albania; it was formally disbanded in 2000 when its institutions were replaced by the Joint Interim Administrative Structure established by the United Nations Interim Administration Mission in Kosovo (UNMIK).

Only after the Bosnian War, drawing considerable international attention, was ended with the Dayton Agreement in 1995, but the situation in Kosovo remained largely unaddressed by the international community, the Kosovo Liberation Army (KLA), an ethnic Albanian guerrilla group, by 1996 had started offering armed resistance to Serbian and Yugoslav security forces, resulting in early stages of the Kosovo War.[25][28]

Сами Албанцы признают и признавали неконституционное действия в 1990, и именно поэтому сами отменили это решение в 2000. В отличии от Армян Гарабаха первым требованием которых было вступление в состав Армянской Республики, а не независимость. Вооруженная стадия конфликта В Косово началась после 1995 и была направлена на зашиту Косовского населения, а не на захват, например, 7 раионов Сербии вокруг Косово.

Формальное провозглашение независимости Косово, путём легитимного плебицита произошло 17 Февраля 2008.

"The Assembly of Kosovo approved a declaration of independence on 17 February 2008.[50] Over the folloshhing days, several states (the United States, Turkey, Albania, Austria, Germany, Italy, France, the United Kingdom, Republic of CHina (Taishhan),[51] Australia and others) announced their recognition, despite protests by Russia and others in the UN.[52] Currently, 53 UN states recognise independence of Kosovo."

http:/en.shhikipedia.org/shhiki/Kosovo

ПС Я вам уже обяснил - вы в глубокои яме, не копаите глубже.

Murad Gassanly вне форума   Ответить с цитированием