PDA

Просмотр полной версии : İctimai Palata

Страницы : 1 2 [3]

prostak
26.05.2011, 13:54
все посты, где народ обзывался планктоном.

их более сотни.

Scarlett xanım, выше речь шла об "скулеже, который устроила оппозиция". Фактов приведено не было.

Хотите совет?

Тут вообще лучший совет - избегать ненужных передергиваний и конфронтационных инсинуаций.

Tebessum
26.05.2011, 13:56
Тоже на тему игтидаро-мухалифятских отношений:
В начале июня в Турции состоятся выборы. И игтидар (кстати, ой какой сообразительный и дальневидный!) не гнушается ничем, чтобы остаться при своем кресле. И откуда ни возьмись - хотя понятно, откуда... умный игтидар еще лет 5 тому назад снял их на скрытую камеру - появились кассеты, порочащие членов одной оппозиционной партии. Нет, не Эргенекон, не попытки якобы "антиправительственного заговора", а такие "мелкие" кадры свиданий. Шантаж чистой воды!
После митинга в одной из областей, у лидера другой оппозиционной партии на встрече с жителями заввязывается разговор с мальчиком. На вопрос "есть ли у него среди друзей девочка" ребенок отвечает с улыбкой: "да". - "одна?" - "нет, много!" - от ответа всем стало весело. Кылыдждароглу многозначительно улыбнулся: "Ты осторожно с ними, как бы потом не попал на кассету..."
Хороший мессаж...

Molla Nəsrəddin
26.05.2011, 14:11
Scarlett xanım, выше речь шла об "скулеже, который устроила оппозиция". Фактов приведено не было.

Поскольку, мне часто приходилось бывать в оппозиционной среде, то могу сказать, что говоря о пассивности (трусости) народа Хикмет не оригинален. Такое мнение бытует среди "оппозиционных" деятелей и мне не раз доводилось слышать этот словесный понос (в последнее время все чаще). Вот потому-то я и назвал это скулежом, который устроила оппозиция.

Ясное дело, что официально делать такие заявления в адрес народа
они не осмелятся. Они отлично понимают, что за это их размажут по стенке.

Тут вообще лучший совет - избегать ненужных передергиваний и конфронтационных инсинуаций.

Это с вашей колокольни мои слова являются передергиванием и не нужными. Между тем, они (слова эти) носят колоссальный воспитательный заряд.

prostak
26.05.2011, 14:17
Поскольку, мне часто приходилось бывать в оппозиционной среде, то могу сказать, что говоря о пассивности (трусости) народа Хикмет не оригинален. Такое мнение бытует среди "оппозиционных" деятелей и мне не раз доводилось слышать этот словесный понос (в последнее время все чаще). Вот потому-то я и назвал это скулежом, который устроила оппозиция.

Ясное дело, что официально делать такие заявления в адрес народа
они не осмелятся. Они отлично понимают, что за это их размажут по стенке.

Разговоры о пассивности - это не "скулеж", а констатация горестного факта.

Это с вашей колокольни мои слова являются передергиванием и не нужными. Между тем, они (слова эти) носят колоссальный воспитательный заряд.

Ладно. Макаренко отдыхает. )

Molla Nəsrəddin
26.05.2011, 14:25
Разговоры о пассивности - это не "скулеж", а констатация горестного факта.

Плохому танцору яй...а мешают.

Scarlett
26.05.2011, 14:29
Простак, вы же не думаете , что те которые с вами не соглашаются они враги, да и закоренелых игтидаршиков среди них нет. Как вы думаете почему разговор не получается?

prostak
26.05.2011, 14:33
Простак, вы же не думаете , что те которые с вами не соглашаются они враги, да и закоренелых игтидаршиков среди них нет. Как вы думаете почему разговор не получается?

Потому что некоторые хотят вьехать в рай на чужом горбу. Но так не бывает.

Scarlett
26.05.2011, 14:47
рай, я так понимаю, имеется ввиду светлое будущее. А горб, что, народ?

Kerim
26.05.2011, 15:04

поддерживаю!

Molla Nəsrəddin
26.05.2011, 15:39

Ну, почему же? Один раз ведь, въехали. Правда, ненадолго. Теперь надеются, что представится халявная возможность въехать еще раз.

Scarlett
26.05.2011, 15:48
поддерживаю!
конечно, так и должно быть, но это не так, и поэтому я спросила, причину, почему происходит такое, но в место ответа намеки, а когда хотела понять что имеет ввиду Простак, в ответ имеем придирку к орфографию. а это как обычно бывает когда нет аргументов и нет желания понимания, что могло бы избавить нашу дискуссию от передергивание и конфронтационных инсинуаций....выходит сам советующий не следует этому совету.....

Али Алиев
26.05.2011, 16:23

А лучше избегать любых инсинуаций, не так ли?

prostak
30.05.2011, 14:20
http://www.youtube.com/watch?v=G9YZPjxHC0s&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=6wjtKmib9ho&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=kbQizcON5tY&feature=related

Dismiss
01.06.2011, 11:46
Оффтоп перемещен в Оффтоп (http://www.atc.az/forum/showthread.php?t=12202&page=66).
Прошу больше не отклоняться от темы.

Xan
03.06.2011, 11:34
Интересный шаг...

http://www.contact.az/docs/2011/Interview/06025885ru.htm

Панах Гусейн о «Дорожной карте» и теневом кабинете оппозиции
2011 Июнь 02 ( Четверг ) 17:11:43

Разработанная гражданским движением за демократию "Общественная палата" (ГДДОП) "Дорожная карта", предполагает комплекс мероприятий и их последовательное осуществление с целью обеспечения "мягкого, без потрясений и катаклизмов, перехода от авторитаризма к демократии". Об этом в интервью интернет-телевидению www.obyektiv.tv заявил член координационного совета ОП Панах Гусейн.
По его словам, документ предполагает поэтапное осуществление реформ. На первом этапе предусматривается создание политических основ для перехода к демократии. В частности, начинается всесторонний политический диалог между властями и Палатой.
Предлагается немедленно прекратить политические репрессии, освободить политзаключенных, обеспечить свободу слова и собраний. Особо отмечается необходимость предоставления "приемлемых мест" для проведения митингов, включая центральную площадь Баку "Азадлыг".
Наряду с этим, говорится о важности устранения вмешательств госорганов в деятельность политических партий и НПО.
Второй этап предполагает "правовые и организационные меры перехода к демократии". В частности, предлагается учредить при президенте страны специальный орган - Совет демократических реформ (СДР). При этом, предусматривается, что Совет будет сформирован на паритетной основе между властью и Общественной палатой, и в нем будут представлены партии, НПО, СМИ, молодежные движения, творческая и научная интеллигенция.
Этот орган призван будет подготовить избирательную, конституционную реформы, пакет социальных преобразований. Переходный период должен быть рассчитан на 2 года и завершиться проведением вначале досрочных парламентских выборов, а затем очередных президентских выборов.
«Азербайджану нужна новая Конституция, она должна гарантировать многопартийную систему, свободную деятельность НПО и оппозиции. Между ветвями власти должен быть обеспечен баланс, и восстановлена пропорциональная система парламентских выборов», - считает Гусейн.
Что касается выдвинутой самим Гусейном идеи создания «теневого кабинета», то она подразумевает формирование команды по совместному участию на парламентских выборах и выдвижение единого кандидата на президентских выборах.
При этом, он выразил сожаление, что в ОП этот вопрос не нашел своего положительного решения. Гусейн рассчитытывает, что в ближайшее время все уже удастся достичь позитивных подвижек в этом вопросе в Общественной палате.
* Общественная палата была учреждена в конце 2010 г. бывшими кандидатами в депутаты, не согласными с официальными результатами парламентскими выборов 7 ноября.
Позже в ОП вступили представители многих политических партий и гражданского общества, выступающие за глубокие радикальные реформы в стране.
В настоящее время число членов ОП превышает 300 человек.

Xan
03.06.2011, 11:39
А вот еще один интересный шаг, сделаный представителями демократического гражданского общества... (правда многие не в ОП). Это предшествовало заявлениям Панаха.

Принята Общественная Хартия - От авторитаризма к демократии (http://www.contact.az/topics_ru.asp?id=5689&pb=4&vr=ru&yr=2011&mn=5&day=27&pg=1&cl=1&cmpg=1&cmcl=1&sbpg=1&sbcl=1&srch=0&ms=NaN&clnd=0&mdn=1)

В пятницу в бизнес-центре “Ландмарк” состоялась презентация Общественной Хартии “7 шагов к демократии”, подготовленная Азербайджанским национальным общественным комитетом по евроинтеграции, Форумом интеллигенции, сетью Alumni Netwok.
В этом документе намечены меры по достижению широкого консенсуса в обществе и перехода страны от авторитаризма к демократии. Хартия состоит из 7 пунктов:
1.Принять закон о статуса экс-президентов и распространить его на бывших руководителей страны - Аяза Муталибова, Абульфаза Эльчибея и Гейдара Алиева, а также членов их семей;
2.Объявить политическую амнистию; прекратить все уголовные дела возбужденные по политическим мотивам; обеспечить возвращение в страну всех политических деятелей, которые вынуждены были покинуть Азербайджан;
3. Объявить экономическо-финансовую амнистию; ликвидировать теневую экономику и обеспечить политические и правовые гарантии неприкосновенности легализованной собственности;
4.Формирование правительства национального доверия подотчетного обществу и способного осуществить политические и экономические реформы;
5. Провести референдум по конституционной реформе государственного управления;
6. Проведение по мажоритарно-пропорциональной системе свободных парламентских выборов и формирование многопартийной системы;
7.Соблюдение Азербайджаном всех своих международных обязательств и договоров. Авторы Хартии считают, что в Азербайджане установился коррумпированный авторитарный режим, попирающих политические, социальные, экономические права и свободы граждан.
“Мы считаем, что страна может перейти от авторитаризма к демократии без крови и противостояния. Для достижения национального единства надо прежде принять закон об экс-президенте, освободить политзаключенных и прекратит преследование граждан по политическим мотивам, объявить экономического амнистию”, - сказал глава Общественного форума “Во имя Азербайджана” Эльдар Намазов. “
Президент должен знать, что настало время для реформ и мы уже опаздываем с реформами. Если мы не сможем осуществить этот переход, народ сам сделает это. Мы в также заявляем , что боремся только за демократические перемены. Это отнюдь не борьба за передел собственности. Именно поэтому мы изначально выступаем за финансово-экономическую амнистию”, - сказал Намазов.
Хартия была поддержана участниками презентации - представителями гражданского общества.
“Путь к демократии лежит через налаживание взаимного доверия. Должны быть восстановлены фундаментальные свободы и политический диалог. Должно быть сформировано правительство национального единства с участием известных лиц в обществе. Все структуры и фонды, включая Фонд Гейдара Алиева и Нефтяной фонд должны быть прозрачными”, - сказал президент Ассоциации евроатлантического сотрудничества Сульхаддин Акпер.

Molla Nəsrəddin
03.06.2011, 11:42
В частности, начинается всесторонний политический диалог между властями и Палатой.
Предлагается немедленно прекратить политические репрессии, освободить политзаключенных, обеспечить свободу слова и собраний. Особо отмечается необходимость предоставления "приемлемых мест" для проведения митингов, включая центральную площадь Баку "Азадлыг".
Наряду с этим, говорится о важности устранения вмешательств госорганов в деятельность политических партий и НПО.

Ну не хочет власть диалога, не видит она эту Палату в упор и все тут! Палата сможет заставить власть сесть за стол переговоров?

Али Алиев
03.06.2011, 12:45
Хартия состоит из 7 пунктов:
1.Принять закон о статуса экс-президентов и распространить его на бывших руководителей страны - Аяза Муталибова, Абульфаза Эльчибея и Гейдара Алиева, а также членов их семей;
2.Объявить политическую амнистию; прекратить все уголовные дела возбужденные по политическим мотивам; обеспечить возвращение в страну всех политических деятелей, которые вынуждены были покинуть Азербайджан;
3. Объявить экономическо-финансовую амнистию; ликвидировать теневую экономику и обеспечить политические и правовые гарантии неприкосновенности легализованной собственности;
4.Формирование правительства национального доверия подотчетного обществу и способного осуществить политические и экономические реформы;
5. Провести референдум по конституционной реформе государственного управления;
6. Проведение по мажоритарно-пропорциональной системе свободных парламентских выборов и формирование многопартийной системы;
7.Соблюдение Азербайджаном всех своих международных обязательств и договоров. Авторы Хартии считают, что в Азербайджане установился коррумпированный авторитарный режим, попирающих политические, социальные, экономические права и свободы граждан.

Этот документ состоит из набора популистских шаблонов. Например, проведение референдума по конституционной реформе. Это полная чушь.

Али Алиев
03.06.2011, 13:03
Ну не хочет власть диалога, не видит она эту Палату в упор и все тут! Палата сможет заставить власть сесть за стол переговоров?

А что конкретно делает ОП? Чем и кого она может заинтересовать, какие силы у нее есть? Сыфр целых и сыфр десятых? Но этого мало, как мне кажется. Посмотрите на Навального. Один! А здесь три партии. А Навальный один! А здесь... В общем, "вчера раки были по три рубля, а сегодня по два, а у меня денег и на жабу нет"....

Короче, все по Шекспиру: "Нет повести печальнее не свете, чем повесть об Общественной палате":aggressive:

Molla Nəsrəddin
03.06.2011, 13:35
А что конкретно делает ОП? Чем и кого она может заинтересовать, какие силы у нее есть?

Так и я о том же.

Kerim
03.06.2011, 13:46
если они власть в своих руках не смогли удержать, что же вы ждете от них?

Kerim
03.06.2011, 13:51
просто дискредитировали еще одну идею

Али Алиев
03.06.2011, 13:58

Царь Мидас своим прикосновением превращал все в золото, а эти - в дерьмо...

Ни одной новой идеи. Ни одной. Почему они ничему не учатся, даже на собственных многочисленных ошибках? Почему раз за разом стукаются головой об одни и те же грабли? От этого грохота миллят никак отдохнуть не может.

Molla Nəsrəddin
03.06.2011, 14:27

Если звезды зажигают — значит — это кому-нибудь нужно?

/В.В. Маяковский/

Али Алиев
03.06.2011, 20:13
Если звезды зажигают — значит — это кому-нибудь нужно?

В.В. Маяковский

Значит - кто-то хочет, чтобы они были?
Значит - кто-то называет эти плевочки жемчужиной?

"Послушайте!" В.Маяковский

prostak
03.06.2011, 21:52
Предлагаю противникам ОП на общественных началах провести мониторинг того, как часто это название употреблялось игтидарскими представителями.

Потом подвести итог - наш славный игтидар не видит ее в упор или же просто делает хорошую мину при плохой игре. )

Али Алиев
03.06.2011, 22:05
А у меня встречное предложение: почему бы не посмотреть на итоги голосования про ОП?

prostak
03.06.2011, 22:20
А у меня встречное предложение: почему бы не посмотреть на итоги голосования про ОП?

Я смотрю и вижу почти 23 человека, недовольных существующим положением вещей.

Из них почти 16 человек или не желают перемен, или же по инерции не верят в существующую оппозицию, но взамен ничего предложить не в состоянии.

Теперь настал черед вашего стана. Результаты мониторинга будут весьма интересны, если решитесь или сумеете его провести.

Али Алиев
03.06.2011, 23:05

Простак, а почему бы вам не писать фантастические рассказы? В любом случае, вы пишите ерунду, не имеющую никакого отношения к цифрам опроса.

Тот факт, что люди проголосовали, не говорит о том, что чем-то недовольны. Напоминаю. Вопрос поставлен так: какой эффект будет иметь деятельность Общественной палаты? И большинство сказало: никакого эффекта не будет. То есть, что есть ОП, что ее нет, толка нет в обоих вариантах.

Из них почти 16 человек или не желают перемен, или же по инерции не верят в существующую оппозицию, но взамен ничего предложить не в состоянии.

Вы не устаете нести и с Дона, и с моря…. Кто вам сказал, что эти 16 человек не хотят перемен? Они просто не верят, что эти перемены принесет ОП. Почему вы решили, что они не в состоянии предложить? Что вас побудило предположить эдакое, что?

Короче, я занимаюсь социологией уже 35 лет, но такой ерунды давно не читал, вы переплюнули самого Хикмета Гаджи-заде по части «опросов», а он – еще тот дилетант.

prostak
03.06.2011, 23:32
Простак, а почему бы вам не писать фантастические рассказы? В любом случае, вы пишите ерунду, не имеющую никакого отношения к цифрам опроса.

Тот факт, что люди проголосовали, не говорит о том, что чем-то недовольны. Напоминаю. Вопрос поставлен так: какой эффект будет иметь деятельность Общественной палаты? И большинство сказало: никакого эффекта не будет. То есть, что есть ОП, что ее нет, толка нет в обоих вариантах.

Ерунду пишете вы, и не впервые. Если я пишу "почти", значит так и есть - "почти".

Если люди участвуют в опросе про ОП, значит, они не всем вокруг довольны, да и варианты ответов предполагают именно это.

Вы не устаете нести и с Дона, и с моря…. Кто вам сказал, что эти 16 человек не хотят перемен? Они просто не верят, что эти перемены принесет ОП. Почему вы решили, что они не в состоянии предложить? Что вас побудило предположить эдакое, что?

Короче, я занимаюсь социологией уже 35 лет, но такой ерунды давно не читал, вы переплюнули самого Хикмета Гаджи-заде по части «опросов», а он – еще тот дилетант.

Вы меня простите, но вашим 35-летним занятиям невелика цена, если вы не вполне адекватно понимаете несколько строчек, которые прочли только что.

Если вас не затруднит, еще раз прочтите то, на что хотели ответить, и сами исправляйтесь.

Но на ваш вопрос отвечу - "меня побудило предположить эдакое" простое отсутствие того, что должны бы предложить критиканы взамен критикуемого.

Али Алиев
04.06.2011, 01:08
Вы меня простите...

Нет, не прощу, и даже не просите. В соседней теме я уже отметил, что прекращаю с вами дискуссию, ибо вам рано еще с профи разговаривать.
"Бисер" у меня кончился, да и устал я по двадцать раз банальности разъяснять. Почитайте книжки, поработайте над собой, и лет через 5, не раньше, попробуйте еще раз.... А сейчас рано.

Все, что я мог бы вам сказать, указано в моей подписи. Так что, больше no comments.

prostak
04.06.2011, 04:36
Буду благодарен, если кто-нибудь объяснит этому, с позволенья сказать, "профи", что вырывать такой кусочек из контекста очень некрасиво.

Прямо как дитя несмышленное, ковыряющееся в песочнице. )

Xan
06.06.2011, 10:46
Посты с 517 по 525 - сообразили на троих. Клевый такой кухонник :) Молодцы ребята. Продолжайте, интересно за этой шизой наблюдать.

Али Алиев
06.06.2011, 19:41
Посты с 517 по 525 - сообразили на троих. Клевый такой кухонник :) Молодцы ребята. Продолжайте, интересно за этой шизой наблюдать.

Спасибо, что оценили "красоту игры":wink2:

А почему не среагировали на критику идеи проведении референдума? Я специально для вас выделил ее

Molla Nəsrəddin
07.06.2011, 10:39
А почему не среагировали на критику идеи проведении референдума? Я специально для вас выделил ее

Как это не отреагировал? Ведь, назвал же он нас с вами "шизой"?

Так вот, это и есть швондеровская реакция на критику.

Scarlett
07.06.2011, 10:40
Предлагаю противникам ОП....
вы уверены что здесь есть противники ОП?

Molla Nəsrəddin
07.06.2011, 10:48

Я противник ОП! Поскольку, ее имитационная деятельность льет воду на мельницу властей.

Я не считал, сколько раз власть упоминала ОП. Но она, с точки зрения своих интересов" совершенно правильно делает, "рекламируя" этот мыльный пузырь. Поскольку, бытующий на уровне общественного сознания, миф о существовании оппозиции расхолаживает людей, уводит их от борьбы.

С другой стороны, "позиционируя" "оппозиционеров" таким образом, власть как-бы говорит обществу: "Хотите быть в оппозиции и быть похожими на этих лузеров? Тогда валяйте"!

И это срабатывает! Никто не хочет быть лузером!

Scarlett
07.06.2011, 10:56

а я смотрю и вижу что почти 23 человека почти не безразличны к ОП, а почти остальным 60(пользователи посетившие эту тему) - 23= 37 человек почти наплевать на ОП.

Scarlett
07.06.2011, 10:57
Я .противник ОП! Поскольку, ее имитационная деятельность льет воду на мельницу властей.
я имела ввиду не данную структуру, в том виде в котором она есть и действует. А вообще ОП.

Али Алиев
07.06.2011, 11:05
Как это не отреагировал? Ведь, назвал же он нас с вами "шизой"?

Так вот, это и есть швондеровская реакция на критику.

Это называется уход от ответа, в социально-психологических обследования трактуется как негативная реакция...

Приходит еврей к раввину и говорит:
- Рэбе, не могу больше так жить, жена болеет, тёща пилит с утра до вечера, дочь на панель пошла, сын институт бросил, снаркоманился прямо на глазах, живём все вместе в двухкомнатной квартире, с работы уволили... ничего поделать не могу... Что делать, Рэбе, вы мудры и опытны, вы близки к Господу, помогите.
Рэбе подумал и ответил:
- Возьми лист ватмана, добрый человек, напиши на нём тушью большими буквам "ТАК БУДЕТ НЕ ВСЕГДА!", и повесь на видном месте.
- И что?
- И всё.
- Как всё?! Рэбе я пришёл к вам за советом, за помощью, а вы надо мной шутите!
- Никаких шуток. Иди и сделай, как сказано. Придёшь через два месяца.
Пошёл еврей восвояси.
Через два месяца приходит к раввину, весь сияет:
- Рэбе, вы волшебник!!! Жена выздоровела, дочь за ум взялась, бросила непотребства, встречается с приличным молодым человеком, скоро свадьба, сын спрыгнул с иглы, восстановился в институте, я нашёл новую работу, взял кредит, купил квартиру и разъехались с тёщей. Это рай, Рэбе, что я могу для вас сделать?
Рэбе помолчал, и говорит:
Да ничего не надо мне делать, добрый человек. Только ты... того... Плакатик-то пока не снимай...

Али Алиев
07.06.2011, 11:42
а я смотрю и вижу что почти 23 человека почти не безразличны к ОП, а почти остальным 60(пользователи посетившие эту тему) - 23= 37 человек почти наплевать на ОП.

Скарлетт, трагедия в том, что приходится объяснять, что молоко - белого цвета, а сажа - черного... В технике есть такой принцип - "защита от дурака". То есть, агрегат должен быть устроен так, чтобы максимально снизить риск неверного его использования. Максимально снизить, не более того, потому что полностью устранить риск нельзя, всегда найдется изобретательный дурак, который что-нибудь да напридумывает. Вы знаете, что в инструкциях американских стиральных машин когда-то писали: не предназначено для купания детей! Или на электрическом фене для волос было предупреждение: не опускать включенным в ванну с водой, особенно когда в ванне кто-то есть! Но в постингах, увы, подобной "защиты от дурака" нет.

Я пытался объяснить, что простофилевская трактовка опроса не имеет никакого отношения к анализу, но бестолку...

На АТС зарегистрировано около 7 тыс. юзеров, учитывая двойные ники, уход некоторых форумчан и проч., то можно предположить, что нас, как минимум, 3 тыс. человек. Из них обратили внимание на тему об ОП и проголосовало 23. То есть, менее 1%. Вот и весь интерес.

Али Алиев
07.06.2011, 11:47

Да, например, я. Ибо это мертворожденная идея. У оппозиции нет интеллектуального багажа и, главное, желания, чтобы создать что-нибудь дельное. Посмотрите на концепцию решения проблемы Карабаха, предложенную Мусават. Даже их обновленный вариант - полный отстой.

Scarlett
07.06.2011, 14:45
На АТС зарегистрировано около 7 тыс. юзеров, учитывая двойные ники, уход некоторых форумчан и проч., то можно предположить, что нас, как минимум, 3 тыс. человек. Из них обратили внимание на тему об ОП и проголосовало 23. То есть, менее 1%. Вот и весь интерес.
Позвольте уточнить. Если отойти от предположений и взять за основу реальные цифры, данную тему из участников форума(не гостей) посетило 60 юзеров. И следовательно принять участие в голосовании могли только они. И то, что тему посетило мало юзеров говорит о том, что интерес не к ОП, а вообще к внутренней политике низка. И эта заслуга не только власти но и оппозиции.

Scarlett
07.06.2011, 14:59
Да, например, я. Ибо это мертворожденная идея.
а я считаю что идея хорошая, и она могла объединить демократические силы. Но к сожалению понятие демократии у нашей оппозиции как и у нашей власти сводиться к демагогии....

Али Алиев
07.06.2011, 15:36
Позвольте уточнить. Если отойти от предположений и взять за основу реальные цифры, данную тему из участников форума(не гостей) посетило 60 юзеров. И следовательно принять участие в голосовании могли только они. И то, что тему посетило мало юзеров говорит о том, что интерес не к ОП, а вообще к внутренней политике низка. И эта заслуга не только власти но и оппозиции.

На АТС минимум 3 тысяч более-менее активных юзеров. И каждый из них мог видеть тему, но просмотрело ее 60 человек. А проигнорировало - 2940. Все. Всем по барабану всякие ОП, ЖП, ОППА или ....

Али Алиев
07.06.2011, 15:43
а я считаю что идея хорошая, и она могла объединить демократические силы. Но к сожалению понятие демократии у нашей оппозиции как и у нашей власти сводиться к демагогии....

А оппи всегда паразитируют на внешне привлекательных идеях, это известно.

Вот что я писал в соседней теме:

"...Вот «концепция» решения проблемы Карабаха, озвученная кандидатом в президенты Эльчибеем: "Это очень просто, надо всего лишь закрыть границу с Арменией!"

Помните, в свое время Г.Алиев инициировал обсуждение в парламенте проблемы Карабаха. И что выложила на стол Мусават? Филькину грамоту. А почитайте ее обновленную (!) «концепцию», этот набор штампов в духе съездов КПСС: обеспечить, поднять, усилить…Причем усилить боеспособность армии, а военный путь решения проблемы Карабаха даже в качестве гипотезы НЕ ПРЕДУСМОТРЕН. То есть, из года в год предлагается фигня. Это не просто ошибка, а системный просчет, говорящий об отсутствии интеллектуального багажа.

Башкан трубит, что он, якобы, победил на президентских выборах, но его представитель в ЦИК подписывает протоколы, где иной результат. Что, в партии не нашлось ни одного неподкупного? Или в Мусавате не догадывались, что их человека постараются переманить? То ли руководство Мусават тупое поголовно, то ли честных среди них нет. Есть и третья версия: Мусават пошел на это сознательно. Уж не знаю, что хуже.

Существует минимум две сотни (!) детально расписанных ненасильственных действий против власти, разработанных аж в 90-ые годы. Нет, оппозиция выбирает либо митинг либо какую-то демагогическую фигню вроде параллельного правительства или общественной палаты. Как может работать ОП если у них в интеллектуальной копилке ничего нет?! Почему И.Гамбар сбежал с нашего форума? Да потому, что крыть ему было нечем.

Лбы у оппи, похоже, медные, иначе раз за разом не стукались бы об одни и те же грабли. Слышите: банг! банг! банг! Вау, да они, кажется, получают от этого удовольствие!

Cайгон и Ямайка
07.06.2011, 15:56
На АТС минимум 3 тысяч более-менее активных юзеров. . Откуда такие скромные цифры????:roflmao::roflmao::roflmao:

Scarlett
07.06.2011, 15:59
На АТС минимум 3 тысяч более-менее активных юзеров.
откуда у вас эти цифры?:blink2:

Али Алиев
07.06.2011, 16:12
откуда у вас эти цифры?:blink2:

Зарегистрировано 7, я сократил....

Али Алиев
07.06.2011, 16:16
Откуда такие скромные цифры????:roflmao::roflmao::roflmao:

Энн, я вам одну умную вещь скажу, только вы не обижайтесь: в данном случае цифра значения не имеет. Вы же не простофиля, правда? Вы же понимаете, что все это буря в стакане воды.

Scarlett
07.06.2011, 16:36
Зарегистрировано 7, я сократил....
:lol:

Cайгон и Ямайка
07.06.2011, 17:44
Энн, я вам одну умную вещь скажу, только вы не обижайтесь: в данном случае цифра значения не имеет. Вы же не простофиля, правда? Вы же понимаете, что все это буря в стакане воды.
Увы, я простофиля и это правда... :crazy:

prostak
07.06.2011, 18:20
Возникает резонный вопрос - зачем же тогда копья ломать? )

Да, еще интересно было бы знать, что много ли игтидарских кандидатов получили на каком-то избирательном участке хотя бы сотню честных голосов (а избирателей на каждом участке - несколько тысяч)?

Если есть такие (оговорюсь, что несколько человек находится вне общего безличного списка), то срочно надо инициировать водружение им рукотворного памятника и разбивку именного парка или скверика. )

А вообще занимательная арифметика с разными приемчиками годится разве только для развлечения малолетней ребятни.

Али Алиев
07.06.2011, 19:30
Насколько мне известно, йаповская команда готовилась к выборам всерьез, ходили слухи, что они зондировали общественное мнение в округах, часть предполагаемых кандидатов отсеяли, других выдвинули в новых для них округах, третьим усилили поддержку, словом, поработали. Чего не скажешь об их противниках, те просрали избирательную кампанию на старте...

Кстати, существует куча способов пробиться в парламент даже при фальсификациях процесса выборов. Не на всех участках срабатывает, но пару десятков мест можно получить легально.

Правда, есть одно условие: для этого на плечах должна быть голова, и желательно - не чугунная. А у нашей оппи что?

Правильна! Я слышу: банг! банг! банг!

Scarlett
07.06.2011, 23:09
Насколько мне известно, йаповская команда готовилась к выборам всерьез,
А как готовиться эта команда к президентским выборам? в воздухе веет запах перемен.... вам ничего об этом не известно?

Xan
07.06.2011, 23:20
блин ну веселая стала тема, и все тут... шиза растянулась на пару страниц.

Искренне ваш, Швондер-хан.

Али Алиев
08.06.2011, 11:46
А как готовиться эта команда к президентским выборам? в воздухе веет запах перемен.... вам ничего об этом не известно?

Откуда мне знать? Я могу только предполагать. По большому счету, у игтидара нет нужды как-то по-особому готовиться к президентским выборам: в доблестных рядах оппи нет достойного соперника И.Алиеву. Ни одного. Президент всех перещеголял по рейтингу, а у оппи нет шансов вернуть себе уважение общества, их понимают, им сочувствуют, но голосовать за них не будут. И дело даже не в шалостях ЦИК, люди реально не голосуют за оппи (какие-то голоса всегда есть, но на выборы они не влияют).

Другое дело, если ситуация начнет меняться, но пока никаких признаков того, что власти не контролируют ситуацию, нет. Вот Хан сидит благоразумно дома, киши кими слушается супругу, а отчимы демократии не хотят 50 метров пройти от дома до митингующих. Так что, своя рубашка ближе к телу, а вы говорите – миллят, миллят.

Да и с интеллектуальным багажом у оппи напряг. Ни одной свежей идеи. Один сплошной банг! банг! банг!

Molla Nəsrəddin
08.06.2011, 11:55

Их хана Швондер может и получиться (həyatın hər üzü var), но из Швондера хан не получится!:lol:

Али Алиев
08.06.2011, 12:13

Сорри, вы уже Швондер или все еще Хан? Швондер-хан не может существовать в природе, это Молла верно подметил. Или опять что-то нафантазировали? :secret:

Xan
10.06.2011, 18:41
:)

Али Алиев
12.06.2011, 10:06
:)

Нафантазировали, значит. Вау, я вас начинаю понимать)))))

prostak
12.06.2011, 10:52
Али Алиев

Нафантазировали, значит. Вау, я вас начинаю понимать)))))

Xan, держитесь, оппоненты (тоже своего рода "оппи" :buba:) начинают колоться.

Уже есть признание в фантазерстве.

Набираемся терпения и ждем дальше. )

NURAN
12.06.2011, 12:48
Соглашусь с Али Алиевым, что по большому счету, в рядах оппи нет достойного соперника И.Алиеву. Ни одного. Им не то, что государство, даже беледиййе или село нельзя доверить в управление. А если доверишь, то через год эта деревьня или будет распордан, или заложен или стерть с лица земли. А Президент своими делами добился такую шкалу рейтинга, которую никто в Азербайджане не сможеть достичь. Действиетльно, у оппи нет шансов вернуть себе уважение общества, пока те "лица- фейсы", которые в начале 1990-х чуть не "пропили" Азербайджан и азербайджанцев. Здесь делане в "подтасовке" ЦИК, а фактически люди не голосуют за оппи. Да голосовать не за кого, одни "persone non grate".

Всем удачи и успехов!

Али Алиев
12.06.2011, 13:38
Xan, держитесь, оппоненты (тоже своего рода "оппи" :buba:) начинают колоться.

"Все зависит от диаметра иглы" (с) :buba:)

Хикмет Гаджи-заде
12.06.2011, 16:01
но пока никаких признаков того, что власти не контролируют ситуацию, нет.

Ну да....

И меры контроля разработаны очень эффективные

-------------------------

Хикмет Гаджи-заде: замечание.

Вы помещаете это изображение уже несколько раз, что нарушает правила:

3. Ограничения и запреты

3.1 Запрещены:

Мультипостинг - сообщения от одного и того же автора, оставленные подряд в одной теме. Мультипостингом считаются те сообщения, интервал между которыми не превышает трех дней. Такие сообщения засоряют тему, мешают в ней ориентироваться и искусственно раздувают ее объем.

Али Алиев
12.06.2011, 17:21
...никаких признаков того, что власти не контролируют ситуацию, нет. Вот Хан сидит благоразумно дома, киши кими слушается супругу, а отчимы демократии не хотят 50 метров пройти от дома до митингующих...

Да и с интеллектуальным багажом у оппи напряг. Ни одной свежей идеи. Один сплошной банг! банг! банг!

Ну да.... И меры контроля разработаны очень эффективные

Вау, что я вижу, главный форумский оппи берет свои слова обратно. То он утверждал, что, гюя, "власти совершили ошибку, полагая, что можно кого-то запугать", то соглашается, что у властей налажен действенный контроль, и что ни он сам, ни блоггеры не хотят выйти на митинг. Маладес!

prostak
12.06.2011, 22:07
Соглашусь с Али Алиевым, что по большому счету, в рядах оппи нет достойного соперника И.Алиеву. Ни одного. Им не то, что государство, даже беледиййе или село нельзя доверить в управление. А если доверишь, то через год эта деревьня или будет распордан, или заложен или стерть с лица земли. А Президент своими делами добился такую шкалу рейтинга, которую никто в Азербайджане не сможеть достичь. Действиетльно, у оппи нет шансов вернуть себе уважение общества, пока те "лица- фейсы", которые в начале 1990-х чуть не "пропили" Азербайджан и азербайджанцев. Здесь делане в "подтасовке" ЦИК, а фактически люди не голосуют за оппи. Да голосовать не за кого, одни "persone non grate".

Всем удачи и успехов!

И вам успехов в словообразовании (да и в стилистике явно виден новый шлейф).

Аллаһ сизин кимиләрә сөзү ҝедән шкаланы чох ҝөрмәсин! Амин!

prostak
20.06.2011, 01:59
http://gdb.rferl.org/2C862C32-4433-4446-B489-A8CB08367D8F_w80.jpg İctimai Palatanın 19 iyun mitinqi dəqiqəbədəqiqə (http://www.azadliq.org/content/article/24239435.html)

Molla Nəsrəddin
24.06.2011, 10:25
http://gdb.rferl.org/2C862C32-4433-4446-B489-A8CB08367D8F_w80.jpg İctimai Palatanın 19 iyun mitinqi dəqiqəbədəqiqə (http://www.azadliq.org/content/article/24239435.html)

Ну и какую лепту в демократизацию страны внес этот онанизм?

prostak
24.06.2011, 14:24
Ну и какую лепту в демократизацию страны внес этот онанизм?

Лепту (http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B0)-то, вне всякого сомненья, внес.

prostak
06.07.2011, 01:38
По поводу утверждения

Ну не хочет власть диалога, не видит она эту Палату в упор и все тут!

İCTİMAİ PALATA DAĞILIR? (http://www.musavat.com/new/Siyasət/103654-İCTİMAİ_PALATA_DAĞILIR?)

Hakimiyyətə yaxın media quruluşlarında İctimai Palatanın dağılmağa başladığı haqda təbliğata start verilib. İqtidar mediasını oxuyanda belə təəssürat yaranır ki, artıq İctimai Palata mövcud deyil. Maraqlıdır ki, Fikrət Cəfərov adlı deputatlığa keçmiş namizədin ötən həftə istefa verməsindən başqa İP-in ziyanına olan bir fakt belə ortada yoxdur.

İctimai Palatanın üzvü Pənah Hüseyn bildirdi ki, İP-in dağılması barədə hakimiyyətyönlü KİV-də aparılan təbliğatın heç bir əsası yoxdur. Əslində belə təbliğata start verilməsi hakimiyyətin İctimai Palatanın mövcudluğundan, sıralarının getdikcə genişlənməsindən narahatlığının göstəricisidir: “Bu antitəbliğat həm də o deməkdir ki, hakimiyyət özünün əsas siyasi rəqibi, alternativi kimi İctimai Palatanı görür. Bu da çox aydın bir şəkildə Prezident Administirasiyasının İctimai siyasi şöbəsinin müdiri Əli Həsənovun ötən həftə İctimai Palata ilə bağlı açıqlama və məsləhətində öz əksini tapmışdı. Əli Həsənov hakimiyyətin İctimai Palatanın mövcud olmasını istəmədiyini İctimai Palatanın buraxılmasının ən doğru addım olacağı məsləhətini söyləməklə dilə gətirmişdi. Diqqət edirsinizsə, hakimiyyətə yaxın mediada İctimai Palatanın dağılması prosesinin getməsi barədə faktlara söykənməyən antitəbliğat da məhz Əli Həsənovun həmin müsahibəsindən sonra intensivləşib”.

P.Hüseynin sözlərinə görə, İctimai Palata yaranması və fəaliyyəti ilə 2011-ci ilin ən böyük siyasi hadisəsi olub. Həmçinin hakimiyyətin illər ərzində həyata keçirdiyi planı pozub: “Hakimiyyətin uzun illər ərzində demokratik institutlara, müxalifətə qarşı mübarizəsinin nəticəsi olaraq əldə elədiyi ən böyük nailiyyətlərdən biri ondan ibarət idi ki, faktiki olaraq siyasi partiyaların fəaliyyət müstəvisi yox edilmişdi. Hakimiyyət belə hesab edirdi ki, artıq siyasi prosesi udmuşdur. İctimai Palatanın yaranması və fəaliyyəti hakimiyyətin bu kursunu pozdu. Ona görə də bütün istiqamətlərdə İctimai Palatanın dağılması və ya dağıldığı rəyinin yaranması üçün iş aparılır. Bu faktın özü İctimai Palatanın gücləndiyinin və proseslərə təsirinin artmasının əlaməti kimi dəyərləndirilməlidir. Məsələn, son dövrlər hakimiyyət ADP-dən və ya digər partiyalardan mənfi rakursda yazılması və hakimiyyətdəkilərin danışmasının şahidi olmamışıq. Mən Sərdar Cəlaloğlu ilə şəxsi dostluq münasibətlərimdən istifadə edib ərklə onun partiyasının adını çəkirəm. Halbuki ADP sanballı partiyalardan biridir”.

O ki qaldı İP-dən kiminsə istefa verməsinə, P.Hüseyn dedi ki, böyük spektri əhatə edən qurumdan kiminsə getməsi, oraya yeni şəxslərin gəlməsi normal haldır: “İkincisi, kimlərin getməsinə və kimlərin gəlməsinə də nəzər salsaq görərik ki, İctimai Palata zəifləmir, güclənir. İctimai Palatadan cəmi bir nəfər-deputatlığa keçmiş namizəd Fikrət Cəfərov ötən həftə istefa verib. Ancaq elə keçən həftə keçirilən sessiyada İP-ə 27 nəfər yeni üzv qəbul edilib. Həmin 27 nəfərin sırasında çoxlu sayda alimlər, professorlar, ayrı-ayrı sahələrin mütəxəssisləri var. Göründüyü kimi, keyfiyyət və kəmiyyət məsələsində gedən və gələnlər arasında dəfələrlə böyük miqyasda fərq var. Bu faktı, reallığı görməzdən gəlib bir nəfərin istefasını İctimai Palatanın dağılması kimi qələmə vermək isə gülünc və hakimiyyətin hansı vəziyyətə düşdüyünün göstəricisidir. Hakimiyyət Fikrət Cəfərovun istefasının ümidinə qalıbsa, bu onun vəziyyətinin heç də yaxşı olmadığını göstərir. Çünki Fikrət Cəfərovun kim olduğunu yəqin ki, Azərbaycan ictimai-siyasi sferasının çox böyük qismi və kütlə bilmir”.

P.Hüseyn hakimiyyətin 3 aydır İctimai Palatanı dağıtmaq üçün iş apardığını, lakin ciddi heç nəyə nail ola bilmədiyini açıqladı: “İqtidar son 3 ayda İctimai Palatadan çoxsaylı istefalara nail olmaq üçün ciddi iş aparırdı. Bu iş indinin özündə də aparılır. Bugünədək cəmi bir-iki itki olub ki, bunu da ciddi itki hesab etmək təbii ki, yersiz olardı. Hakimiyyət hazırda İctimai Palatadan kütləvi istefalara nail olmaq üçün ciddi şəkildə məşğuldur və bundan sonra daha da güclü iş aparıldığının şahidi olacağıq. İctimai Palata gücləndikcə, hakimiyyət daha ciddi hərəkətə keçir”.

AXCP sədrinin müavini, İP üzvü Fuad Qəhrəmanlı bildirdi ki, İP-in dağılması hakimiyyətin arzusudur. İqtidar mediası o arzunu ifadə edir: “Bu həm də hakimiyyətin İctimai Palata ilə bağlı isterikasının ifadəsidir. Hakimiyyət İctimai Palatanın cəmiyyətdə və beynəlxalq aləmdə iqtidara alternativ komanda olaraq tanınmasından ciddi narahatlıq keçirir. Ona görə də İctimai Palatanın buraxılmasında, dağılmasında maraqlıdır. Verilən açıqlamalar, yazılar bu maraqdan irəli gəlir. Lakin ciddi heç nəyə nail ola bilməyəcəklərinə əminik”.

prostak
06.07.2011, 01:49
Bank müxalifətçilərə açılan hesabı niyə bağlayıb? (http://www.azadliq.org/content/article/24256509.html)

http://gdb.rferl.org/1811D876-6C3F-40AF-851E-1796DD21E4D7_s_w270.jpg

İctimai Palatanın 2 aprel mitinqində həbs olunanların ailələrinə yardım üçün açılan bank hesabı bağlanıb. Palatanın İnsan Haqları və Azadlıqlarının müdafiəsi Komitəsinin sədri Vidadi Mirkamal AzadlıqRadiosuna belə deyib. Onun sözlərinə görə, ötən həftənin 5-ci günü Access Bankın Binəqədi şöbəsində Azərbaycan manatı, ABŞ dolları və avro valyutası ilə bank hesabları açıblar və bu hesabları mətbuatda yayıblar:

- Bir gün sonra mənə zəng vurdular ki, sizin bank hesabınızla bağlı problem yaranıb, banka gəlin.

Vidadi Mirkamal danışır ki, həftənin birinci günü bankın filialına gedəndə onu müdirin otağına dəvət ediblər:

- Gördüm ki, müxalif yönlü qəzetləri yığıblar stolun üstünə. Müdir mənə dedi ki, hesab nömrəniz mətbuatda yayılıb, pul yığırsız. Mən də dedim ki, bundan sizə nə?. Sizin vəzifəniz mənim adıma gələn vəsaiti toplayıb mənə təqdim etməkdən ibarətdir.

«...SƏHMDARLARA MÜRACİƏT EDƏCƏYİK»

Vidadi Mirkamal deyir ki, filial rəhbərliyi ona bankdakı hesabların rəsmən bağlandığını elan ediblər. Amma ona bunu təsdiqləyən hər hansı bir sənəd verməyiblər:

- İndi biz bu hesaba pul köçürəcəyik, əgər vəsait qəbul olunmasa, bildirilsə ki, hesab bağlanıb, onda bunu əsas götürüb məhkəməyə və bankın səhmdarlarına müraciət edəcəyik.

İctimai Palatanın komitə sədri baş verənləri siyasi amillərlə izah edir. Deyir ki, kimsə xəstəsinin müalicəsi üçün açdırdığı bank hesabını mətbuatda sərbəst yaya bilirsə, deməli, hansısa məhbusun ailəsinə maddi yardım göstərilməsi üçün də hesab açıb ictimaiyyətdən dəstək istəyə bilərlər.

- Biz ona görə Access Bankı seçdik ki, onların səhmdarları xaricdə yerləşirlər, onu bir Avropa bankı saydıq. Amma belə deyilmiş, onlar da siyasi təzyiqdən uzaq deyillərmiş.

Vidadi Mirkamalın sözlərinə görə, onlar belə bir hesabı xarici ölkələrin birində açmağı fikirləşirlər.

«BANK HESABLAR HAQQINDA MƏLUMATLARI ŞƏRH ETMİR»

Biz məsələyə Access Bankdan aydınlıq gətirməsini istədik. Banka göndərdiyimiz yazılı sorğuda öyrənmək istədik ki, bankın daxili qaydaları 2 aprel mitinqində həbs olunan məhbusların ailələrinə yardım göstərməsi məqsədilə hesab açılmasını qadağan edirmi? Qadağan edirsə, bu qadağa hansı əsasa və qanuna söykənir? Bu sualların cavabında Access Bankın ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən AzadlıqRadiosuna yazılı şəkildə bildirdilər ki, onlar ölkənin mövcud bank qanunvericiliyinə və müştərilərlə bağlanan müqavilənin şərtlərinə görə, müştərinin bank hesabları haqqında məlumatları gizli saxlamağa borcludurlar: «Ona görə də Access Bank Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti bank hesabları haqqında heç bir məlumatı şərh etmir», - bankın açıqlamasında deyilir.

BANKIN SƏHMDARLARI

Access Bankın rəsmi saytında verilən məlumata görə, nizamnamə kapitalı 100 faiz xarici kapitaldan ibarətdir və altı beynəlxalq maliyyə institutuna məxsusdur. Bu səhmdarlar arasında Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası, KfW - Kreditanstalt für Wiederaufbau kimi maliyyə institutları var.

«MÜŞTƏRİ AYRI-SEÇKİLİYİ MƏHKƏMƏ PREDMETİ OLA BİLƏR»

Hüquqşünas Yalçın İmanov AzadlqRadiosuna bildirib ki, əgər bankın müştəriyə ayrı seçkilik göstərməsi faktı təsdiqlənərsə, bu məsələ məhkəmə predmeti ola bilər:
- Ayrı seçkilik də həm yerli qanunvericiliyin, həm də beynəlxalq konvensiyalar tərəfindən tətbiq olunur, məsuliyyət müəyyən eləyir. Yəni sən ayrı seçkilik qoyursan, burda siyasi ayrı seçkilikdən söhbət gedir.

İqtisadçı Vüqar Bayramov isə deyir ki, hesabla bağlı məsələ müqavilənin şərtlərindən asılıdır və müştəri Vidadi Mirkamal rəsmi şəkildə banka müraciət etməlidir ki, hesabının bağlanmasının səbəbini öyrənsin. Ekspert bildirir ki, müştəri cavab almadığı təqdirdə məhkəməyə üz tuta bilər.

Vidadi Mirkamal deyir ki, onların müqaviləsində hesabın yayılmasını qadağan edən və ya məhdudlaşdıran bənd olmayıb və onlar banka hesabın bağlanması səbəblərini öyrənmək üçün rəsmi müraciət edəcəklər.

prostak
14.07.2011, 16:29
“Hökümət haqqı deyən insanları zor gücünə susdurmağa cəhd edir” (http://qafqazinfo.az/“HÖKÜMƏT_HAQQI_DEYƏN_INSANLARI_ZOR_GÜCÜNƏ_SUSDURMA ĞA_CƏHD_EDIR”-1728-xeber.html)

“Hakimiyyətin gördüyü işlər də yetərsiz və yarıtmazdır”

İctimai Palata ötən il baş vermiş Kür daşqınlarının fəsadlarını aradan qaldırmaq işində hökumətin fəaliyyətini tənqid edən bəyanat yayıb. Qurumun üzvü olan partiyalardan “Qafqazinfo”ya daxil olan bəyanatda bildirilir ki, 2010- cu ilin yazında baş vermiş Kür daşqınlarından 15 aya yaxın vaxt keçir. Qeyd olunur ki, ölkədə hökm sürən yanlış idarəetmənin nəticəsi olaraq meydana gəlmiş daşqınlar nəticəsində 20 mindən artıq ev, 110 min hektar əkin və örüş sahələri su altında qalıb, regionun sosial- iqtisadi həyatına, infrasturkturuna böyük həcmdə ziyan dəyib: “Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, ötən müddət ərzində Nazirlər Kabinetinin 09 iyul 2010- cu il tarixli 197 saylı sərəncamına əsasən fəlakətin nəticələrinin aradan qaldırılması üçün dövlət büdcəsindən 300 milyon manat vəsait ayrılmasına baxmayaraq bu istiqamətdə görülən işlər qənaətbəxş səviyyədə deyil. Sözü gedən sərəncama əsasən tikilməsi nəzərdə tutulan 3205 evdən bu gün “Kür” Vətəndaş Cəmiyyəti Qərargahı və digər qurumların verdiyi məlumata görə, 1800- 2000 civarında ev tikilib. Qalan evlərin tikilməməsi səbəbi, eləcə də daşqınların nəticələrinin aradan qaldırılması ilə bağlı ayrılan vəsaitin hansı həcmdə xərclənməsi, bu vəsait hesabına hansı işlərin görülməsi, bir evin tikintisi üçün nə qədər vəsaitin xərcləndiyi barədə hökümət heç bir məlumat vermir. Bütün sahələrdə olduğu kimi Kür daşqınlarının nəticələrinin aradann qaldırılması istiqamətində də ayrılan vəsaitlər talan edilir, vəsaitlərin xərclənməsinə ictimai nəzarətin təmin olunmasına imkan verilmir və məlumatlar ictimaiyyətdən gizlədilir. Mülkiyyət hüquqlarının qorunmasını təmin edən insanlara hakimiyyət səviyyəsində müxtəlif səpkili təzyiqlər edilir. Bu gün yüzlərlə insan var ki, Kür daşqınlarına görə hələ də kompensasiya ala bilməyib, qəzalı olduğuna görə uzun müddətdir ki, öz evində yaşaya bilmir, qonşularda və qohumlarının evində gecələyir”.

İctimai palata bəyan edib ki, müstəqil iqtisadçıların və QHT- lərin cəmləşdiyi Milli Büdcə Qrupunun (MBQ) verdiyi məlumata görə ötən il Kür daşqınlarının baş verdiyi Aran bölgəsi fəlakətə qədər ölkənin bostan məhsullarının 30- 33%- hissəsini verirdi: “Təəsüflə qeyd etmək lazımdır ki, bütün rıçaqları əlində cəmləşdirən hakimiyyət regionda əvvəlki məhsuldarlığı, normal həyat şəraitini, sosial infrastrukturu bərpa etmək əvəzinə dövlət büdcəsindən bu istiqamətdə ayrılan vəsaitlərin talan edilməsi, hüquqlarını tələb edən insanlara qarşı isə represiyya tədbirləri həyata keçirməklə məşğuldur. Bir qrup insanın Kür daşqınları ilə bağlı dəyən ziyanın ödənilməsi tələbi ilə məhkəmələrə müraciət etməsi, son zamanlar Sabirabad, Saatlı, İmişli, Hacıqabul və digər fəlakətdən əziyyət çəkən rayon sakinlərinin keçirdiyi etiraz aksiyaları, irəli sürdükləri tələblər, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının cəmləşdiyi “Kür” Vətəndaş Cəmiyyəti Qərargahının bu istiqamətdə apardığı ardıcıl monitorinqlərin və hazırladığı hesabatların nəticələri bir daha göstərir ki, ötən müddət ərzində hökümətin bütün sahələrdə olduğu kimi Kür daşqınlarının nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində gördüyü işlər də yetərsiz və yarıtmazdır.

Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, hökümət ötən 15 ay ərzində Kür daşqınlarının fəsadlarının aradan qaldırmaq, mövcud problemləri həll etmək əvəzinə haqqı deyən, hüquqlarını tələb edən insanları zor gücünə susdurmağa cəhd edir. Son günlər Sabirabadda keçirilən aksiyada iştirak edənlərin tez- tez polisə çağrılması və onlara əsassız xəbərdarlıq edilməsi, “Kür” Vətəndaş Cəmiyyəti Qərargahının İmişlidən olan üzvü, “Gündəm- Xəbər” qəzetinin bölgə müxbiri Kəmalə Rəhmanqızının təzyiqlərə və təhdidlərə məruz qalması, Qərargahın digər üzvü, “Hürriyyət” qəzetinin bölgə müxbiri Məhbub Zülfüqarlının İmişli RİH- nin şöbə müdirinin qohumları tərəfindən vəhşicəsinə döyülməsi və s. faktlar məmurların Kür daşqınları ilə bağlı yol verdikləri korrupsiya və qanunsuz əməllərini ört- basdır etmək cəhdidir”.

İctimai Palata bir daha höküməti Kür daşqınlarının nəticələrinin aradan qaldırılması ilə bağlı təxirəsalınmaz tədbirlər görməyə, haqqını tələb edən insanları susdurmağa deyil, onların haqlı tələblərini yerinə yetirməyə, günahsız şəxslərə qarşı zorakı hərəkətlərə yol verənlər barədə ciddi ölçü götürməyə çağırır.

prostak
11.09.2011, 22:10
İctimai Palata demokratiyaya keçidin sərt, inqilabi variantını da hazırlamağa qadirdir (http://www.mediaforum.az/az/2011/09/09/İCTİMAİ-PALATANIN-İÇİNDƏN-İNDİKİ-HAKİMİYYƏTDƏN-054610516c02.html)

http://www.mediaforum.az/images/articles/2011/09/09/Isa%20Qember_Mediaforum.jpg

Müsavat Partiyasının başqanı, İctimai Palatanın Koordinasiya Şurasının üzvü İsa Qəmbər “Media forum”un qonağı olaraq saytın əməkdaşları Alya və İmdad Əlizadənin suallarını cavablandırıb.

- İsa bəy, İctimai Palatanın hazırladığı “Demokratiyaya yumşaq keçidin yol xəritəsi” indiki şərtlər daxilində reallaşması, yumşaq desək, çox çətin görünən sənəddir və həm buna, həm də göstərilən hədəflərin əhatə dairəsinə görə hakimiyyətdən daha çox cəmiyyətə ünvanlanmış təkliflər paketini, hətta bir növ seçki platformasını xatırladır. Belədirmi?

- İctimai Palata artıq Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının ciddi bir reallığına, əsas diqqət mərkəzində olan ictimai-siyasi mərkəzlərdən birinə çevrilib. Bunu ölkədə də, beynəlxalq miqyasda da bilirlər və belə də qəbul edirlər. İctimai Palata özünün mövqeyini, platformasını cəmiyyətə təqdim etməkdə davam edir. Bu yaxınlarda platformamız daha geniş, ətraflı, vahid sənəd halında ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılacaq.
Ancaq “Demokratiyaya yumşaq keçidin yol xəritəsi” sırf platforma sənədi deyil. Bu, ölkədə avtoritarizmdən demokratiyaya keçidin nə cür mümkün ola biləcəyini göstərən bir sənəddir, yol xəritəsidir. Bəzən deyirlər ki, inqilabi sarsıntılar olmadan bu mümkün deyil. Biz öz niyyətimizi, mövqeyimizi ortaya qoyduq ki, yumşaq keçid mümkündür. Bunun üçün sadəcə qarşılıqlı iradə lazımdır, hər iki tərəfin - demokratik düşərgənin və hakimiyyətin iradəsi lazımdır. Demokratik düşərgənin önəmli bir hissəsi demokratiyaya keçidin dinc yolla mümkün olduğunun nümunəsini sərgiləmiş oldu. Hakimiyyət qəbul etməyəcəksə, bu yol xəritəsi tarixi sənəd kimi qalacaq, bizim pozitiv, hakimiyyətin isə neqativ, avtoritar düşüncəsindən xəbər verəcək, tarixə şahidlik edəcək. Bu baxımdan hesab edirəm ki, sənəd artıq öz tarixi missiyasını yerinə yetirməyə başlayıb.

http://www.mediaforum.az/images/articles/2011/09/09/Isa%20Qember_Mediaforum%20(3).jpg

- Bu sənəddə cəmiyyət həyatının bütün sahələrini əhatə edən istiqamətlər var. Bunları həyata keçirə biləcək qüvvəniz necə, varmı?

- Yenə təkrar edirəm ki, bu hələ bizim yol xəritəmizdir. Bilavasitə platforma hazırlanacaq və orada Azərbaycanın problemləri buradakından qat-qat geniş şəkildə açıqlanacaq və o problemlərin həlli yolları ilə bağlı İctimai Palatanın təklifləri cəmiyyətə təqdim ediləcək.
O ki qaldı problemləri həll eləmək üçün komandaya, İctimai Palatada bu gün çox ciddi bir potensial toplaşıb: aparıcı siyasətçilər, iqtisadçılar, hüquqşünaslar, filosoflar, sosioloqlar, gənclər, yazarlar, azad düşüncəli insanlar, müxtəlif sahələr üzrə mütəxəssilər var. Prinsip etibarilə burada ölkəni idarə edəcək potensial var. Ancaq bu dəqiqə bizim iddiamız o deyil ki, İctimai Palata hakimiyyətə gələcək və ölkəni idarə edəcək. Bizim iddiamız ölkədə demokratik dəyişikliklərin baş verməsidir. Bizim istəyimiz ölkədə azad və ədalətli seçkilərin keçirilməsi, onun nəticəsində xalqın seçdiyi qüvvənin ölkəni idarə etməsi, problemləri həll eləməyə başlamasıdır. Mən əminəm ki, yaxşı niyyətli, pozitiv düşüncəli, xalqın seçdiyi və xalqa hesabat verməyə hazır olan hakimiyyət formalaşanda cəmiyyətin bütün idarəetmə üçün yararlı hissəsini mərkəzə toplamağa, idarəetməyə cəlb etməyə çalışacaq. Mən belə bir problem görmürəm. Əgər bu ölkəni aralarında xeyli nadan insanların olduğu hakimiyyət idarə edirsə, görün demokratik düşüncəli, azad təfəkkürlü, xoş niyyətli qüvvə hakimiyyətdə olarsa, cəmiyyətin bütün potensialından nə cür istifadə eləmək olar.

- İctimai Palatanın hakimiyyət iddiası yoxdur dediz. Belə ciddi platformayla çıxış edən qurumun onu reallaşdırmaq niyyəti sərgiləməməsi dərəcədə məntiqlidir?

- Gəlin məsələləri qarışdırmayaq. Müsavat Partiyası var və bu partiya ölkənin məsuliyyətini tam şəkildə üzərinə götürməyə hazır olduğunu bəyan etmiş siyasi qüvvədir. Eyni zamanda İctimai Palatada digər siyasi qüvvələr də var ki, iddialarını dəfələrlə ortaya qoyublar. Söhbət ondan getmir ki, biz hakimiyyətə iddialı deyilik. Söhbət ondan gedir ki, bizim başlıca məqsədimiz İctimai Palatanın hakimiyyətə gəlməsi deyil, ölkədə demokratik mühitin yaradılması, xalqın özünə hakimiyyət seçməsi üçün şərait formalaşmasıdır. Ən önəmlisi budur. Təbii ki, İctimai Palatanın içindən çox rahat şəkildə indiki hakimiyyətdən güclü ən azı 10 iqtidar komandası təşkil etmək olar. Buna heç bir şübhə yoxdur.

- Deməli, İctimai Palatada birləşmiş partiyalar siyasi mübarizə məqamında yenidən ayrılacaqlar.

- İctimai Palata vətəndaş hərəkatıdır, demokratik düşərgənin toparlanma modelidir, bu düşərgədəki ən önəmli qüvvələrinin cəmləşdiyi hərəkatdır. İctimai Palatanı olduğu kimi qəbul etmək lazımdır.

- Amma İctimai Palatanın aparıcı qüvvəsi qismində Müsavat və AXCP önə çıxır, cəmiyyətə istər-istəməz belə impuls verilir ki, bu partiyalar birgə mübarizə aparırlar.

- Yenə yada salmağa məcburam ki, İctimai Palata sırf siyasi təşkilat deyil, vətəndaş hərəkatıdır. O, siyasi təşkilatların birləşmə modeli deyil, ölkəni dəyişmək istəyən insanların birləşdiyi hərəkatdır. Burada 10-dan çox partiyanın nümayəndələri, heç bir partiyaya üzv olmayan müstəqil insanlar, özünü rəsmən müxalif mövqeli elan etməmiş insanlar var. Onlar siyasətçi deyillər, sadəcə vətəndaşdırlar və ölkənin dəyişməsini, normal ölkəyə çevrilməsini istəyirlər. Demokratik düşərgədəki əvvəlki toparlanma modelləriylə müqayisədə İctimai Palatanın üstün cəhətlərindən biri də odur ki, burada cəmiyyətin geniş kəsimi bir araya gəlib. İlin-günün bu vaxtında biz İctimai Palatanı siyasi mexanizmə çevirmək haqda düşünməyə başlasaq, bunun ümumi işə heç bir faydası olmayacaq, ancaq vaxtından əvvəl problemlər yaradan bir şey olacaq.
Mən İctimai Palatanın necə yaradıldığını xatırlatmaq istəyirəm. Azərbaycan tarixindəki ən biabırçı parlament seçkisindən sonra hüquqları pozulmuş millət vəkilləri olaraq biz forum keçirdik və orada qərara alındı ki, Milli Məclisin legitim olmadığını bəyan edən və yeni parlament seçkisinin keçirilməsini tələb edən mövqe ortaya qoyulsun. İctimai Palatanın rəsmi tələbi yenə də ölkədə yeni parlament seçkilərinin keçirilməsidir. Buna nail olanda, o zaman bizim seçkilərdə necə iştirak edəcəyimiz həll olunası məsələlərdir. Bu gün bu məsələləri gündəmə daşımağa ehtiyac görmürük.

- Hakimiyyətin sizin təkliflərinizi dəyərləndirəcəyi ehtimalı varmı?

- Hakimiyyət onları qəbul etməyəcəyi haqda ilkin siqnalları verib. Amma onlar demokratiyaya keçidin bu yumşaq variantını qəbul etməyəcəklərsə, o zaman İctimai Palata demokratiyaya keçidin sərt, inqilabi variantını da hazırlamağa qadirdir. Təbii ki, hakimiyyət öz xoşu ilə islahatlara getməyəcəyini rəsmən etiraf edəndən sonra biz mübarizənin daha sərt formaları barədə cəmiyyətə sözümüzü bir daha çatdıracağıq.

- Dəyişməli olan seçki mühiti, qadağan edilmiş kütləvi aksiyalar və rədd edilən dialoq təklifləlri fonunda siyasi mübarizənin başqa hansı mübarizə metodlarından istifadə etməyi düşünürsüz?

- Hələlik biz hakimiyyətin rəsmi cavabını almamışıq. Bu günlərdə sənəd rəsmən hakimiyyətə təqdim olunacaq. Yol xəritəsi hələlik ancaq mətbuatda təqdim olunub və hakimiyyət Prezident Administrasiyasının şöbə müdiri Əli Həsənovun simasında bu sənədə mənfi münasibət bildirib. Biz onun yanaşmasını məsuliyyətli yanaşma hesab eləmirik. Yüksək vəzifə tutan dövlət məmuru üçün səviyyəli yanaşma deyil.
Amma onun açıqlamasının axırıncı cümləsi bizim diqqətimizi cəlb etdi. O deyib ki, bizi vaxtından əvvəl seçki keçirməyə sövq edəcək nə daxili, nə də xarici səbəblər var. Biz istərdik bu adamlar başa düşsünlər - nə qədər ki, daxili səbəblər hakimiyyəti seçki keçirməyə məcbur eləmir, özləri buna qərar versinlər. Daxili səbəblər məcbur eləyəndən sonra bəlkə də hakimiyyətin yeni seçki keçirməyə zamanı qalmayacaq. Necə ki, müasir tarix boyu bunu dəfələrlə görmüşük, indi də ərəb ölkələrində müşahidə edirik. İlkin təkliflər ortaya çıxanda, daxildən və xaricdən diktatorlara deyəndə ki, islahatlara getmək lazımdır, onlar bunu qəbul eləmirlər, heç bir ehtiyac olmadığını deyirlər. Amma daxili səbəb ortaya çıxanda onların buna zamanı belə qalmır, çatdıra bilmirlər. Son bir ildə dəfələrlə bunu müşahidə eləmişik.
Ona görə də bizim hakimiyyətə məsləhətimiz odur ki, məsələyə məsuliyyətli yanaşsın. Ancaq təbii ki, bizə rəsmi şəkildə mənfi cavab versələr, biz də, cəmiyyət də, bütün dünya da görəcək ki, hakimiyyət dialoqdan, islahatlardan rəsmən imtina edir. O zaman, təbii ki, hakimiyyətin görmədiyi səbəbləri yaratmaq lazım gələcək. Bu isə ictimai fəallıqdan, kütləvi tədbirlərdən, mitinqlərdən keçir. Mən kütləvi tədbirləri demokratik mübarizənin önəmli tərkib hissəsi sayıram, bunlar bir-biri ilə ziddiyyət təşkil etmir. Hesab edirəm ki, ölkədə çox ciddi əhval-ruhiyyə dəyişikliyi prosesi gedir və bunu görməyənlər yanılırlar. Ölkədəki narazılıq o həddə çatıb ki, tezliklə açıq şəkildə özünü göstərəcək və hakimiyyət də o səbəbləri görmüş olacaq.

- Son illərdə müxalifət hakimiyyətə dəfələrlə dialoq təklif edib və hamısı da mənfi qarşılanıb. Belə olan halda yenidən hakimiyyətə dialoq təklifi etmək nəyin nəticəsidir? Bu, başqa mübarizə metodu qalmadığı üçün tam güzəşt mövqeyi tutmaqdır, yoxsa ölkədə ciddi fəsadların baş verməməsinə çalışmaq?

- Hesab edirəm ki, demokratik düşərgə tərəfindən Əliyev rejiminə bu səviyyədə təklif bu günə qədər edilməyib. Ayrı-ayrı partiyaların, siyasətçilərin çıxışlarında, müsahibələrində dialoq təklifi səslənib. Bəzi siyasətçilər isə məktub göndərərək onların partiyası ilə hakimiyyət arasında dialoq başlanmasını təklif ediblər. Ancaq heç bir halda bu cür ciddi, hərtərəfli hazırlanmış, cəmiyyətin önəmli hissəsi adından sənəd təqdim olunmayıb. Ona görə bu sənədi başqa təkliflərlə müqayisə etmək doğru olmazdı.
Eyni zamanda bu, hansısa hadisədən sonra, bir günün içərisində ortaya çıxan bir sənəd deyil. Bu, İctimai Palatanın siyasətinin, strategiyasının bir elementidir. Biz ötən ilin noyabr-dekabr aylarında keçirdiyimiz forumlarda demokratik düşərgənin toparlanmasını təmin edən hərəkatın yaradılmasını qarşımıza məqsəd qoymuşduq. Dekabrın sonunda İctimai Palatanı yaratdıq, həmin sessiyanın özündə də İctimai Palatanın mövqeyi bəyan edildi. Biz hakimiyyətə də, cəmiyyətə də, dünyaya da söylədik ki, Azərbaycanda da ciddi siyasi islahatlara ehtiyac var, bu islahatlar olmayacaqsa, ölkədə sosial partlayış və inqilabi proseslər qaçılmazdır. Biz isə İctimai Palata olaraq proseslərin dinc məcrada, qarşılıqlı anlaşma şəraitində getməsinin tərəfdarıyıq. Ona görə də bunu təklif etdik.
Bu təklifin ardınca belə sənəd hazırlamağımız təbii hadisədir. Bu sənəd altı ay içərisində hazırlanıb, uzun müzakirələrdən keçib və nəhayət, avqustun 27-də son nöqtə qoyulub. Bu, İctimai Palatanın zəifliyindən deyil, fəlsəfəsindən irəli gələn bir sənəddir. Ölkədə proseslərin dinc yolla getməsini istəyən bir qüvvənin təklifidir. Təbii ki, hakimiyyət bu fürsətdən imtina edəcəksə, bəlkə də özünün ən önəmli şansını qaçırmış olacaq.

- Yəni yol xəritəsi kütləvi aksiyaların nəticəsizliyindən sonra ortaya çıxan sənəd deyil...

- Təbii ki, yox. Əvvəla, mən aksiyaları nəticəsiz hesab etmirəm. İkincisi, siz “Media forum” olaraq İctimai Palatanın ilk sessiyaları haqda çıxan xəbərlərinizi yenidən izləsəniz, bizim bu məsələ ilə bağlı çağırışlarımızı, təkliflərimizi görə bilərsiniz.

- Yol xəritəsi İctimai Palatanın son mövqeyidir, yoxsa, hansısa maddələrdə dəyişiklik, güzəşt mümkündürmü?

- Aydın məsələdir ki, bu sənəd ultimatum deyil. Bu, bizim variantımızdır və hakimiyyətə təklifdir. Hakimiyyət məsələyə məsuliyyətlə yanaşsa, deyə bilər ki, biz prinsip etibarilə sənədi müzakirə eləməyə hazırıq və müzakirə zamanı da deyə bilər ki, filan məsələni belə görmürük, başqa cür görürük. Bu sənəd ölkədəki bütün siyasi qüvvələrin birgə sənədinə çevriləndən sonra islahatlar burada deyilən variantda mümkün ola bilər.
Yol xəritəsi müzakirəyə açıqdır. Hakimiyyət də öz fikirlərini bildirə bilər. Amma bu sənəd təkcə hakimiyyətə yox, cəmiyyətə də ünvanlanıb. Cəmiyyətin hər bir fərdi öz təkliflərini, fikirlərini bildirə bilər. Biz bu sənəd üzərində çalışarkən heç bir siyasi qüvvəyə mənsub olmayan, arxasında böyük gücü olmayan, amma yaxşı ideyaları olan ayrı-ayrı mütəxəssislərin bir sıra təkliflərini qəbul edib əks etdirmişik. Bu sənəd demokratik düşərgənin niyyətini göstərir. Onun rəsmi fəaliyyət üçün iş proqramına çevrilməsi cəmiyyətin mövqeyindən və ilk növbədə hakimiyyətin məsələyə məsuliyyətli yanaşmasından asılıdır.

- Dialoqu kiminlə həyata keçirmək istəyirsiniz?

- Bu, məsələnin texniki tərəfidir.

- YAP partiya funksionerləri, deputatlar Siyavuş Novruzovla, Mübariz Qurbanlıyla dialoq təklif etsə?

- Mən YAP-ın və hakimiyyətin əvəzindən bu suala cavab vermək niyyətində deyiləm. Onlar sənədə rəsmi münasibətlərini bildirərlər, biz də buna görə mövqeyimizi bildirərik.

- Uyğun şərait yaranarsa, İctimai Palatanın alternativ siyasi qüvvəyə çevrilmək şansı varmı?

- Bu, İctimai Palatanın özündən asılıdır. Ölkədə növbədənkənar parlament seçkisi keçirilərsə, İctimai Palatanın özünün namizədlər siyahısının olması kifayət qədər realdır. Ancaq bizim bugünkü prioritetimiz bu deyil.

Gündən-günə narazılıq artır. Bunun hansısa mərhələdə özünü göstərəcəyi qaçılmazdır

- Kütləvi aksiyalardakı həbslərdən sonra İctimai Palatanın mitinqləri dayandı. Nə zaman yenidən aksiyalara başlamağı planlaşdırırsınız?

- İctimai Palatanın üç mitinq cəhdi olub - 2 aprel, 17 aprel və 19 iyun. İlk həbslər 2 apreldə həyata keçirilmişdi. Bundan sonra - 17 apreldə və 19 iyunda da mitinq cəhdləri olubsa, bu müddətdə çoxsaylı flas-moblar olubsa, İctimai Palatanın mitinqlərinin həbslərdən sonra dayandığını söyləmək düzgün deyil. Sadəcə olaraq aydın oldu ki, indiki mərhələdə cəmiyyət kütləvi tədbirlərə hələ tam hazır deyil. Xüsusilə də isti yay aylarında müxtəlif diskussiyalar oldu, bəzilərimiz mitinqlərin, bəzilərimiz hazırlıq mərhələsinin davam etməsini doğru saydıq və ikinci nöqteyi-nəzər əsas kimi qəbul olundu.
Hazırlıq prosesi davam edir. Avqustdakı sessiyada da hazırlığın intensivləşdirilməsi haqda mövqe ortaya qoyuldu. Kütləvi aksiyalar qaçılmazdır. Hakimiyyət əgər açıq şəkildə deyirsə ki, bizi seçkilərə, dəyişikliklərə sövq eləyən daxili səbəblər yoxdur, bu daxili səbəbləri ona təqdim etmək lazımdır. Bunu da İctimai Palata və cəmiyyət ortaya qoyacaq. Cəmiyyətdə ciddi dəyişikliklər gedir və artan narazılıq getdikcə daha açıq şəkildə ortaya şıxacaq.

- Narazılığın artmasını göstərən amillər hansılardır? Cəmiyyətin ovqatını necə öyrənirsiniz?

- Bu gün bütün araşdırmalar onu göstərir ki, ölkədə narazılığın səviyyəsi çox yüksəkdir və narazılıq bütün təbəqələri əhatə edir. Təkcə işsiz təbəqəni deyil, eyni zamanda aşağı maaşla çalışanları da, rüşvət məngənəsində əziyyət çəkən kiçik və orta biznesmenləri də əhatə edir. Hətta böyük sərvət sahibləri də arxayın deyillər, onların da içərisində dəyişiklik istəyənlər var, onlar da maraqlıdırlar ki, ölkədə qanunun aliliyi yaransın, bilinsin ki, nələri etmək olar, nələri olmaz. Xüsusilə mülkiyyət mübahisələri cəmiyyətdə böyük gərginliyə səbəb olur. Kiçik daxmasından məhrum edilən kasıb insandan tutmuş milyardalarını bir günün içində itirə biləcəyini dərk edən zəngin insanlara qədər hamı narahatdır, hamı vəziyyətdən narazıdır. Bu əhval-ruhiyyə getdikcə artır.
Təbii ki, biz özümüz üçün sosial araşdırmalar aparırıq, eyni zamanda hakimiyyətin apardığı araşdırmalardan, sorğulardan da xəbərimiz olur. Bilirik ki, vəziyyət hakimiyyətin cəmiyyətə təlqin etdiyi kimi deyil, tamamilə fərqlidir. Ola bilsin ki, bu dəyişikliklər gözlə görünmür, çünki prosesin içində yaşayırıq. Ancaq hətta ən pessimist adamlar da etiraf edirlər ki, ictimai əhval-ruhiyyə bir il, altı ay əvvəlki kimi deyil. Gündən-günə narazılıq artır. Bunun hansısa mərhələdə özünü göstərəcəyi qaçılmazdır. Təbii ki, biz bunun özbaşına baş verəcəyi günü gözləmirik, cəmiyyəti toparlayırıq, müzakirələr aparırıq.

- Hakimiyyətin prezident seçkisi ilə bağlı planlarından nə dərəcədə xəbərdarsız? Bu yaxınlarda hakimiyyətdə parlament respublikası ideyasının müzakirə olunduğuna dair məlumatlar yer aldı mətbuatda. Sizcə, bu, nə dərəcədə ciddi informasiyadır?

- Hakimiyyətin içində ən müxtəlif variantlar müzakirə olunur. Müxtəlif versiyalar nəzərdən keçirilir. Sadəcə olaraq bu rejimin mahiyyətinə bələd olduğum üçün deyə bilərəm ki, bunlar hamısı layihə kimi masanın üzərində olur, qərarlar isə son günlərdə, son anda verilir. Ona görə öncədən son anda onların hansı qərarı qəbul edəcəyini söyləmək çətindir. Həm də ona görə ki, qərar qəbul ediləsi mərhələdə ölkədə ictimai-siyasi vəziyyətin nə cür olacağını söyləmək elə də sadə məsələ deyil.

Düzgün edəcəyimiz işlər kimlərinsə xoşuna gəlirsə, lap yaxşı, gəlmirsə, özləri bilər

- “Wikileaks” saytının son günlərdə Azərbaycan hakimiyyəti ilə bağlı ardıcıl olaraq sənədlər açıqlaması parlament respublikası ideyasına - hakimiyyətin hakim ailə arasında bölüşdürülməsi ehtimalına qarşı önləyici addım ola bilərmi? Bu fəallığı Siz nəylə əlaqələndirirsiz?

- Saytın son günlərdə çox ciddi sayda sənədlər yayımlamasının səbəblərini söyləmək elə də sadə məsələ deyil. Müxtəlif informasiyalar var. Məsələn, bəzilərinə görə, bu, “Wikileaks” saytının rəhbəri Assanjın qərarıdır. Digər məlumatlarda isə deyildi ki, saytın gizli bölməsinin şifrəsini əldə edən bəzi qəzetlər redaktəsiz məlumatları yayıblar. Hər halda, cin şüşədən çıxıb. Böyük sayda sənədlər ortaya qoyulub. Hazırda mən özüm də onlarla tanış olmaqdayam. Araşdırma mərhələsi gedir. Mənim üçün də, hesab edirəm, hamı üçün də aydın məsələdir ki, səbəbini söyləmək çətin olsa da, müəyyən fasilədən sonra böyük sayda sənədlərin ortaya çıxması çox ciddi hadisədir. Fundamental dəyişikliklərə gətirib çıxara biləcək hadisədir.
Ümumiyyətlə, bəzən insanlar nə cür dərin dəyişikliklər dönəmində yaşadıqlarını dərk etmirlər. Biz dünyanın ciddi dəyişdiyi dönəmdə yaşayırıq, bunun üstünlüklərinə sevinməyilik, çətinliklərinə də qatlanmağa hazır olmalıyıq. Azərbaycan hakimiyyətinə gəldikdə isə... Tarixçilər tərəfindən təsdiq olunmuş həqiqətdir ki, avtoritar rejimlərin sahibləri, diktatorlar başqalarının talelərindən ibrət ala bilmirlər, onların hər biri öz acı taleyini yaşamağa məhkumdur. Azərbaycandakı hakim rejiminin də bu acı taleyi seçmə yolunda olduğu hiss olunur. Hadisələri qabaqlamayaq...

- “Wikileaks”də ən çox nəyi axtarırsınız?

- Axtarış sistemini bir-iki gündür tapmışıq. Əsasən öz adımla axtarış verirəm ki, görüm, mənim iştirak etdiyim söhbətlərlə bağlı nələr var. Konkret hadisələrlə, ölkələrlə bağlı axtarışlar vermək mümkündür.

- Deyəsən, Sizinlə bağlı da xeyli sənədlər var...

- Adımın keçdiyi 60-70 sənəd tapmışam, bəziləri bilavasitə mənimlə olan söhbətlər haqda məlumatdır. Bəziləri haradasa kimsə mənimlə bağlı nəsə deyir. Məsələn, 2004-cü ildə ABŞ dövlət katibinin müavini Armitac Bakıda olanda bizimlə görüşmüşdü. ABŞ-ın İrəvandakı səfiri Dövlət Departamentinə hesabat yazanda Ermənistan müxalifətinin narazılığını qeyd edib ki, niyə Armitac Azərbaycan müxalifəti ilə görüşüb, bizimlə görüşməyib. Belə maraqlı detallar var.

- İndi də Ermənistan müxalifəti ilə görüşürlər, bizim müxalifətlə görüşmürlər...

- Elə bir şey yoxdur. Qərbin çox önəmli insanları son vaxtlar Azərbaycanda olarkən demokratik düşərgənin nümayəndələri ilə görüşməyi özlərinə borc bilirlər.

- Sizinlə bağlı məlumatların içərisində ictimaiyyətə açıqlanmasını istəmədiyiniz fikirlər varmı?

- Hələ ki, rastıma elə bir şey çıxmayıb. Mən bir qayda olaraq mətbuata nəyi deyirəmsə, qapalı görüşlərdə də həmin fikirləri səsləndirirəm. Nə dediyimin fərqindəyəm, hər bir sözümün məsuliyyətini daşıyıram və indiyə qədər dediyim hər bir sözün də arxasındayam. Bu sənədlər amerikalı diplomatların göndərdiyi hesabatlardır və görünən odur ki, onlar söhbət etdikləri insanların fikirlərini adekvat əks etdirməyə çalışıblar. Cəmiyyətdə gedən proseslərlə, gəzən söhbətlərlə bağlı müəyyən bilgilər də var ki, onların həqiqətə uyğun olub-olmadığı haqda diskussiya aparmaq olar. Ancaq söhbət etdikləri insanların mövqelərini kifayət qədər dəqiq çatdırıblar. Bunu bizim ümumi bilgilərimiz də təsdiq edir, hər hansı ciddi təkzibin olmaması da göstərir.
Məsələn, bu günlərdə ABŞ səfirliyinin Hüseyn Abdullayevlə Fəzail Ağamalının məşhur parlament macərası ilə bağlı hesabatını oxudum. Orada hadisənin mahiyyətini də, hər iki şəxsin mövqeyini də, öz yanaşmalarını da veriblər. Hamısı həqiqətəuyğun şəkildə göstərilib. Bu, bir detaldır, amma demək olar ki, tanış olduğum sənədlərin hamısı adekvatdır.

- Yəni ehtiyat etdiyiniz hər hansı sənəd yoxdur?

- Xeyr, yoxdur. Axı elə bir gizli söhbətim olmayıb ki, ondan narahat olum.

- Hakimiyyət nümayəndələri bu sənədlərin ən yüksək səviyyədə təkzib ediblər...

- Kim təkzib edib?

- Prezident Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyev...

- Ramiz Mehdiyev “Wikileaks”in sənədini təkzib etməyib ki. O deyib ki, Rusiyada biznesim olduğu haqda yazılanlar doğru deyil. Tam şəkildə təkzib edə bilmir. Hər halda maraqlıdır ki, özü reaksiya vermək ehtiyacı hiss edib.

- “Wikileaks” sənədləri yeni yaymağa başlayanda Prezident Administrasiyası bu barədə xüsusi bəyanat da yayıb. Xüsusilə İranla, Türkiyə ilə bağlı məqamları təkzib edərək deyib ki, görüşlərdə elə söhbətlər olmayıb. Siz özünüzlə bağlı bütün məlumatları təsdiq edirsinizmi?

- Özümlə bağlı təkzib edəcəyim bir şeyə rast gəlməmişəm. Hakimiyyətin dediyiniz təkzibi isə gülüncdür. İlham Əliyevin Türkiyə, Rusiya, İranla bağlı dediyi fikirlər bəzən təəccüb yaradır, amma bunlar İlham Əliyevin apardığı siyasətə uyğun fikirlərdir axı. Xatırlayarsınız, bir ara Türkiyə teleseriallarının yayımı dayandırılmışdı. O vaxt iddia edirdilər ki, guya bu, Nuşirəvan Məhərrəmlinin qərarı ilə olub. Hamı da buna gülürdü. Çünki bilirdik ki, həmin qərar rejimin ən yüksək səviyyəsində qəbul edilmiş qərardır. İndi İlham Əliyev bunu açıqlayır ki, mən bunun zərərli olduğunu düşünürəm və hesab edirəm ki, Türkiyə serialları yayımlanmamalıdır. Bu tipli başqa məsələlər də var. Bu sözlər bunların siyasətinə uyğundur, təkzib etməli nə var ki? Bunlar deyiblər, amerikalı diplomatlar da səliqəli şəkildə yazıb ABŞ Dövlət Departamentinə göndəriblər, sonra da sənədlər Assanjın əlinə keçib. Vəziyyət bu qədər bəsitdir.

- O sənədlərin birində yazılanlara görə, İlham Əliyev İsa Qəmbərə şəxsi antipatiyası olduğunu, amma Müsavat Partiyasının mandat qazanmasına sevindiyini, parlamentə getmək qərarını təqdir etdiyini deyib.

- Həmişə deyirdilər ki, müxalifət guya xaricilərlə görüşlərdə bunlardan şikayət edir. İndi görünür ki, özləri bizə mənfi münasibətlərini qətiyyən gizlətmirlərmiş. Mən bunu bilirdim, indi də sənədlə təsdiq olundu. Bu onun problemidir, mən İlham Əliyevdən özümə qarşı simpatiya gözləmirəm. O ki qaldı bizim qərarı təqdir etməyinə, bu da onun seçimidir. Biz Müsavat olaraq nəyi düzgün bilmişiksə, etmişik və edəcəyik. Düzgün edəcəyimiz işlər kimlərinsə xoşuna gəlirsə, lap yaxşı, gəlmirsə, özləri bilər. Bu, bizi narahat eləmir. Biz düzgün olduğunu bildiyimiz hər bir addımı atmışıq, atırıq və atacağıq. Hesab edirəm ki, tarix də bizim 2005-ci ildə parlamentə getmək qərarımızın düzgün qərar olduğunu ortaya qoyub.

- Bəzi köşə yazarları İlham Əliyevin sizdən razı qalmasından sizə qarşı istifadə etdilər.

- Azadlıqdır, kim nədən istəyir, istifadə edə bilər.

- Söhbət “Azadlıq” qəzetindən gedir?

- Təbii ki, söhbət fikir azadlığından gedir, ancaq siz də ürəyinizdə nəyi tutmaqda azadsınız.

- Yayımlanan sənədlər İlham Əliyevin adını çəkdiyi ölkələrin Azərbaycanla münasibətlərində gərginliyə səbəb ola bilərmi?

- Dəhşətli bir gərginliyə səbəb olmaz. Çünki bu ölkələrin hakimiyyətləri o qədər sadəlövh insanlar deyillər ki, hansı söhbətdə kimin nəyi deyib, nəyi deməyəcəyini təxmin etməsinlər. Biz də bilirik ki, diplomatik görüşlərdə bizim hakimiyyət nümayəndələri hansı mövqedən çıxış edirlər. Onların bunu güman etməməsi az ehtimal olunandır.
Amma bir var insanlar bilirlər ki, kimsə onlara qarşı mənfi münasibətdədir və bunu nəzərə alırlar, bir də var ki, bu mənfi münasibətdən artıq hamının xəbər tutduğunu bilirlər. Bu, şəxsi münasibətlərə təsir edir və oradan siyasi münasibətlərə də keçid mütləq olur. Hansı dövlət başçısının xoşuna gələr ki, başqa bir dövlət başçısı onun haqqında hörmətsiz danışsın, lağlağı eləsin. Açıq şəkildə Türkiyə hakimiyyətinin siyasətindən aşağılayıcı tonda danışılır, Rusiya hakimiyyətindəki məsələlərlə, İranın siyasəti ilə bağlı mənfi fikirlər söylənir. Təbii ki, bunlar siyasi münasibətlərə təsir etməyə bilməz. Amma onlar hamısı təcrübəli adamlardırlar və məsələlərə soyuq yanaşmağa çalışacaqlar.

- Rəsmi açıqlamalarda Türkiyə, Rusiya, İran hakimiyyətləri ilə dostluqdan, qardaşlıqdan bəhs edilir, qapalı görüşlərdə isə fərqli şeylər söylənir. Bu, Azərbaycan üçün nə qədər təhlükəlidir?

- Təbii ki, professional yanaşma deyil. Siyasətçilər, xüsusilə yüksək dövlət vəzifəsi tutan şəxslər nə danışdıqlarının fərqində olmalıdırlar, onun məsuliyyətini daşımalıdırlar. Elə danışmalıdırlar ki, sabah o sözlər ortaya çıxanda nə özlərini çətin vəziyyətə salsınlar, nə də ölkəyə problem yaratsınlar. Diplomatiya istənilən sərt fikri də uyğun formada səsləndirmək imkanı verir. Sadəcə o imkandan istifadə etmək lazımdır.

- Ən çox nəyin açıqlanmasını istərdiniz?

- 2003-cü ilin avqustundan oktyabrın sonuna qədər Azərbaycanda gedən proseslərlə bağlı sənədlərin açıqlanmasını istərdim. Prinsip etibarilə açıqlanmalıdır, çünki bir çox əlamətlərə görə, onların əlində həmin illərin yazışmaları da var. 2005-ci ilin hadisələri də, Elmar Hüseynovun qətli ilə bağlı məsələlər də maraqlıdır. 2005-ci ilin oktyabrında həyata keçirilən həbslərlə bağlı məsələ xüsusilə maraqlıdır. Hesab edirəm ki, 2003-cü və 2005-ci ildəki məsələlər açıqlansa, Azərbaycanda demokratiyaya keçidin niyə belə çətin başa gəldiyinin sirləri açılacaq.

- Cəmiyyət 2003-cü ildəki proseslərlə bağlı nələri bilmir? Siz konkret olaraq nələrin açıqlanmasını istərdiz?

(Ardı var)

prostak
12.09.2011, 21:32
“HƏR TƏCRÜBƏ, HƏMÇİNİN MƏNFİ TƏCRÜBƏ ÖZÜ DƏ BİR ÜSTÜNLÜKDÜR” (http://www.mediaforum.az/az/2011/09/12/HƏR-TƏCRÜBƏ-HƏMÇİNİN-MƏNFİ-TƏCRÜBƏ-ÖZÜ-DƏ-BİR-043630914c02.html)

http://www.mediaforum.az/images/articles/2011/09/12/Mediaforum_foto.jpg

2013-cü ilə hələ xeyli vaxt var, yaşayarıq, görərik

- Cəmiyyət 2003-cü ildəki proseslərlə bağlı nələri bilmir? Siz nələrin açıqlanmasını istərdiniz?

- Mənim üçün elə bir sirr yoxdur. Bu sarıdan kifayət qədər məlumatlıyam. Amma açıqlansa, cəmiyyət üçün təsdiqlənəcək ki, nə necə olub. Mən bu barədə fikirlərimi bildirmişəm, amma bunların sənədlərlə təsdiqlənməsi maraqlı olardı. Bu illər ərzində dəfələrlə demişəm ki, ABŞ Azərbaycanda da, digər dövlətlərdə də demokratik dəyişikliklərin olmasında maraqlıdır və bu dəyişikliklərin qarşısını alan qüvvə Rusiyadır, İrandır. İndiyə qədər ortaya çıxan sənədlər də mənim dediklərimin doğruluğunu sübut edir. Dediyim illərlə bağlı sənədlərin ortaya çıxması mənzərəni tamamən aydınlaşdıracaq.

- 2013-cü ilin prezident seçkisindən nə gözləyirsiz?

- 2013-cü ilə hələ xeyli vaxt var, yaşayarıq, görərik. Təbii ki, iki il sonra ölkədə prezident seçkisi keçiriləcəyini nəzərə alırıq. Amma hələlik bu məsələ haqda danışmağın zamanı deyil.

- 2013-cü ildə namizəd olmağı düşünürsünüzmü?

- Düşünürəm.

- Müsavat Partiyasının qurultay hazırlıqları nə yerdədir?

- Hazırlıq davam edir. Qurultayın keçirilməsinə mane olan cəhətlər var, bunları obyektiv də hesab eləmək olar, subyektiv də. Bu vəziyyəti yaradan hakimiyyətdir. Dostlarımızın bir hissəsinin, xüsusilə Arif Hacılının həbsdə olması qurultaya hazırlıq işlərinə problemlər yaradır. Regionlarda konfranslar keçirməyimizə əngəllər var. Bütün bunlar işimizi ləngidir. Amma hazırlıqlar davam edir.

- Qurultayda nizamnaməyə dəyişikliklər edilə bilərmi?

- Qurultaya hazırlıq üzrə təşkilat komitəsinin işi davam edir. Orada iki əsas qrup var, biri təşkilati məsələlərə, digəri isə proqram və nizamnaməyə dəyişikliklər məsələsinə baxır. Həmin qrup partiya üzvlərinə təklif edib ki, kimin nə dəyişiklik təklifi varsa, müraciət etsin. Nizamnamə ilə bağlı bir sıra məsələlər müzakirə olunub, proqramla bağlı təkliflər hələlik azdır. Əlbəttə, təkmilləşdirmə olacaq. Xüsusilə nizamnamə təkmilləşəcək. Amma başqanlıqla bağlı dəyişiklik nəzərdə tutulmur.

- Müsavat Partiyasının 1000 üzvü təklif etsə ki, başqanlıqla bağlı müddəanı ləğv edək, dəyişiklik mümkündürmü?

- Hesab edirəm ki, yox. Müsavat Partiyasının üzvləri kifayət qədər təcrübəli, məsuliyyətli, düşünən insanlardır. Onlar bilirlər ki, partiyanın nizamnaməsindəki bu müddəa demokratiyaya xidmət edir. Eyni zamanda bilirlər ki, bu dəyişiklik zamanında mənim təkliflimlə qəbul olunub. Və mənim indiki mövqeyimi də bilirlər. Belə bir situasiyada siz deyən şəkildə addım atacaqlarını gözləmirəm.

- Arif Hacılı həbs olunmazdan az əvvəl demişdi ki, başqanlığa namizəd olmaq niyyəti var və bu istiqamətdə məsləhətləşmələr aparır. Arif Hacılı həbsdə olduğu müddətdə qurultayın keçirilməməsi mümkündürmü?

- Təbii, biz istəyirik ki, Arif bəy və digər həbsdə olan dostlarımız tez azadlığa çıxsınlar və nəinki qurultaya yetişsinlər, hətta hazırlıq mərhələsində də iştirak etsinlər. İnanırıq ki, belə də olacaq. Amma qurultay partiyanın nizamnaməsinə uyğun şəkildə keçirilməlidir. Ona görə də biz hazırlığımızı davam etdiririk.

Ən önəmli mesajı bir adam da verə bilər

- Ölkədə baş verən proseslərdə ziyalıların rolunu necə dəyərləndirirsiniz? Sizcə, ziyalılar Azərbaycanın problemlərinə niyə bu qədər biganə qalırlar?

- Mən sizin fikrinizlə razı deyiləm. Hesab eləmirəm ki, ziyalılar ölkənin problemlərinə biganədirlər. Əksinə, hesab edirəm ki, ictimai rəy ziyalıların mövqeyinə biganəlik göstərir. Elə təkcə “Media forum”da nə qədər dəyərli ziyalı ilə söhbətlər olub, onlar cəmiyyətə nə qədər dəyərli mesajlar veriblər. Şirməmməd Hüseynov, Rafiq Əliyev, Aslan İsmayılov, Rüstəm İbrahimbəyov, Cəmil Həsənli, Midhət Abbasov, Firudin Cəlilov, Çingiz Hüseynov və başqaları...
Və yeni gənc ziyalı nəsli meydandadır: Seymur Baycan, Əli Əkbər və bir çox başqaları mövqelərini ortaya qoyurlar, yazılarında, əsərlərində fikirlərini açıqlayırlar. Məsələn, gənc bəstəkarlar Elmir Mirzəyev, Firudin Allahverdi var, çox maraqlı şəxsiyyətlərdir, çox maraqlı fikirləri var. “Yeni Müsavat” və “Azadlıq” qəzetlərinin bir sıra köşə yazarları çox önəmli missiya sahibidirlər. Yəni yeni bir nəsil də yetişməkdədir: Emin Milli, Adnan Hacızadə, Rəşadət Axundov... Saymaqla qurtarmaz.
Böyük bir ziyalı dəstəsi mövqe bildirir, bunları dəyərləndirmək, onların mesajlarına qiymət vermək, önəmini vurğulamaq əvəzinə hamımız şikayət etməklə məşğuluq ki, ziyalılar mövqe bildirmir. Onlarla ziyalı mövqe bildirir, bunun qiymətini vermirik, gözləyirik ki, başqa kimsə də mövqe bildirsin, ondan sonra nəsə deyək. İctimai Palatada da Zəfər Quliyev, Vidadi Mirkamal, Mehriban Vəzir və başqa bir çox dəyərli insanlarımız, ziyalılarımız var, sözlərini də deyirlər. Bunu qiymətləndirmək lazımdır. Biz özümüz cəmiyyətdəki müsbət impulsları görməzdən gəlirik, sonra da bədbinliyə qapılırıq ki, heç bir şey yoxdur, hamı qorxur, hamı susur və sairə...

- Bəlkə sayca azdır belə ziyalılarımız, ona görə?

- Niyə azdır ki? Əvvəla, fikri söyləmək üçün bir nəfər də az deyil. Ən önəmli mesajı bir adam da verə bilər. Mən 10-15 nəfərin adını çəkmişəm, onların müsahibələrini bir yerə yığsanız, yaxşı bir kitab ortaya çıxar və bu kitab Azərbaycanın bugünkü vəziyyəti ilə bağlı mənzərəni dəqiq nümayiş etdirər. İqtidar ziyalı sözünə biganə qalırsa və ya düşmən münasibəti bəsləyirsə, cəmiyyət bu ziyalılara daha çox diqqət yetirməlidir.

- Necə bilirsiz, bugünkü mübarizənin ideoloji əsası yetərincə ifadə olunubmu? Ziyalıların mübarizəyə ideoloji əsərlərlə impuls verməsinə ehtiyac varmı?

- Son vaxtlar istər bədii, istərsə də publisistik janrda bir çox maraqlı kitab dərc olunub. İndi gənclər kitab oxumağa daha çox maraq göstərirlər. Yeni nəsil kitab oxumağa başlayıb. Bir neçə gün öncə jurnalist Rövşən Kəbirli mənə kitabını bağışladı. 1993-cü ilin iyun qiyamı və məhkəmə prosesi ilə bağlı çox dəyərli bir kitabdır. O zaman Rövşən bəy “Müxalifət” qəzetinin müxbiri kimi həmin məhkəmə prosesində iştirak edib və o reportajlar əsasında kitab hazırlayaraq bu işə töhfəsini verib. Əminəm ki, bu, gənclər üçün çox önəmli kitabdır. Çünki yeni nəsil o dövrü bilavasitə yaşamayıb, hakimiyyətin saxta dərsliklərindən oxuyur yeni tarixi, ona görə də həqiqəti bilmir. Ancaq xoşbəxtlikdən gənclər yalanı hiss edə bilirlər. Onlarda qəribə bir ədalət duyğusu var, həqiqətin harada olduğunu hiss edirlər, ona görə də hakimiyyətin yalanlarına inanmırlar. Ancaq həqiqətin nədən ibarət olduğunu onlara təqdim etmək lazımdır. Bu proses gedir. Razıyam ki, bu mövzuda yazılar, kitablar nə qədər çox olsa, o qədər işin xeyrinədir.

- Özünüz necə, yazmaq fikriniz varmı?

- Hələlik kitab yazmağı düşünmürəm. “Facebook”da, “Twitter”də, öz bloqumda müəyyən fikirlərimi, düşüncələrimi yazıram. Bəzən bir cümlə də mövqe ifadə eləməyə kifayət edir.

- İctimai Palatada xeyli ziyalı var dediniz. Vaxtilə “Bizim Azərbaycan” blokunda da, digər formatlarda da sizi dəstəkləyən çox sayda ziyalı vardı. Sonralar bir xeylisi uzaqlaşdı, hətta aralarında sizə qarşı çıxanlar, sizi ittiham eləyənlər də oldu. Ən maraqlısını bizə müsahibəsində Seyran Səxavət demişdi: “Müxalifət mənim vaxtımı aldı, hakimiyyətə gəlməyi vəd elədi, gələ bilmədi”. İndi sizinlə birlikdə irəliləyən ziyalılardan da nə zamansa belə ittihamlar eşidəcəyinizdən ehtiyat eləmirsiz ki?

- Bu, elə bir sualdır ki, cavabı məndən asılı deyil. Hər bir insan azaddır. Tanrı bizi azad yaradıb və həyatımızı necə quracağımızı, nə ilə məşğul olacağımızı bizim öhdəmizə buraxıb. Hər bir insan vaxtını nəyə sərf edəcəyini özü seçir və məsuliyyətini də özü daşıyır. Bu, bir prosesdir. Biz bu prosesin içindəyik, önündəyik. Kim azad yaşamaq istəyir, cəmiyyətin azad olmasını istəyir, bu mübarizəyə töhfəsini verir. Kimsə yorula bilər, kimsə vaxt itirdiyinə görə peşman ola bilər. İnsanlar öz qərarlarını özləri verirlər. Kimsə də fəxr eləyə bilər ki, nə zamansa mən yalnız kitab yazmamışam, Azərbaycan xalqının xoşbəxtliyi uğrunda mübarizədə iştirak etmişəm. Mən əminəm ki, bütün tarix boyu olduğu kimi, Azərbaycan xalqı bundan sonra da həm yaradıcı insanlara, həm də xalq uğrunda mübarizə aparanlar insanlara qiymət verəcək.
Ona görə də hesab edirəm ki, xalqın azadlığı uğrunda mübarizəyə həsr olunmuş dövrə görə heyfsilənmək lazım deyil. Fəxr eləmək lazımdır ki, biz bu mübarizədə iştirak edirik. Ancaq kimin nəfəsi neçə ilə çatır, bu artıq həmin şəxsin özü ilə bağlıdır. Seyran bəyin təəssüfünə gəlincə, mən əminəm ki, bu, sadəcə, yaradıcı bir insanın qəzəbidir ki, siyasətə baş qoşmasaydım, neçə roman yazardım. O, çox məhsuldar və istedadlı yazıçıdır.

- Nə qədər ki, İsa Qəmbərin prezident olmaq ehtimalı böyük idi, ətrafındakı ziyalıların da sayı çox idi. Ehtimal azalanda bu say da azaldı demək olarmı?

- Mən belə hesab eləmirəm. Çox qəribə situasiya yaranıb, Müsavat və ya AXCP üzvü olan ziyalıları hər kəs siyasətçi olaraq görür. Müsavat üzvü olan ziyalı ziyalılığını itirmir axı! Məmmədəmin Rəsulzadə, Üzeyir Hacıbəyli, Mikayıl Müşfiq, Cəfər Cabbarlı, Əhməd Cavad ziyalı deyildilər? Müsavat Partiyasının sıralarına baxın, bü gün də minlərlə dəyərli ziyalı var partiyamızda. Ətrafımızda da kifayət qədər dəyərli ziyalılar var. O yanlış fikirdən əl çəkmək lazımdır ki, bu gün ziyalılar fəal deyillər, mövqe bildirmirlər. Əksinə, olanları qiymətləndirmək və onların mövqeyinə diqqət eləmək lazımdır.

Diktatura şəraitindəki həyat vəhşilikdir

- İsa bəy, “ərəb baharı”ndan sonra beynəlxalq güc mərkəzlərinin Azərbaycandakı vəziyyətə münasibətində hansısa dəyişiklik varmı?

- Köklü dəyişiklik var. Bu dəyişiklik 2008-ci ildən sonra gözlə görünən hala gəlib. Bütün dünyada geniş yayılmış yanlış fikirlərdən biri də odur ki, dünyada demokratiya böhran vəziyyətindədir. Ancaq mən əminəm ki, bəşəriyyət tarixi boyunca demokratiya, insan haqları 20-ci əsrin sonu, 21-ci əsrin əvvəlindəki qədər aktual, önəmli olmayıb.
Bu, təxminən son 20 ilin prosesidir, 2008-ci ildən sonra isə yeni mərhələ başlayıb. Bu mərhələ bir tərəfdən əvvəlki dövrlərin diskussiyalarının yekunu kimi ortaya çıxıb. Uzun müddət müzakirə gedirdi ki, sabitlik önəmlidir, yoxsa demokratiya? 1995-ci ilin yazında Zbiqnev Bzejinski Bakıya gəlmişdi, görüşümüz zamanı o, birbaşa sual verdi ki, sizcə, Azərbaycan üçün demokratiya önəmlidir, yoxsa sabitlik? Biz də ona izah etməyə çalışdıq ki, demokratiya olmadan sabitlik səmərəli ola bilməz, çünki aldadıcı sabitlikdir. Ancaq görünür, müəyyən reallıqlar Bzejinskini də, bir çox başqa strateqləri də, azad dünyanı da təhlükəsizliyi və iqtisadi məsələləri prioritet kimi qəbul eləməyə, demokratiya və insan haqlarını isə arzu kimi hədəfdə saxlamağa yönəltdi.
İdeallarla real siyasət arasında bu diskussiya son 15 ildə davam edib, bu gün də davam edir. Amma 2008-ci ilin iqtisadi böhranı qloballaşan dünyada prioritetlərin dəyişilməsi zərurətini azad dünya liderlərinin qarşısına qoydu. Həm də 2001-ci ildəki dəhşətli terror hadisəsindən sonra aparılan mübarizə prioritetlərin dəyişməsinə gətirib çıxardı. Bu mübarizədə azad dünya uğurlar da qazandı, uğursuzluqlara da düçar oldu, amma ən önəmlisi, bu üsulların yetərli olmadığını gördü.
Terrora qarşı mübarizə aparmaq üçün gərək terroru doğuran səbəbləri aradan qaldırasan. Bu səbəbləri aradan qaldırmaq üçün gərək dünyadakı bərabərsizliyi aradan qaldırasan, zəngin-kasıb fərqini azaldasan. Qəbul elədilər ki, avtoritarizm, diktatura, korrupsiya olan yerdə haqq, ədalət ola bilməz. Haqq, ədalət olmayan yerdə isə əmin-amanlıq mümkün deyil. Bu həqiqətlər qəbul olundu və dəyişikliklər də bunun dərkinin nəticəsi olaraq ortaya çıxmağa başladı.
Qərb liderlərinin fikirləri ərəb ölkələrindəki dəyişikliklərdən sonra dəyişmədi. Ondan əvvəl dəyişmişdi və bu da özünü ərəb ölkələrində göstərdi. Bunu bir neçə dəfə demişəm - Barak Obamanın BMT Baş Assambleyasının 2009-cu ilin sentyabrındakı və 2010-cu ilin sentyabrındakı çıxışlarını müqayisə edin. İki çıxış arasında dağlar qədər fərq var. Sanki iki başqa adam çıxış edib.

- İkinci çıxışda demokratiya və insan haqları məsələləri önə çıxıb?

- Birmənalı olaraq bəli. İlk çıxışında faktiki olaraq deyir ki, bizim məqsədimiz dünyada təhlükəsizliyə, əmin-amanlığa, iqtisadi əməkdaşlığa nail olmaqdır. İkinci çıxışında isə deyir ki, təkcə terror təşkilatlarının liderləri yox, öz xalqlarına zülm edən diktatorlar da, süni üsullarla özlərinin hakimiyyətdə qalma müddətini artıran şəxslər də azad dünyanın düşmənləridir. Fundamental azadlıqlar hər yerdə tətbiq olunmalıdır. Bu fikirləri yanaşı qoyun, təhlil edin, dəyişikliklərin fəlsəfəsini və nə cür baş verdiyini görəcəksiniz.

- Bəzi ölkələrin rəsmiləri 2008-ci il böhranını Qərbin süni şəkildə yaratdığını, diktatorları sərvətlərindən məhrum etmək üçün planlaşdırdığını iddia edirlər. Bəs Siz nəyi nəzərdə tutursuz?

- Hansısa ölkədə vəziyyəti dəyişmək üçün iqtisadi böhran yaradılması düzgün yanaşma deyil. 2008-ci il böhranında iqtisadiyyat dəhşətli zərbələr aldı, hələ də onun nəticələri aradan qaldırılmayıb. Belə yanaşma ona bənzəyir ki, biri qonşudan qisas almaq istəyir və öz evini yandırır ki, qonşunun da evi alışsın. Bu, real söhbət deyil. Azad iqtisadiyyatın böyük üstünlükləri olduğu kimi, böhran dövrləri də olur, elə situasiyalar yaranır ki, hansısa yenilənmələrə ehtiyac yaranır. İqtisadi böhran da bu situasiyada ortaya çıxır.
Azad iqtisadiyyat getdikcə daha çox insanın firavan yaşamasını təmin edir. Amma bir gün gəlib elə həddə çatır ki, buna gücü çatmır və aydın olur ki, ya bütün cəmiyyət kəmərləri bərkitməlidir, ya da zəngin təbəqə iştahasını azaltmalı, cəmiyyətin problemlərini nəzərə almalıdır. Diqqət edirsinizsə, bu gün Bill Qeyts kimi dünyanın ən öndə gedən milyarderləri qlobal xeyriyyəçilik əməliyyatları həyata keçirirlər. Milyardlarla dollar pulu uf demədən başqa sahələrə yönəldirlər, sosial yardımlar edirlər. Məmmədəmin Rəsulzadənin “Amerikanın səsi” radiosundakı çıxışında çox önəmli bir söz var, deyir, nə qədər ki, dünyada bircə əsir insan, əsir xalq qalır, azadlıq tam olmayacaq. Bu, dahiyanə olduğu qədər sadə, sadə olduğu qədər də dahiyanə fikirdir. Bunu artıq dünya miqyasında qəbul eləməyə başlayıblar. Bunun nəticəsi olaraq da dəyişikliklər gedir və gedəcək.

- ABŞ və Rusiyada prezident dəyişikliyi baş verərsə, bu, tendensiyaya təsir edə bilərmi?

- Bu tendensiya davam edəcək. Çünki bu, beynəlxalq səviyyədə dərk olunmuş zərurətdir. Harda nə cür təzahür edəcək, necə baş verəcək, bunlar artıq detallardır. Amerika ilə bağlı problem yoxdur. Obama prezidentliyə davam etsə də, etməsə də, bu proses davam edəcək. Rusiyada vəziyyət daha qəlizdir. Amma bu ölkənin də liberallaşmağa meyl edəcəyini düşünürəm. Bu qaçılmazdır. Prezident Medvedev bunu açıq şəkildə ifadə edir, hesab edirəm ki, baş nazir Putin də dərk etməmiş deyil.

- Bu durum Azərbaycana da təsir edə bilərmi?

- Azərbaycan hakimiyyətinin xeyli dərəcədə Rusiya siyasi elitasının qərarlarını təqlid elədiyini nəzərə alsaq, təbii ki, təsir eləyəcək. Eyni zamanda ictimai səviyyədə də Rusiya kimi böyük qonşuda baş verən dəyişikliklər təsirsiz ötüşməyəcək.

- Ərəb inqilablarını daxili və xarici səbəblər prizmasından qiymətləndirsək, sizcə, onların reallaşmasında hansı amilin çəkisi daha çox oldu?

- Hər ikisinin. Təbii ki, həlledici amil daxili amildir. Çünki daxildə dəyişiklik zərurəti yoxdursa, cəmiyyətdə dəyişiklik istəyi yoxdursa, kənardan bunu edə bilməzlər. Amma eyni zamanda 30-40 illik diktaturaları beynəlxalq birliyin dəstəyi olmadan yıxmaq həddindən artıq çətindir. Liviyanın timsalında bu, aydın göründü. Xalq dəyişiklik istəyirdi, amma diktatorun əlində kifayət qədər silahlı qüvvə vardı və təbii ki, bu durumda beynəlxalq birliyin dəstəyi olmadan məsələ bu şəkildə yekunlaşmazdı. Ya diktator üsyançıları əzəcəkdi, ya da uzun illər qarşıdurma davam edə bilərdi. Bu günlərdə “Reuters” agentliyi beynəlxalq birliyin Liviyada üsyançılara nə qədər yardım etdiyinə dair maraqlı məlumatlar yayıb. Açıq-aydın görünür ki, bu yardım olmadan Liviyada məsələ bu şəkildə həll oluna bilməzdi.
Hər iki amil önəmlidir. Sadəcə, hər ölkənin öz şərtləri var. Misirdə bu bir cür təzahür elədi, Liviyada bir cür, Yəməndə, başqa ölkələrdə proseslər davam edir.

- Sizcə, bu ölkələri İraqın taleyi gözləmir ki? Orda da diktatoru devirdilər, amma xalq demokratiya əvəzinə vətəndaş müharibəsi qazandı, daha böyük səfalətə düçar oldu.

- Bu, kifayət qədər maraqlı diskussiyanın mövzusudur. Amma icazə verin deyim ki, sizinlə tam razı deyiləm. İraqda səfalət haqda danışırsınız. Guya İraq çiçəklənirdi, xalq xoşbəxt idi, sonradan bədbəxt oldu? Orda diktator xalqın iradəsini zorlamışdı və hamı qul kimi onun iradəsinə tabeydi. Diktator getdi, xalqlara, insanlara azadlıq verildi. İndi onlar azadlıq şəraitində yaşamağı öyrənirlər. Bu, elə də sadə məsələ deyil. Bir var diktatorun xoşuna gəlib nazir olasan, deputat olasan, biznes imkanı qazanasan, bir də var azad rəqabət şəraitində deputat olmağa, hakimiyyətə gəlməyə çalışasan, bunu silah gücüylə etməyəsən. Həm xalqla danışasan, həm rəqiblərinlə oyun qaydaları müəyyənləşdirib, ona əməl etməyə çalışasan. Ona görə də mən İraqda gedən prosesi ağır xəstəlikdən sonra əməliyyat olunmuş xəstənin yavaş-yavaş reabilitasiya olunması dövrü kimi dəyərləndirirəm. Nə qədər ağır xəstə olursansa, nə qədər ağır əməliyyat keçirirsənsə, sağalmağın da o qədər uzun çəkir.
Bu baxımdan ölkədən ölkəyə fərq var. Məsələn, Misirdəki şərtlər dəyişikliklərin nəinki Liviyadan, hətta İraqdan da rahat gedəcəyini ehtimal eləməyə əsas verir. Liviyada daha çətin olacaq, çünki ictimai inkişaf baxımından bu ölkədə problemlər daha çoxdur. Tarixə nəzər salsaq, daha ciddi məqamlar ortaya çıxacaq. Ərəb ölkələri bir etnosun yaşadığı ərazidə formalaşıblar. Bu ölkələrin yaranması, xüsusən 20-ci əsrdəki sərhədlərinin müəyyənləşməsi və digər məsələlər kifayət qədər şərti şəkildə baş verib. Bir çox hallarda öz iradələri olmadan, böyük dövlətlərin diktəsiylə sərhədlər müəyyənləşdiriblər. Ona görə də o ölkələr indi müasir dövrün ölkəsi kimi yaşamaq təcrübəsini yenidən qazanmalı, yenidən formalaşmalıdırlar.

- Yəni diktaturanın şərti sabitliyində yaşamaqdansa sonrakı qarşıdurmalardan keçmək daha məqbuldur deyirsiz.

- İnsanlar azad yaşamağı, bir-birini eşitməyi, problemləri bir-birinə atəş açmadan həll etməyi öyrənməlidirlər. Amerikanın keçmiş prezidentlərindən Linkolnun gözəl bir sözü var, deyir ki, seçki bülleteni güllədən güclüdür. Bunu Amerikada deyiblər, o Amerikada ki, orda həmin Linkolnun özünü də öldürmüşdülər, hərənin əlində bir silah vardı və kim xoşuna gəlmirdisə onu öldürürdü. Hətta barda pianoçu yaxşı çalmayanda onu da öldürürdülər. Belə bir cəmiyyətdə prezident dedi ki, seçki bülleteni güllədən güclüdür, yəni hakimiyyət istəyirsinizsə, güc istəyirsinizsə, bu məsələni siyasi oyun qaydalarını müəyyənləşdirib ona əsasən fəaliyyət göstərməklə, bülletenlərlə, səs almaqla, yəni xalqla danışmaqla, həll edin.
Bu mərhələni bütün xalqlar keçməlidir. Hansı xalqın hazırlığı, təcrübəsi, ənənəsi daha çoxdursa, daha güclüdürsə, təbii ki, o, daha rahat keçəcək, hansı xalqın azdırsa, o, daha çox əziyyət çəkəcək. Ancaq hamı bu yolu keçməlidir. Çünki normal həyat budur. Diktatura şəraitindəki həyat vəhşilikdir və belə həyata son qoyulmalıdır. Bunun qərarı qlobal miqyasda verilib və bu reallaşacaq. İstəyən də bilsin, buna uyğun hərəkət etsin, istəməyən də başa düşsün və nəticə çıxarsın. Qərar verilib.

- Bu proses Azərbaycan reallığında hansı şəkildə təzahür edə bilər? İndiki idarəetmə sistemi dəyişərsə, demokratik oyun qaydalarında cəmiyyət özünü necə aparar, Sizcə?

- Azərbaycan cəmiyyətində həm müəyyən demokratiya ənənələri var, həm də Azərbaycan xalqı həqiqətən də tolerant xalqdır, müəyyən olunmuş oyun qaydalarına əməl etməyə hazır olan bir xalqdır. Sadəcə, qaydalar müəyyənləşməlidir. Oyun qaydaları deyirik, bunun adı hüquqi dövlətdir. Hüquqi dövlət olmalıdır. Hər bir şəxs bilməlidir ki, nəyi edə bilər, nəyi edə bilməz. Hakimiyyət bölgüsü olmalıdır, müstəqil məhkəmə olmalıdır ki, ziddiyyətlər həll oluna bilsin. Mən əminəm ki, oyun qaydaları müəyyənləşsə, hakimiyyət bölgüsü və müstəqil məhkəmələr olsa, çox qısa müddətdə xalqımız müasir qaydalara əməl eləməyə razılaşacaq, insanlarımız o çərçivədə fəaliyyət göstərəcəklər. Qaydalara əməl olunmalıdır.

- Demokratiya havası cəmiyyətdə yeni bir “4 iyun” həvəsi yaratmaz ki?

- 4 iyunu Azərbaycan xalqı yaratmamışdı, 4 iyunu kənardan yaratmışdılar. Azərbaycanda yenə demokratik dəyişikliklər gedəndə yenə kənardan müdaxilə etmək, qiyamlar törətmək istəyəcəklər. Sadəcə, hakimiyyət bunun qarşısını almağa qadir olmalıdır, özündə güc tapmalıdır. Bizim demokratiya ənənələri ilə yanaşı, 4 iyun təcrübəmiz də var. Hər təcrübə, həmçinin mənfi təcrübə özü də bir üstünlükdür.

ALYA
İmdad ƏLİZADƏ

http://www.mediaforum.az/images/articles/2011/09/12/Mediaforum_foto%20(1).jpg

prostak
14.12.2011, 15:22
İCTİMAİ PALATA EVİ YIXILANLARIN MÜDAFİƏSİNƏ QALXDI (http://www.musavat.com/new/Siyasət/114101-İCTİMAİ_PALATA_EVİ_YIXILANLARIN_MÜDAFİƏSİNƏ_QALXDI )

http://www.musavat.com/img/mid/27116.jpg

Vəkil və iqtisadçılardan ibarət işçi qrup yaradan qurum yüz minlərlə vətəndaşın evinə getməyi düşünür

İctimai Palata (İP) dünən ölkədə vətəndaşların kütləvi şəkildə pozulan mülkiyyət hüquqlarına dair ictimai dinləmələr keçirdi. Tədbirdə Müsavat başqanı İsa Qəmbər, AXCP sədri Əli Kərimli, tanınmış vəkil və hüquqşünaslar, QHT nümayəndələri, mülkiyyət hüququ pozulan sahibkarlar iştirak edirdi.

Evləri, əmlakı zorla sökülən, əlindən alınan vətəndaşlara hüquqi yardım göstərmək məqsədilə vəkil və iqtisadçılardan, habelə hüquqları pozulan sahibkarlardan ibarət İşçi Qrupu yaradıldı. Vətəndaşların mülkiyyət hüquqlarını qorumaq üçün Azərbaycanda ilk dəfə kütləvi imzatoplama kampaniyasına da start verildi.

Ə.Kərimli dedi ki, mülkiyyət hüquqları məsələsi son dövrlər çox aktuallaşıb: “Dövlət zorakılıqla əhalinin evini, obyektini əlindən alır. Əhalinin əmanətləri qaytarılmır. Bütün MDB-də qaytarılsa da bizdə hələ verilməyib. Mülkiyyət hüququ ümumi problemdir. İP buna dair konkret addımlar atmalıdır. Vətəndaşların hüquqlarını müdafiə üçün işçi qrupu yaradılır. Biz yüz minlərlə vətəndaşın evinə getməyi düşünürük, onların maraq və hüquqlarını qoruyacağıq”.

İP İnsan Haqları Komitəsinin rəhbəri Vidadi Mirkamal mülkiyyət hüquqları pozulan vətəndaşları işçi qrupun işində fəal olmağa çağırdı: “Azərbaycanda illərlə insanların mülkiyyəti quldurcasına qəsb olunur. Bunu edənlər mafioz şəxslərdir. Onlara məmur, oliqarx deməklə əldə etdikləri qanunsuz mənimsəmələrə bir nov legitimlik donu geyindirilir. Bütün rayonlarda nə qədər ərazi varsa, hamısı bölüşdürülüb. Bu mənada ölkədə nə qədər vətəndaşın əmlakları mənimsənilibsə, bundan sonra o insanların hüququnu İP qoruyacaq. Bu hüququ pozulanlar İP-ə müraciət edə bilər”.

İP-in işçi qrupunun üzvü, iqtisadçı Rövşən Quliyev bütün növ mülkiyyət hüquqlarının qorunmasını vacib saydı: “Hakimiyyətin bütün mülkiyyət formalarına, o cümlədən yeni yaradılan mülkiyyət növlərinə neqativ münasibətinin şahidiyik. Azərbaycanda səhmdar cəmiyyəti adlı mülkiyyət forması yox dərəcəsindədir. Onun sadəcə formal adı var. Bələdiyyə mülkiyyətinə münasibətdə dövlət mülkiyyətinin üçdə birinin bələdiyyələrə verilməsi nəzərdə tutulsa da bu olmadı. Şəxsi mülkiyyət formasında durum isə ən eybəcər haldadır. Vətəndaşların bu hüququ hakimiyyətin hər üç qolu tərəfindən pozulur. Mənzil almaqda da ciddi problemlər var. Mülkiyyət münasibətlərinin qorunmadığı yerdə kapital axını olmur”.

http://www.musavat.com/img/mid/27117.jpg

R.Quliyev çıxış yolları haqda da danışdı. Dedi ki, hüququ pozulan vətəndaşlar özləri təşkilatlanmalı, icmalaşmalı, mövzunun ictimailəşməsi üçün mətbuata çıxmalıdır.

İP üzvü, “Kür” vətəndaş qərargahının koordinatoru Oqtay Güləliyev Kür daşqınları zamanı əhaliyə dəyən zərərdən danışdı: “Daşqından sonra 2700 ailəyə yardım edilib. Amma FHN-in rəsmi məlumatına görə, 23 mindən artıq ev su altda qalıb. Burada ciddi disbalans yaranıb. Bu problemlərin kökündə Nazirlər Kabinetinin fəlakətin törətdiyi zərəri düzgün hesablanmaması dayanır. Yeni evlərə köçənlərin ciddi problemləri var. İnsanlar yeni tikilmiş evlərini isidə bilmədiyi üçün tövlədə yaşayır. Bu, inkişaf yox, tənəzzüldür”.

İP üzvü, hüquqşünas Namizəd Səfərov isə təklif etdi ki, növbəti dinləmələrdən biri insan ölümlərinə həsr olunsun: “İP Ziya Bünyadovun, Elmar Hüseynovun və digərlərinin qətlləri ilə bağlı ictimai dinləmələr təşkil etməlidir”.

İP üzvü, evinin sökülməsinə hazırlıq gedən Başxanım Abbasova üç ilə yaxındır insanların mülklərinə terror edildiyini söylədi: “1867-ci ildə tikilən yaşadığımız bina mədəni irs kimi Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin siyahısındadır. Binaya fasiləsiz Şollar suyu gəlir. 4 aydır bu su binamızın altına axıdılır. İndi binadan hamı zorla köçürülüb, yalnız mən 9 nəfərlik ailəmlə tək qalmışam. Bu günədək də İqtisad Məhkəməsi bizi aldadaraq işi uzadır. Nə vaxt gediriksə, deyirlər hazırlıq iclası gedir. Evimin sökülməməsinə dair məhkəmə qərarı olsa da buna rəğmən bu ayın 4-də evimə hücum edib başladılar sökməyə. Təkcə bu ay binamızda 11 dəfə yanğın törədiblər. Ayın 9-da Hacıbala Abutalıbovla görüşdüm. Ondan soruşdum ki, hansı səlahiyyətlə evimə 1500 manat qiymət qoymusunuz? Cavab verdi ki, bunu Maliyyə Nazirliyi edib. Halbuki Nazirlər Kabinetinin qərarı olmasa evlərə qiymət qoyula bilməz. Evləri sökülən insanların hüquqlarını müdafiə etmək üçün yaratdığınız qrupa görə sağ olun. İndi insanlar hara üz tutacağını biləcək”.

Müsavat başqanı İsa Qəmbər bu tədbirin mülkiyyət hüquqlarının pozulmasına dair ikinci toplantı olduğunu dedi. Qeyd etdi ki, imzatoplama kampaniyası ilə bağlı iş bölgüsü aparılacaq: “Bir sıra məsələlərə reaksiya verməyən insanın mülkiyyət hüququna toxunanda artıq o özü üçün qırmızı xətti müəyyənləşdirir. İlham Əliyev və komandası uzun müddət hakimiyyətdə qalmayacaq. Hakimiyyət quldurluğun son mərhələsinə daxil olub”.
İ.Qəmbər işçi qrupun fəaliyyətə başlaması üçün Müsavatın qərargahında hər cür imkan yarada biləcəklərini dedi. O, qrup üzvlərinə əhalini bu qurum və İP haqda bilgiləndirməyi tövsiyə etdi: “Leyla Yunusun, Başxanım Abbasovanın, evində iki körpə olan vicdan məhbusunun evini dağıdılması ləkəsi bu hakimiyyətin üzərindən getməyəcək”.

Рабочая группа открыта для обращений граждан, у которых попраны имущественные права. Думаю, что количество тех, кто обратится для разрешения данной правовой проблемы, созданной властями, будет немалым.

Kerim
14.12.2011, 20:45
все их заседание посвящено разрушенным домам что ли? права граждан ежечасно нарушаются гаишниками и чиновниками БТИ причем весьма наглядно. Они могут снимать репортажи прямо перед БТИ. Это актуально. И наглядно. А дома уже разрушены. Кстати на днях говорил с одной бывшей владелицей квартиры на басина. Она говорит, что ее дедушка был большевиком и советская власть дала ему квартиру в доме одного из бакинских богачей. И таких там очень много. Женщина была очень набожной и сказал такую вещь: я всегда жила в страхе, что кто-то и у нас отнимет эту квартиру. Так оно и случилось. Теперь страха нет. Слабое утешение, конечно.

prostak
14.12.2011, 22:27
все их заседание посвящено разрушенным домам что ли? права граждан ежечасно нарушаются гаишниками и чиновниками БТИ причем весьма наглядно. Они могут снимать репортажи прямо перед БТИ. Это актуально. И наглядно. А дома уже разрушены...

Сарказм неуместен. Да и внимательность не помешает - речь идет о выплате достойной компенсации для тех, чье имущество уже приказало долго жить.

İctimai Palata (İP) dünən ölkədə vətəndaşların kütləvi şəkildə pozulan mülkiyyət hüquqlarına dair ictimai dinləmələr keçirdi...

Evləri, əmlakı zorla sökülən, əlindən alınan vətəndaşlara hüquqi yardım göstərmək məqsədilə vəkil və iqtisadçılardan, habelə hüquqları pozulan sahibkarlardan ibarət İşçi Qrupu yaradıldı...

Для всех остальных активных граждан, желающих бороться с гаишниками, бтишниками и ветряными мельницами, есть огромное поле для подвигов.

prostak
30.12.2011, 17:20
Уже начался отсчет второго года деятельности ОП.

Несмотря на то, что власти со всем усердием делали безуспешную попытку не замечать ее существования, бесспорно, что ОП постоянно набирает обороты и уже является полноценной альтернативой неповоротливому и давно уже архаичному режиму.

Ходят слухи, что на первой сессии следующего года, намеченной на 8 января, уже возможны громкие приходы в эту структуру.

Как бы то ни было, остается пожелать всем тем, кто во главу угла ставит интересы страны, народа и общества, быть верными декларируемым принципам.

Xan
03.01.2012, 01:23
Уже начался отсчет второго года деятельности ОП.

Несмотря на то, что власти со всем усердием делали безуспешную попытку не замечать ее существования, бесспорно, что ОП постоянно набирает обороты и уже является полноценной альтернативой неповоротливому и давно уже архаичному режиму.

Ходят слухи, что на первой сессии следующего года, намеченной на 8 января, уже возможны громкие приходы в эту структуру.

Как бы то ни было, остается пожелать всем тем, кто во главу угла ставит интересы страны, народа и общества, быть верными декларируемым принципам.

Очень бы хотелось объединения ОП с Форумом Интеллигенции (они мне очень импонируют), РЕАЛовцами, а также со всеми существующими (кроме Иряли) молодежными движениями.

Желаю ОП и всем оппозиционным движениям успехов. Пусть 2012 станет годом перемен и падения режима Алиевых...

prostak
09.01.2012, 23:46
8 января состоялась первая в 2012 году сессия Общественной Палаты.

Ходившие было слухи о громких приходах не совсем оправдались, причины, думаю, старые - кто-то хочет и здесь примелькаться, и продолжать кушать хрустящие французские булочки, но так не бывает.

Самым важным событием стало избрание нового состава Координационного Совета в составе 17 человек, среди которых есть новые лица. Это хорошо.

Результаты голосования вызвали недовольное бурчание среди сторонников одного из партийных лидеров, усмотревших "заговор" в том, что их лидер получил меньше голосов, чем им хотелось бы. Это плохо, давно пора излечиться от детских болезней.

http://www.avazun.ru/storage1/temp/12_8_19/tcpapdjtnYS7c5l2A8.jpg

prostak
10.01.2012, 12:49
Очень бы хотелось объединения ОП с Форумом Интеллигенции (они мне очень импонируют), РЕАЛовцами, а также со всеми существующими (кроме Иряли) молодежными движениями.

Желаю ОП и всем оппозиционным движениям успехов. Пусть 2012 станет годом перемен и падения режима Алиевых...

Хотелось бы отметить один момент.

ОП с кем-то не должна объединяться, она сама по себе место, где сходятся разные политические партии и общественные движения.

Так что никто и ничто не мешает ФИ, РЕАЛ-у и другим войти в ОП.

Scarlett
10.01.2012, 13:06
Так что никто и ничто не мешает ФИ, РЕАЛ-у и другим войти в ОП.
я бы уточнила, не войти , ФИ и РЕАЛ не только между собой но и со всеми дем .структурами объединиться вокруг ОП.

Xan
12.01.2012, 14:02
можно называть объединением, входом, восходом, заходом, вливанием, слиянием... как угодно - мне пофиг. Пусть уже это случится! Пусть уже произойдет!
Как только появились у меня надежды в прошлом году, как ОП прекратила активную массовую деятельность (правда я понимаю, что это во многом связано с тем, что основных активистов пересажали, +таких как лично я "надеющихся" на митингах не оказалось). Теперь надежда на 2012.

Хотя информация о том, что кто-то там опять обижается и видит заговор в том, что голосов мало и т.п. пока что особой надежды не вселяет.

Scarlett
12.01.2012, 14:12
можно называть объединением, входом, восходом, заходом, вливанием, слиянием... как угодно - мне пофиг. Пусть уже это случится! Пусть уже произойдет!
для этого нужно определиться главной целью, это интересы Азербайджана. И пока все остальные интересы не будут подчиняться главной цели, никакого объединения и движения ждать не стоит.

prostak
08.03.2012, 18:48
“ARTIQ SÖZDƏN QƏTİ HƏRƏKƏTƏ KEÇMƏK ZAMANIDIR” (http://www.musavat.com/new/Son_x%C9%99b%C9%99r/119286-_%C4%B0P-in_%C3%9CMUMRESPUBL%C4%B0KA_M%C3%9C%C5%9EAV%C4%B0R %C6%8FS%C4%B0_KE%C3%87%C4%B0R%C4%B0LD%C4%B0_%28FOT OLAR%29)

http://www.youtube.com/watch?v=e0qhAM8BQr8&feature=player_embedded

Scarlett
08.03.2012, 19:06
Простак,
1.Иса Гамбар сказал что, при обсуждении стрелять или нет,поступило предложение стрелять, и что он знает автора(ов) этого предложения. Почему не названы имена?
2. заметив что автор сюжета "deyerler.org" вспомнила про наши дейерлер, то есть это не последнее понятие для оппозиции, поэтому, как участнику ОП у меня к вам вопрос, обсуждалась ли возможность прохождения гей-парада в Баку, если да, то какова мнение ОП по этому поводу?

Kerim
09.03.2012, 00:11
“ARTIQ SÖZDƏN QƏTİ HƏRƏKƏTƏ KEÇMƏK ZAMANIDIR” (http://www.musavat.com/new/Son_x%C9%99b%C9%99r/119286-_%C4%B0P-in_%C3%9CMUMRESPUBL%C4%B0KA_M%C3%9C%C5%9EAV%C4%B0R %C6%8FS%C4%B0_KE%C3%87%C4%B0R%C4%B0LD%C4%B0_%28FOT OLAR%29)

http://www.youtube.com/watch?v=e0qhAM8BQr8&feature=player_embedded

я так понял, что вы согласны с Гамбаром по поводу необходимости переходить от слов к делу? если так то вам должно быть ясна их логика.

1. Пожалуйста объясните мне почему именно сейчас пора перейти от слов к делу, а предыдущие 20 лет не надо было?

2. почему все это совпадает по времени с проведением Евровизион и избранием Путина на пост президента России.

Kerim
09.03.2012, 00:12
Простак,
1.Иса Гамбар сказал что, при обсуждении стрелять или нет,поступило предложение стрелять, и что он знает автора(ов) этого предложения. Почему не названы имена?
2. заметив что автор сюжета "deyerler.org" вспомнила про наши дейерлер, то есть это не последнее понятие для оппозиции, поэтому, как участнику ОП у меня к вам вопрос, обсуждалась ли возможность прохождения гей-парада в Баку, если да, то какова мнение ОП по этому поводу?

+ 10000000000000000000000000000000000000000000000000 00

Kerim
09.03.2012, 00:13
Скарлетт по гей-параду у нас игтидар-мухалифет имеют полное взаимопонимание.

Papa Karlo
09.03.2012, 01:01

А откуда у вас такая уверенность по отношении мухалифет, или это просто утверждение?

Scarlett
09.03.2012, 01:16
да, меня тоже удивляет их дружное умалчивание по этому поводу. странное единодушие .... не могу утверждать что игтидар или оппозиция в восторге от возможного биабырчылыга. гей-парад, это в каком то смысле европейские ценности, и выступать против этого они в открытую не смеют. почему? потому что беременны .... оба.

prostak
12.03.2012, 16:43
Не без известной доли злорадства должен отметить, что потратив неимоверные усилия для получения права на проведение европесенного конкурса с незавуалированным гомосексуальным шлейфом, игтидар поставил себя в положение буриданова осла:

если запретить гей-парад, в очередной раз подтвердится, что он состоит из людей, одевающихся от-кутюр, но являющихся по складу ума средневековыми мракобесами;

если разрешить, стремясь в глазах Запада выглядеть "просвещенным и современным", его репутация еще ниже упадет в глазах собственных граждан, конституционные права которых упорно не признаются.

Как бы то ни было, не стоит париться по поводу 4-дневного гей-парада, пускай власть сама выкручивается.

Лучше бы направить свою неуемную энергию на проблему 19-летнего вор-парада.

İP-in 8 APREL MİTİNQİ MÖHTƏŞƏM OLACAQ (http://www.musavat.com/new/Siyasət/119624-İP-in_8_APREL_MİTİNQİ_MÖHTƏŞƏM_OLACAQ)

Plan budur ki, Ziyalılar Forumu, Müqavimət Hərəkatı və digərləri də bu aksiyaya qoşulsunlar

Xəbər verildiyi kimi, İctimai Palata (İP) 8 apreldə mitinq keçirmək qərarı verib. Mitinqdə ölkədə siyasi, sosial, iqtisadi islahatlar aparılması, növbədənkənar parlament seçkisi keçirilməsi, əsas insan hüquq və azadlıqlarına, o cümlədən sərbəst toplaşmaq azadlığına, ifadə azadlığına, dini etiqad və vicdan azadlığına qoyulmuş hüquqi və icra xarakterli məhdudiyyətlərin ləğvi, siyasi məhbusların azadlığa buraxılması tələbləri irəli sürüləcək.

Kerim
12.03.2012, 17:13
prostak, я согласен с вашим утверждением о буридановом осле. но рискуя быть обозванным с вашей стороны "провластным" юзером, тем не менее хотел бы спросить вас: а оппозиция наша разве не в аналогичной ситуации? они-то почему молчат? разве справедливо говорить про одних но умалчивать про других? оппи как и яппи молчат как партизаны на допросе. неужели за педерастами такая серьезная сила стоит? или этот парад действительно откроет нам дорогу в светлое европейское будущее?

p.s. кстати, prostak, вы сами то за проведение гей-парада или против?

Scarlett
12.03.2012, 23:37
Простак, почему вы каждый раз уклоняетесь от прямых вопросов?

Kerim
13.03.2012, 01:50
Scarlett, это самый красноречивый ответ от него.

prostak
14.03.2012, 17:17
Kerim, если память мне изменяет, когда-то я где-то читал, что среди 100% рождаемых в мире мужчин и женщин примерно у 3% возможны отклонения на почве сексуальной ориентации, и тут бывают свои периоды подъемов и спадов, т.е. количество отклонений может как не дотягивать до пресловутых 3%, так и превышать их. Но полагаю, что в наше время в силу расцвета таких сфер, как модельнй бизнес, шоу-бизнес и т.д., а также по причине субъективных, скажем, протестных причин количество отклонений постоянно превалирует над этими 3%.

Касаемо вашего вопроса я могу сказать, что если мне предложат подписать какую-то петицию в защиту прав секс-меньшинств, я пройду мимо, но в то же время не присоединюсь к призывам их линчевать. Так что этот 4-дневный гей-парад мне по барабану, это забота властей.

Повторно предлагаю не зацикливаться на таких вещах и думать о законных методах борьбы с 19-летним вор-парадом.

P.S. Чтобы не создалось впечатления, что я типа "увиливаю" от каких-то вопросов, надо избегать задавать такие вопросы, от которых за версту несет несостоятельностью.

P.P.S. И еще раз по геям. Надо бы воинствующим критикам определиться, а то сплошной инь-янь получается. А то Самирчику и Эльнурчику петь и представлять страну и флаг можно, пропагандировать их как самых сильных азербайджанских евросонгистов можно, а признавать их право на парад нельзя? Смешно.

Kerim
14.03.2012, 19:15
Надо бы воинствующим критикам определиться, а то сплошной инь-янь получается. А то Самирчику и Эльнурчику петь и представлять страну и флаг можно, пропагандировать их как самых сильных азербайджанских евросонгистов можно, а признавать их право на парад нельзя?

prostak, вы действительно не понимаете разницу между пропагандой нашей страны и пропагандой педерастии?

по вашему посту - я так понял что вы не стали бы подписываться в петиции по защите геев и не поддерживаете их линчевание. стало быть вы не имеете позицию по этому вопросу? а чем вызван осудительный тон в отношении властей по гей-параду?

вопрос гей-парада носит этический характер. и на него должно ответить все общество. а вы почему то требуете ответ от властей. власти могут ответить на политическую сторону вопроса. и он звучит так: чтобы нас приняли в мире мы должны принять педерастию как нечто обычное для нашего общества. это позиция властей. а позиция всего остального общества в том числе претендентов на власть зависит уже от них. но к сожалению многие как и вы занимают страусиную позицию: с одной стороны не хотят обличать педерастию как порок, чтобы не показаться деспотом, а с другой не хотят выглядеть сочувствующим педерастам - ведь некоторые вас все-таки знают в реале и их отношение может измениться по принципу "скажи мне кто твой друг, скажу кто ты сам". И вот получается такая типа нейтральная позиция как у вас: линчевать не буду, но и петицию подписывать в их защиту тоже. Не думайте что заняв такую скользкую позицию вы стали выше в чьих то глазах. Педикам не понравится то что вы не стали защищать их право на парад, а "достойным парням" не очень то захочется иметь в своем кругу такого не определившегося в столь щекотливом для нашего общества вопросе.

p.s. Итак вы в очередной раз уклонились от ответа.

p.p.s. я против проведения гей-парада, так как это плевок в душу нашего народа. с другой стороны очень надеюсь что такой плевок побудит наш народ еще раз внимательно посмотреть на себя стороны и задаться вопросом: а может мы достойны такого обращения с нами?

Papa Karlo
14.03.2012, 23:59
Меня тоже часто преследует этот вопрос, а может в нас действительно ест какие-то черты поведения, что власти с нами так поступают и пока не нашел однозначного ответа.
В фильме «Красотка» ест замечательный диалог:

http://www.youtube.com/watch?v=5Rz_m1tNCHk&feature=related

Наша власть, сыграв на ура-патриотизме масс, заплатив оскорбительно непристойную сумму приобрела «фил устунде булбул». И народ тут абсолютно не причем.
Теперь о самом главном:
Кому знакома это информация:

Права ЛГБТ в государствах и территориальных областях
Права лесбиянок, геев, бисексуалов и трансгендеров отличаются по странам от легализованных однополых браков и однополых партнерств, до тюремного заключения и смертной казни. Законы касающиеся ЛГБТ-граждан включают (но не ограничиваются) в себя: признание государством однополых отношений, законное право открыто служить в рядах вооруженных сил, усыновление или адаптация детей однополыми семьями, принятие иммиграционных и антидискриминационных законов, пресечение преступлений на почве ненависти к представителям ЛГБТ-сообщества и другое.
выдержка: Сводная таблица соблюдения основных прав по странам мира

Казахстан с 1998
Киргизия с 1998
Таджикистан с 1998
Туркмения (ж+ж) разрешено, (м+м) До 2-х лет тюрьмы
Узбекистан (ж+ж) разрешено, (м+м) До 3-х лет тюрьмы
Армения с 2002
Азербайджан с 2000
Россия с 1993
Турция с 1858
Франция с 1791

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0_%D0%9B%D0%93%D0%91% D0%A2_%D0%B2_%D0%B3%D0%BE%D1%81%D1%83%D0%B4%D0%B0% D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%85_%D0%B8_%D1%82% D0%B5%D1%80%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0 %B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D1%85_%D0%BE%D0%B1%D0% BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%8F%D1%85

ps. Это информация говорит о том, что наше государство с 2000 года признает однополые отношения. И думаете народ знает об этом.?

prostak
06.04.2012, 17:19
8 aprel, Səbayel rayonu 20-ci sahə yaşayış massivində Sürücülük Məktəbinin təlim meydanı, 16.00-18.00 (http://www.musavat.com/new/Siyasət/121179-GƏLƏCƏYİNİ_DÜŞÜNƏN_HƏR_KƏS_8_APREL_MİTİNQİNƏ!)

prostak
09.04.2012, 14:53
http://www.youtube.com/watch?v=hZhl3d07_xk

http://www.youtube.com/watch?v=NlAgXkfNiJk

prostak
09.04.2012, 21:01
Mitinq təəssüratları... [Video] (http://www.azadliq.org/content/article/24542433.html)

Aprelin 9-da «İşdən sonra» proqramında İctimai Palatanın Koordinasiya Şurasının üzvü, Müsavat başqanı İsa Qəmbər və REAL Vətəndaş Hərəkatının Məclisinin sədri Erkin Qədirli İctimai Palatanın son mitinqi barədə təəssüratlarını bölüşüblər.

Xan
10.04.2012, 14:22
Был на митинге, правда не долго - дела. Неплохо. Могло быть и лучше.
Народ главным образом ОП. Не очень было много людей, не имеющих отношения к ОП. Было приятно видеть там представителей форума интеллигенции.

Огорчило, что мессажи лидеров не очень-то изменились, а внесенные новые мессажи не очень сильны.

Кстати, не уверен работают ли над этим в ОП, но активисты могли бы направить усилия на работу с насильно выселенными людьми. По подсчетам Лейлы Юнус, активно защищающей ее права, их уже около 60 тыс. Если хотя бы 10% из них привести на митинг и акцентировать внимание (минут 20-30 выступлений) на их проблемах, думаю могло бы иметь эффект. Это центр, это 8й мкр, это Сулутепе.
Кроме того, можно было бы организовать сабирабадцев и губинцев. Правда понимаю, что это крайне сложно. Ресурсов мало, а давление вон какое... даже перед санкционированным митингом более десятка активистов пересажали на 10-15 суток...

В любом случае рад этой и предыдущей акциям на баилово. Тут и там постоянно идет борьба. Власти задушили оппозицию, народ сам стихийно начинает подниматься.
Таксисты, сулутяпя, Губа, Минбаши-Сабирабад. Мне кажется это только начало. Чиновники и власти перешли черту. Вопрос времени...

prostak
25.04.2012, 15:14
Народ против (С)

http://www.youtube.com/watch?v=aVmB_xGPKDg

http://www.youtube.com/watch?v=DdIwJUSFE4M

http://www.youtube.com/watch?v=aC8FSPR0BtQ

http://www.youtube.com/watch?v=qDcULnT38BA

http://www.youtube.com/watch?v=y5LfxnNYszg

prostak
25.04.2012, 15:20
Xarici diplomatlar müxalifət liderləri ilə görüşdü [Video] (http://www.azadliq.org/content/article/24558482.html)

Xarici diplomatlarla İctimai Palata nümayəndələrinin görüşü 2 saata yaxın davam edib.

Xarici diplomatlar müzakirələr barədə məlumat verməkdən imtina ediblər.

Müsavat başqanı İsa Qəmbər isə deyib ki, görüşdə ölkədəki ictimai-siyasi vəziyyət, Avropa ilə Azərbaycan arasında münasibətlər və s. məsələlər müzakirə olunub:

İsa Qəmbər:

«Hesab edirəm ki, çox faydalı və maraqlı fikir mübadiləsi oldu. Vicdan məhbuslarından tutmuş, təzyiqlərə məruz qalan jurnalistlər, həbs edilən QHT nümayəndələrinə, yəni Oqtay Gülalıyev və İdrak Abbasova qədər bütün məsələlər müzakirə edildi».

Görüş İctimai Palatanın təşəbbüsü ilə keçirilib.

prostak
01.05.2012, 16:00
İCTİMAİ PALATA RƏHBƏRLİYİ TAKTİKANI DƏYİŞİR (http://www.musavat.com/new/Siyasət/122811-İCTİMAİ_PALATA_RƏHBƏRLİYİ_TAKTİKANI_DƏYİŞİR)

Hərəkat 20-ci sahədə mitinq keçirməkdən imtina etdi;

İP rəhbərliyi hakimiyyətə “gəl danışaq” mesajı yolladı;

ATƏT-in Bakı ofisinin rəhbəri ilə bu günlərdə görüş olacaq

Xan
03.05.2012, 13:56
интересно о чем это на встрече говорилось с дипломатами, что власти так взбесились. вроде в прошлом году была аналогичная встреча, и там имела место негативная реакция властей... однако я не помню, чтобы власти вот так вот открыто портили отношения с ЕС тогда..

prostak
05.05.2012, 21:14
İsa Qəmbər: "DÜNYA BU İQTİDARLA VİDALAŞMAĞA HAZIRDI" (http://www.musavat.com/new/Son_xəbər/123179-“DÜNYA_BU_İQTİDARLA_VİDALAŞMAĞA_HAZIRDI”)

http://musavat.com/img/mid/32379.jpg

prostak
07.05.2012, 14:59
http://www.youtube.com/watch?v=sRIB4ycDHuM

Xan
15.05.2012, 10:37
вот так режим обращается со своим народом. Вот такая у нас свобода. (напоминаю - разговор не о ЕС, не о Германии, не о США. Разговор об Азербайджане).

даже малышу врезали менты наши. даже малышу.

http://www.azadliq.org/content/article/24579898.html

Хикмет Гаджи-заде
15.05.2012, 13:30
вот так режим обращается со своим народом. Вот такая у нас свобода. (напоминаю - разговор не о ЕС, не о Германии, не о США. Разговор об Азербайджане).

даже малышу врезали менты наши. даже малышу.

http://www.azadliq.org/content/article/24579898.html

а тут уже такие вещи обсуждались

и решили игтидарщики и игтидараговорящие (их так просто не возьмешь) следующее:

"Избиение мальчика - это план игтидара

мальчик этот или специально подослан

или его взяли в оборот игтидащики в погонах: Они его избивают, потом сажают в тюрьму, он мучается 3-4 года, потом его вербуют и выпускают на волю. Потом делают депутатом и используют как Ивана Сусанина чтобы заблудить демократическое движение".

Клянусь, Хан - это не я выдумал, - это цитата из форумской дискуссии, автор - Керим.

prostak
15.05.2012, 15:03
Из увиденного вчера создалось впечатление, что большинство верзил в полицейской форме - это не настоящие полицейские, а переодетые в их форму представители специальных карательных отрядов, о которых много говорится.

Но кем бы они ни были, а также те, кто были в штатском, вчера по указанию своих хозяев они растоптали в пух и прах основы "милли менталитета", омерзительно обращаясь с женщинами, которые годились им как в матери, так и в дочери.

Scarlett
15.05.2012, 19:14
Кюль о кишинин башына ки, кучеде арвад-ушаг дёймекле мааш алыб евдеки арвад - ушагы сахлайыр.

prostak
16.05.2012, 14:13
İsa Qəmbər: «Aksiyaları daha da gücləndirmək barədə düşünürük» (http://www.azadliq.org/content/article/24581561.html)

http://gdb.rferl.org/3F24C5E7-FB82-4BDD-B47F-8EDDCE396408_w268_r1.jpg

Xan
16.05.2012, 16:59
Кюль о кишинин башына ки, кучеде арвад-ушаг дёймекле мааш алыб евдеки арвад - ушагы сахлайыр.

вя кюль бизим (мяним кими) азярбайджанлы кишилярин башына ки, давайа артыг арвадлардан башга хеч ким гетмир.... (((

Scarlett
16.05.2012, 20:49
вя кюль бизим (мяним кими) азярбайджанлы кишилярин башына ки, давайа артыг арвадлардан башга хеч ким гетмир.... (((

не дейирем , гой олсун.... бес озлери отуруб гадынлары етираз аксияларана чыхардан мухалифет рехберлери олан кишилерин башына не олсун?

Кстати еще одна акция протеста, в Баку, и там одни мужчины , и по очень актуальной проблеме....

http://www.azadliq.org/content/article/24582970.html

prostak
14.01.2013, 23:53
http://www.youtube.com/watch?v=l8-7qPbhnSM

Scarlett
14.01.2013, 23:59
Кстати на своей странице (https://www.facebook.com/isa.gambar/posts/308182779300912) в ФБ Иса Гамбар согласился дать интервью по поводу предвыборной компании. Обещал отвечать на любые вопросы.

prostak
24.01.2013, 03:47
İCTİMAİ PALATANIN FÖVQƏLADƏ TOPLANTISI ÇAĞIRILDI (http://www.musavat.com/new/Son_x%C9%99b%C9%99r/142506-%C4%B0CT%C4%B0MA%C4%B0_PALATANIN_F%C3%96VQ%C6%8FLA D%C6%8F_TOPLANTISI_%C3%87A%C4%9EIRILDI)

İsmayıllıda baş verən hadisələrlə bağlı rəsmi qurumlardan heç bir xəbər olmasa da, müxalifət düşərgəsi prosesləri aktivliklə izləyir və bunları öz fəaliyyətində nəzərə alır.

İctimai Palatanın Koordinasiya Şurası artıq bu gün (24 yanvar) saat 12-yə özünün fövqəladə toplantısını təyin edib. Bu barədə müxbirimizə İP KŞ-nin dönəm sədri Zəfər Quliyev məlumat verib.

ZSJ
24.01.2013, 18:09
и что в итоге?

Mixail
24.01.2013, 18:12
и что в итоге?

Хоть что-то, это уже что-то.

ZSJ
24.01.2013, 18:27
Хоть что-то, это уже что-то.

а что это что-то?
собрались и поговорили?
Лучше бы собрались и поехали.

Mixail
24.01.2013, 18:32
а что это что-то?
собрались и поговорили?

Конечно лучше собраться и поехать. Я недавно предложил обсудить возможность партизанского варианта сбить самолет в ходжалинской теме, так это никому не стало интересно.
Но, собрались и поговорили то же что-то, так как могли бы и не собираться. А тут хотя бы это надо кому-нибудь, если разговаривают. Даже если для вида.

prostak
24.01.2013, 23:18
İSMAYILLI ÜSYANI AZƏRBAYCAN MÜXALİFƏTİNİ BİR ARAYA GƏTİRDİ (http://www.musavat.com/new/G%C3%BCnd%C9%99m/142572-%C4%B0CT%C4%B0MA%C4%B0_PALATA_%C4%B0SMAYILLI_M%C3% 9C%C5%9EAV%C4%B0R%C6%8FS%C4%B0_KE%C3%87%C4%B0RD%C4 %B0)

а что это что-то?
собрались и поговорили?

Конечно лучше собраться и поехать. Я недавно предложил обсудить возможность партизанского варианта сбить самолет в ходжалинской теме, так это никому не стало интересно.
Но, собрались и поговорили то же что-то, так как могли бы и не собираться. А тут хотя бы это надо кому-нибудь, если разговаривают. Даже если для вида.

TOFİQ YAQUBLU İSMAYILLIDA HƏBS OLUNDU (http://www.azpolitika.info/news.php?id=4162)

ZSJ
24.01.2013, 23:33
почему палата в полном составе не отправилась туда в сопровождении журналистов?

prostak
24.01.2013, 23:58
почему палата в полном составе не отправилась туда в сопровождении журналистов?

Туда отправились несколько представителей ОП, в том числе член Координационного Совета, этого мало?

Лучше всем нам принять участие в мероприятии, организованном не политическими партиями, а независимой молодежью - "SILAHLARI ÜSTÜMÜZDƏN ÇƏKİN!"

26 января, 14.00, площадь Фонтанов.

ZSJ
25.01.2013, 00:05
Туда отправились несколько представителей ОП, в том числе член Координационного Совета, этого мало?

Лучше всем нам принять участие в мероприятии, организованном не политическими партиями, а независимой молодежью - "SILAHLARI ÜSTÜMÜZDƏN ÇƏKİN!"

26 января, 14.00, площадь Фонтанов.

мало, по моему мнению.
мало и как то заторможенно реагирует палата.